Tolkienisti v Hospodárskych novinách

Autor: Dagmar Ďurechová, Pridané: 06. 09. 2013, 12:55

Hospodárske noviny.

 
 

Rozhovor s Otakarom Kořínkom, prekladateľom Tolkiena do slovenčiny

Autor: Dagmar Ďurechová, Pridané: 06. 09. 2013, 12:55

OK

Hospodárske noviny priniesli v prílohe Víkend rozhovor s Otakarom Kořínkom, ktorý preložil do slovenčiny viaceré Tolkienove knihy. Na jeho preklad profesorových diel sa zniesla vlna kritiky zo strany Tolkienových fanúšikov. Vyčítali mu hlavne nevhodné a v niektorých prípadoch aj nesprávne zvolené termíny pri preklade mien a názvov (napr. orc - ohyzd, Baggins - Bublík, či Rivendell - Vododol).

Diskusie na tému slovenského prekladu Pána prsteňov prebiehali v mnohých podobách a ako to už býva, nezriedka padli v internetovej anonymite na preklad či na adresu prekladateľa aj tvrdšie slová. V najnovšom rozhovore sa Otakar Kořínek netají tým, že odmietol s "bigotnými fanúšikmi", ako ich sám nazýva, diskutovať, nadobudol totiž dojem, že neovládajú základy pravopisu, a fanúšikov Tolkienových diel si zamieňa s fanatikmi.


Preložili ste väčšinu Tolkienových kníh pre slovenských fanúšikov, ste však aj jeho fanúšikom?

Nemôžem povedať, že by som bol nejakým bigotným fanúšikom, akými sú napríklad tolkienisti, ale, samozrejme, oceňujem jeho umenie. Ako spisovateľ naozaj vyniká, čo sa nedá povedať o ďalších iných autoroch, ktorí dnes píšu fantasy.


Celý rozhovor s Otakarom Kořínkom si môžete prečítať v prílohe Víkend, ktorá je súčasťou piatkových Hospodárskych novín, alebo priamo na stránke.

 
 

Profesor, prečo práve prsteň?

Autor: Michal "Fealiath" Gendiar, Pridané: 25. 06. 2013, 23:42

Silvianov prsteň

Pán Prsteňov je príbeh o mocnom magickom prsteni z pera profesora J.R.R. Tolkiena. To všetci vieme. Čo však nevieme je dôvod, pre ktorý si Tolkien vybral práve prsteň ako ústredný artefakt svojho príbehu. Prečo nie náhrdelník, náramok, či diadém? Prečo prsteň? V tomto článku vám síce neponúkneme definitívnu odpoveď na túto otázku, no predstavíme vám 4 prstene, ktoré mohli inšpirovať profesora pri tvorbe Jedného Prsteňa.

Najskôr by sme si však mali ujasniť, čo vlastne Jeden Prsteň symbolizuje. Sauron ho ukul ako posledný, po návrate z Eregionu, kde pomohol vytvoriť Deväť prsteňov ľudí a Sedem prsteňov trpaslíkov (Tri prstene elfov vytvorili elfovia sami bez Sauronovho zásahu). Jeden bol teda vytvorený ako majstrovské dielo, ako symbol moci. Prstene všeobecne však okrem moci symbolizujú aj bohatstvo a postavenie, pretože bývajú vyrobené z drahých kovov a okrem ozdobnej funkcie nemajú žiadnu inú (praktickú) funkciu, takže si ich môžu dovoliť len tí, ktorí majú na to prostriedky.


. . . Viac
 
 

Christopher Lee si dal k 91. narodeninám heavymetalový album

Autor: Dagmar Ďurechová, Pridané: 27. 05. 2013, 15:38

Tolkien

Britský herec Sir Christopher Lee, ktorý práve dnes oslavuje svoje 91. narodeniny, ani v tomto pokročilom veku nezaháľa. Dnes totiž vydal aj svoj druhý samostatný metalový album Charlemagne: The Omens of Death, v spolupráci s Richiem Faulknerom, gitaristom Judas Priest. Charlemagne: The Omens of Death je pokračovaním jeho debutového albumu Charlemagne: By the Sword and the Cross a oba sú inšpirované franským panovníkom Karolom Veľkým. Zakúpiť sa dá napríklad na Amazon.com.

Sir Christopher Lee sa narodil v Londýne 27. mája 1922. Od roku 1948 hral v 204 filmoch, mnohých televíznych seriáloch, dal hlas postavám v šestnástich videohrách a okrem dvoch vlastných metalových albumov účinkoval napríklad aj ako rozprávač v štyroch albumoch metalovej skupiny Rhapsody of Fire.

 
 

Heavy metalové Vianoce s Christopherom Leem

Autor: Dagmar Ďurechová, Pridané: 20. 12. 2012, 23:12

Opočúvali sa vám klasické vianočné koledy, ktoré nám rádiá dokolečka púšťajú? Pustite si koledy v netradičnom podaní Christophera Leeho.

Herec a spevák Sir Christopher Lee, ktorý tento rok oslávil 90. narodeniny, vydal metalové prerábky dvoch tradičných vianočných piesní The Little Drummer Boy a Tichá noc.

Lee nie je v metalovom žánri žiaden nováčik. Začínal so skupinou Rhapsody, v ktorej štyroch albumoch účinkoval ako rozprávač. V roku 2010 vydal dokonca vlastný metalový album Charlemagne: By the Sword and the Cross (video) a na rok 2013 ohlásil ďalší album Charlemagne: The Omens of Death.

Ukážku z oboch vianočných piesní si môžete vypočuť nižšie, v plnej verzii sa dajú zakúpiť na iTunes a Amazone.

 
 

Novozélandský pán orlov

Autor: Janina "Anorwen" Jankovičová, Pridané: 09. 11. 2012, 21:53

Možno viete, možno nie, že na Novom Zélande kedysi žili skutoční páni orlov. Pre našu západnú civilizáciu ich v roku 1871 objavil a honosným menom Harpagornis moorei pomenoval pán Julius von Haast. Nanešťastie pán Haast našiel už len kosti tohoto impozantného vtáka, a to pri vykopávkach v mieste niekdajšieho maorského osídlenia. Veľorol novozélandský totiž vyhynul okolo roku 1400 nášho letopočtu.

Bol to najväčší orol, aký kedy na Zemi žil. Mal čierno-biele sfarbenie. Samice vážili približne 10-15 kg, samce okolo 9-12 kg (nie je to preklep, samice boli skutočne väčšie). Rozpätie krídel tohto dravca bolo úctyhodných 2,6-3 metre.

Obýval južný ostrov Nového Zélandu a živil sa tam 3-metrovými nelietavými pštrosovitými vtákmi moa. Pravdepodobne kvôli veľkosti svojej koristi sa dopracoval k svojim pôsobivým rozmerom. Pri príchode, či prílete na ostrov niekedy pred 700 000 až 1,8 miliónmi rokov, mali totiž tento orol i jeho pštrosia korisť úplne priemerné a ničím výnimočné rozmery. U veľorla ide teda údajne o najrýchlejší evolučný prírastok na hmotnosti spomedzi všetkých stavovcov.

Vráťme sa ešte k tomu rozpätiu krídel. Aj niektoré dnešné orly majú porovnateľné rozpätie, no všetky sú približne o 40 percent ľahšie. Náš pán orlov potreboval kratšie krídla v pomere k telu, aby mohol lepšie manévrovať pri love v hustom poraste. Okrem toho mu jeho silné nohy a svalstvo umožňovali kolmý štart skokom zo zeme. Jeho pazúry mali veľkosť tigrích pazúrov. A vďaka silnému zobáku mohol roztrhať koristi vnútornosti, takže zrejme zomierala na vykrvácanie.

Veľorol novozélandský vyhynul po maorskej kolonizácii, a to kvôli lovu Maormi, ako aj kvôli strate svojho habitatu pôsobením ľudskej činnosti.

Dnes ho už teda naživo neuvidíme. Ale aj vďaka nemu sa Nový Zéland o ďalší kúsok približuje Stredozemi.

Zdroje:
www.biolib.cz, www.wikipedia.org, www.nzbirds.com

Picture:
www.wikipedia.org

Diskusia k článku

 
 

Vitráž v štýle Pána prsteňov

Autor: Dagmar Ďurechová, Pridané: 17. 09. 2012, 20:50

vitraz

Ak si práve zariaďujete byt alebo dom, možno sa inšpirujete netradičnými vitrážami scén z Pána prsteňov. Ich autorom je Jian Guo. Aj keď sú to len ilustrácie, určite by stálo za to ich vidieť aj v ozajstnej vitrážovej podobe.

Guove ilustrácie zobrazujú známe i menej známe scény z Pána prsteňov. Môžeme vidieť Narodeninovú oslavu Pytlíkovcov alebo Palác kráľa Théodena. Z Frodovho putovania autor zobrazil stretnutie s elfmi v ilustrácii s názvom Odpočinok v Gildorovom lese, Do hlbín Morie, Privítanie v Lóriene a Brány Argonathu. Všetky zmienené ilustrácie si môžete pozrieť v galérii autora.

Okrem vitráží z Pána prsteňov vytvoril Jian Guo aj pár vitrážových ilustrácií zo sveta World of Warcraft a zvitrážil aj Avengerov.

 
 

Šťastné a veselé!

Autor: Spoločenstvo Tolkiena, Pridané: 23. 12. 2010, 22:06

Vianoce 2010
. . . Viac
 
 

The History of Middle-earth pravdepodobne v slovenčine
alebo máme tu už apríl

Autor: Eva "Draugwen" Šimková, Pridané: 01. 04. 2010, 13:07

Juraj Heger, riaditeľ vydavateľstva Slovart, potvrdil, že podpísali zmluvu s anglickým vydavateľstvom HarperCollins, ktoré vlastní práva na vydávanie Tolkienových kníh, o vydaní prvých troch zväzkoch History of Middle-earth. To či vydajú aj ostatné knihy, je vraj otázkou predajnosti kníh. „Sme veľmi šťastní, že sa nám ich podarilo presvedčiť, aby sme mohli vydať tieto knihy“, hovorí riaditeľ a dodáva „Dúfame, že o preklad sa postará pán Kořínek, ktorý bol prekladateľom predchádzajúcich kníh od Tolkiena.“

Fanúšikovia sa však búria, potom ako sa dozvedeli, ako by mal znieť názov kníh - Letopisy Stredozeme. Dokonca ponúkajú Slovartu svoje služby a to zadarmo. „Chceme, aby bol preklad dokonalý. Nejde nám o peniaze, ale o úctu k dielam Pána profesora Tolkiena“ prehlasuje Katarína Jurdáková, hlava Spoločenstva Tolkiena.

Vydanie prvej knihy je naplánované na budúci rok pred Vianocami. Fanúšikovia ale jej krst môžu zažiť o pár mesiacov skôr a to v septembri na Istrocone 2011, kam by mal prísť ako hlavný hosť John Howe, ilustrátor kníh Pán prsteňov. Ten už na Istrocone bol a to v roku 2002.

Viac o pripravovaných knihách nájdete na stránkach Slovartu tu.

 
 

Projekt Bilbo – Preklad názvoslovia v dielach J.R.R.Tolkiena

Autor: Lucia "Nenwen" Marková, Pridané: 17. 02. 2010, 18:20

Projekt Bilbo je plánovaný ako dobrovoľná a verejná činnosť, ktorej účelom je preklad mien, názvov miest a vecí podľa Guide to the Names in The Lord of the Rings napísaného profesorom J.R.R. Tolkienom.

Projekt Bilbo je uspôsobený pre spoluprácu s verejnosťou. Tá bude môcť prostredníctvom diskusie a hlasovania prispieť pri hľadaní najlepších možností. Cieľom je postupom času vytvoriť kvalitný preklad názvov a pojmov, ktorý bude spravený s citom, láskou, znalosťami diela a angličtiny a hlavne s úctou k dielam profesora Tolkiena.

A aj Vy máte možnosť zapojiť sa… Sieň ohňa na Vás čaká.

 
 

Podporte nás cez 2%

Autor: Spoločenstvo Tolkiena, Pridané: 31. 01. 2009, 16:45

OZ Spoločenstvo Tolkiena, združenie fantastiky je tento rok opäť zaradené medzi organizácie, ktorým môžete poukázať 2% z daní.
Potrebné údaje nášho združenia:
Názov: Spoločenstvo Tolkiena, združenie fantastiky
Sídlo: Klemensova 1, 811 09 Bratislava
Právna forma: Občianske združenie
IČO: 30803748
Predvyplnené vyhlásenie: PDF, ODT, DOC

 
 

Veselé vianoce!

Autor: Spoločenstvo Tolkiena, Pridané: 24. 12. 2008, 18:00

Nech sa v tento krásny čas všetko dostane tam, kam patrí: Láska do srdca, radosť do duše, šalát na tanier, víno do pohárov, kosti z krku von, Prsteň do sopky, Elfovia do Prístavov a Hobiti do krčmy.
A komu chýba sneh, nech sa tu poriadne poobzerá.
Veselé Vianoce!
 
 

Pokoj

Autor: Spoločenstvo Tolkiena, Pridané: 12. 11. 2008, 15:33

Problémy so stránkou by už mali byť odstránené. Citujem admina serveru: Spravil som len "/etc/init.d/apache2 restart" a problem urobil "puf".
Ak by sa opäť niečo vyskytlo, neváhajte ma kontaktovať. Môžeme stresovať spoločne.
 
 

Problémy

Autor: Spoločenstvo Tolkiena, Pridané: 11. 11. 2008, 00:07

Ako ste isto mnohí stihli zaregistrovať, postihli naše weby momentálne neidentifikovateľné (asi) technické problémy.
Boli hlásené najmä problémy s prístupom na fóra, pričom problém nastáva pod rôznymi verziami prehliadačov, ale stáva sa, že ten istý prehliadač niekomu funguje a niekomu nie...
Akonáhle zistíme, kde je problém, urýchlene ho odstránime.
Dovtedy Vás prosíme o trpezlivosť.
Ďakujeme!
 
 

Učebnica Quenye

Autor: Ján "Eruantalon" Bakoš, Pridané: 06. 11. 2008, 11:21

V týchto dňoch vydali tolkienovskí nadšenci zo stránky Ambar Eldaron knižnú verziu známej a kvalitnej učebnice Quenye - Quetin i lambe Eldaiva od Thorstena Rencka. Kniha vyšla v angličtine aj francúzštine. Internetový obchod skupiny ponúka na predaj paperbackové, ale aj klasické vydanie s pevnou väzbou.
 
 

Nový Herold

Autor: Spoločenstvo Tolkiena, Pridané: 01. 10. 2008, 00:12

Voľby Herolda pre západné Slovensko sa zúčastnilo 16 z 31 Oprávnených voličov (51,61%). Najviac hlasov získala Lothmíril (9 hlasov - 56,25%) nasledovaná Ramgad (7 hlasov - 43,75%).
Heroldom pre západné Slovensko sa stáva
Veronika "Lothmíril" Frankovská.

Volebná komisia ďakuje Voličom a Kandidátom a novému Heroldovi želá veľa úspechov vo funkcii.
 
 

Voľby Herolda pre západné Slovensko

Autor: Spoločenstvo Tolkiena, Pridané: 05. 09. 2008, 09:02

Voľby Herolda pre západné Slovensko trvajú od dnes, 14.9.2008 do nedele 21.9. 2008 10:41. Zoznam Kandidátov, ako aj zoznam Oprávnených voličov sa nachádza v príslušnom fóre.

 
 

2% z dane z príjmu fyzických osôb

Autor: Spoločenstvo Tolkiena, Pridané: 16. 03. 2008, 19:40

Chceli by ste nás podporiť? OZ Spoločenstvo Tolkiena, združenie fantastiky tento rok nie je zaradené medzi občianske združenia, ktorým môžete poukázať 2 percentá z daní. Je tu ale iná možnosť. Naše úsilie môžete podporiť poukázaním 2% nášmu dlhoročnému partnerovi, OZ Kvačalák pri SPŠ Kvačalovej. Ak by ste teda mali záujem takýmto spôsobom pomôcť ST, ale najmä Slavconu, tlačivo pre poskytnutie 2% nájdete TU
V pripade otazok nam neváhajte napísať na slavconatsslavcon.sk
 
 

Cena Fantázie 2007

Autor: Ján "Eruantalon" Bakoš, Pridané: 24. 10. 2007, 20:13

Výsledky prvého kola literárnej súťaže Cena Fantázie 2007 sú už známe. To, kto ale vo finále túto atraktívnu cenu získa, môžete ovplyvniť aj vy. Internetové hlasovanie je jediná možnosť, ako poslať hlas svojmu favoritovi. Uzávierka hlasovania je 31.10.2007 a výsledky budú vyhlásené na Medzinárodnom knižnom veľtrhu Bibliotéka v bratislavskej Inchebe v sobotu 10.11.2007.

Finálové poviedky a hlasovanie nájdete na tejto stránke.
 
 

Arda.sk predčasne spustená!

Autor: Spoločenstvo Tolkiena, Pridané: 24. 10. 2007, 19:10

Vzhľadom na to, že stránka tolkien.sk bola odstavená, sme nútení okamžite spustiť stránku arda.sk aj napriek tomu, že ešte ani zčaleka nieje dokončená. Ako sa hovorí, dúfame, že Vám bude pripadať funkčnejšia ako priemerný počítačový vírus...
 
 

Receptár babky bylinkárky III.

Autor: Veronika "Silwen Lindariel" Bugalová, Pridané: 07. 06. 2005, 23:37

Drahí moji priatelia!
Veruže veľa vody pretieklo Anduinou, čo som sa Vám naposledy prihovárala skrz riadky v našej kuchárskej rubrike. Ale ako to už býva, okrem všetkých radostí, leto vždy prináša veľa neodkladnej práce. Tak i tento rok prekvapilo Stredozem po preleňošenej zime a vrátilo ju do čarovného stereotypu.

. . . Viac
 
 

Receptár babky bylinkárky II.

Autor: Veronika "Silwen Lindariel" Bugalová, Pridané: 18. 12. 2004, 18:06

Opäť sa im to podarilo! Ako tento, minulý aj predminulý rok. Vianoce nás vždy prekvapia uprostred decembra, vyskočia spoza rohu, zamávajú veľkými rukami a dajú nám dôrazne najavo, že treba vymiesť z kútov pavučiny, obehať vianočné trhy a kúpiť pár pozorností pre najbližších, zohnať si nejaký ten mallorn a najať aspoň päť tuctov mušiek-svetlušiek, ktoré by boli ochotné za prijateľnú cenu stráviť na ňom vianočný čas.

. . . Viac
 
 

Receptár babky bylinkárky I.

Autor: Veronika "Silwen Lindariel" Bugalová, Pridané: 06. 11. 2004, 09:41

Po dlhom čase napokon nastala tá pravá chvíľa - odhodiť z rúk meče, palice a sekery a chopiť sa konečne niečoho konštruktívneho, teda varechy. Dlho som rozmýšľala, ktorým receptom započať kuchársky kútik. Vedela som, že by to malo byť niečo špeciálne, a preto tajne dúfam, že sa mi môj Driečny národ neodvďačí šípom v krku, keď to nebude lembas. Elfský chlieb je nepochybne pokrm s dlhou magickou tradíciou a vďaka nemu sú elfovia považovaní za bytosti s obdivuhodnou odolnosťou chrupu. Avšak, prvá stránka stredozemskej kuchárky bude patriť predsa len niečomu inému, a to koláču (ktorý dokonca získal bronzové ocenenie v súťaži "Mlsný hobit" na Oslave zničenia prsteňa v Brne, 2004) s nezvyčajným menom "Zbytky po bitke na Pelenorských poliach".
. . . Viac
 
 

Fantasy a hudba

Autor: Boris Zápotocký, Pridané: 10. 12. 2003, 20:57

Fantasy je v dnešnej dobe fenomén, ktorý ovplyvňuje mnoho umeleckých smerov, či už je to film, literatúra, počítačové hry, samotná literatúra alebo hudba. Moju maličkosť v poslednej dobe oslovil hlavne metal, ktorý je s fantasy už od svojich začiatkov výrazne previazaný. Preto by som Vám chcel v týchto článočkoch priblížiť niekoľko kapiel, ktoré stoja za vypočutie, ktorých hudba v sebe snúbi čo to z čara magických príbehov z dôb rytierov a tajomných legiend. Odporúčam Vám preto započúvať sa do tónov skladieb od Blind Guardian, EdGuy a Hammerfall.
. . . Viac
 
 

Rozhovor s Johnom Howeom
uverejnený bude aj v decembrovej Fantázii

Autor: TechnoM@nn, Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Q 1. Aká bola vaša cesta na Slovensko? Navštevujete aj iné podobné cony?

A: Bol to naozaj pekný výlet. Aby som pravdu povedal, nenavštevujem veľa conov. Toto bol môj druhý, či tretí.
. . . Viac
 
 
 
 
 

www.TOLKIEN.sk

Vitajte na stránkach občianskeho združenia Spoločenstvo Tolkiena, združenie fantastiky. Nájdete tu mnohé zaujímavé informácie zo sveta profesora J.R.R. Tolkiena, ale aj zo sveta mnohých iných fantasy a sci-fi diel.


 

 

Partneri

SlavCon Angrenost Ramgad SciFi-Guide.net Fantazeen Fantasy podľa skutočnosti LARP klub Košice o.z.
 

Login:

Heslo: