Fantasy a hudba

Autor: Boris Zápotocký, Pridané: 10. 12. 2003, 20:57

Fantasy je v dnešnej dobe fenomén, ktorý ovplyvňuje mnoho umeleckých smerov, či už je to film, literatúra, počítačové hry, samotná literatúra alebo hudba. Moju maličkosť v poslednej dobe oslovil hlavne metal, ktorý je s fantasy už od svojich začiatkov výrazne previazaný. Preto by som Vám chcel v týchto článočkoch priblížiť niekoľko kapiel, ktoré stoja za vypočutie, ktorých hudba v sebe snúbi čo to z čara magických príbehov z dôb rytierov a tajomných legiend. Odporúčam Vám preto započúvať sa do tónov skladieb od Blind Guardian, EdGuy a Hammerfall.

Prečo práve Blind Guardian?

Pretože hudba tejto skupiny spája to najlepšie z metalu a stredovekej hudby, čo spolu vytvára nenapodobiteľný mix, ktorý si vynútil osobitné pomenovanie – bard metal. Už len po tomto by správny fanúšik fantasy mal zbystriť pozornosť... A keď ešte poviem, že najväčšou inšpiráciu pre „slepých strážcov“ znamenalo dielo pána Tolkiena, tak znie zaujímavo, nemyslíte?
Táto kapela pochádza z nemeckého Kreffeldu. Začínala ešte v roku 1985, teda nepatrí k úplne najmladším. Jej členmi sú Hansi Kürsch (vokály, na začiatku aj basa), André Olbrich (gitary), Marcus Siepen (gitary) a Thomen Stauch (bicie). Postupne začala prenikať do povedomia ľudí a výraznejšie sa presadila v roku 1992 po vydaní albumu Somwhere Far Beyond. Tvorba je inšpirovaná množstvom významných legiend i novodobých historických udalostí, každý album prináša niečo nové, čo zaručuje že sa tak skoro neopočúvajú. Za vrchol tvorby by sa dal považovať album Nightfall In Middle-Earth, ktorý ako už určite tušíte je celý inšpirovaný Tolkienovou tvorbou a to konkrétne udalosťami zo Silmarillionu. Album je koncipovaný ako súvislý hudobný zážitok, kde skladby nasledujú bezprostredne za sebou a nedávajú človeku šancu vydýchnuť si. Piesne ako Mirror, Mirror, či Nightfall určite zanechajú v poslucháčoch hlbokú stopu. Kto preferuje živé vystúpenia pred štúdiovkami, mal by skúsiť najnovší prírastok do diskografie skupiny, album Live (názov sám o sebe je dostatočne vypovedajúci :) ). Pripravte sa na poriadny nášup v podobe 135 min!! parádnej hudby spojenej s úžasnou atmosférou na koncertoch... Blind Guardian sú naživo proste neskutoční. Najobľúbenejšia skladba z ich tvorby: Bard’s Song vyhecuje každého. Preto neváhajte a skúste ochutnať niečo z dielne nemeckých bardov, ale pozor! Ich tvorba spôsobuje závislosť a prepadlo jej už veľa ľudí...

Ak Vás zaujíma viac:
www.blind-guardian.com - oficiálna stránka skupiny
www.blind-guardian.cz - česko-slovenský fanklubová stránka

Prečo práve EdGuy?

Pretože ich hudba je dostatočne podmanivá a neustále sa zlepšuje (ich cieľom nie je len dostihnúť kolegov z Blind Guardian, ale majú potenciál aj na ich pokorenie). Áno, uhádli ste, ide o ďalšiu anglicky spievajúcu kapelu z Nemecka... Albumy ako Mandrake alebo Theater of Salvation obsahujú množstvo potenciálnych hitov. Či už ide o baladickejšie skladby alebo tie rýchlejšie, každý si príde na svoje. Fascinácia klasickými fantasy príbehmi na nás dýcha z každého textu. Spevák skupiny Tobias Sammet sa netají záľubou v stredoveku a fantazijných prvkoch, o čom svedčí jeho tvorba v rámci skupiny aj samostatný projekt Avantasia (ktorý je kapitolou sám o sebe...). Rýchle pasáže sa striedajú s melodickými a pohládzajú dušu každému človeku, ktorý má rád zaujímavý metal.
Vyššie spomínaný projekt Avantasia je taktiež veľmi zaujímavý, je „metalová opera“. Tobias sa tu pohral s vlastnou fantáziou a rôznymi hudobnými motívmi a vytvoril úžasný svet, ktorého osud nás nenechá ľahostajnými až do úplného konca tohto 2CD hudobného eposu...

Ak Vás zaujíma viac:
www.edguy.net - oficiálna stránka skupiny
www.tobiassammet.com - stránka frontmana skupiny

Prečo práve Hammerfall?

Tak toto je skupina, ktorá hrá celkom jednoduchú, melodickú, ale o to viac chytľavú muzičku. Niečo medzi metalom a heavy metalom, ale neľakajte sa, skutočne sa to dobre počúva. Skladby plné príbehov o hrdinstve, rytierskosti. Strhujúce tempo niektorých skladieb na jednej strane a pohodová melodika balád na druhej, to všetko ponúkajú títo Severania (skupina tentoraz nepochádza z Nemecka ale zo Švédska). Skladby sú skôr na počúvanie, nevytŕčajú tu príliš z davu niektoré konkrétne, časom (po vypočutí viac albumov za sebou :) ) začínajú melódie trochu splývať, ale rozhodne je to perfektná odreagovávačka po náročnom dni. Ak ste ešte nevyskúšali, siahnite po tvorbe tejto skupiny a vneste nový vietor do plachiet svojich playlistov.

Ak Vás zaujíma viac:
www.hammerfall.net - oficiálna stránka skupiny

Dúfam, že som Vám poskytol aspoň nejakú inšpiráciu na počúvanie. Každému sa občas hodí skúsiť niečo nové, nové nepoznané :). Tak Vám prajem príjemné hudobné zážitky a niekedy nabudúce zase dočítania!

Boris "Sir Borisss" Zápotocký

 
 
Späť
 
 
 

www.TOLKIEN.sk

Vitajte na stránkach občianskeho združenia Spoločenstvo Tolkiena, združenie fantastiky. Nájdete tu mnohé zaujímavé informácie zo sveta profesora J.R.R. Tolkiena, ale aj zo sveta mnohých iných fantasy a sci-fi diel.


 

 

Partneri

SlavCon Angrenost Ramgad SciFi-Guide.net Fantazeen Fantasy podľa skutočnosti LARP klub Košice o.z.
 

Login:

Heslo: