Elfovia - O úteku Noldor a Beleriandských vojnách

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Fëanor bol mocný medzi Noldor, bol urastený a mal vznešenú tvár, panovačný, oči mal prenikavo jasné a vlasy havranie; o každý cieľ usiloval dychtivo a vytrvalo. Málokto dokázal zmeniť jeho dráhu radou, nikto silou. Zo všetkých Noldor, ktorí kedy boli, mal najbystrejšiu myseľ a najobratnejšie ruky. V mladosti vylepšil Rúmilovo dielo a vynašiel písmena, ktoré nesú jeho meno a ktoré od tej doby Eldar stále používali; bol to on, kto prvý z Noldor prišiel na to, že sa dajú umelo vyrobiť drahokamy väčšie a žiarivejšie než kamene zo zeme. Prvé drahokamy, ktoré Fëanor vyrobil, boli biele a bezfarebné, ale v hviezdnom svite planuli modrým a strieborným ohňom jasnejšie než Helluin; a urobil ďalšie kryštály, v ktorých bolo možné vidieť vzdialené veci, malé, ale zreteľné, ako očami Manwëho orlov. Fëanorova myseľ a ruky málokedy odpočívali.
V tom čase boli vyrobené veci, ktoré sa neskôr stali najslávnejšími zo všetkých elfských diel. Keď totiž Fëanor nadobudol plnú silu, dostal nový nápad, alebo snáď k nemu prišiel nejaký tieň predtuchy osudného dňa, ktorý sa blížil, a dumal, ako by bolo možné uchovať nezničiteľné svetlo Stromov, jas Blaženej ríše. Potom zahájil dlhé a tajné dielo a vynaložil všetku svoju múdrosť, silu a zručnosť, a na konci všetkého urobil silmarily. Tvarom boli ako tri veľké klenoty. Ale až do Konca nebude známe z akej látky boli vyrobené. Vyzerali ako diamantový kryštál, a predsa boli silnejšie než diamant, takže ich nemohla poškodiť ani rozbiť žiadna sila v Kráľovstve Ardy. Vnútorný oheň silmarilov urobil Fëanor zo zmiešaného svetla valinorských Stromov, a to v nich doposiaľ žije, aj napriek tomu, že Stromy dávno uschli a už nesvietia.

Všetci, ktorí bývali v Amane, nad Fëanorovým dielom žasli a tešili sa z neho. A Varda silmarily posvätila, takže sa ich od tej doby nemohlo dotknúť žiadne smrteľné telo, nečisté ruky ani nič zlé, bez toho aby to bolo spálené, a Mandos predpovedal, že sú v nich uzamknuté osudy Ardy, zeme, mora i vzduchu. Fëanorovo srdce bolo pevne pripútané k veciam, ktoré sám urobil.
Tu Melkor dychtivo zatúžil po silmariloch a sama spomienka na nich bola v jeho srdci ako zžieravý oheň. Od tej chvíle rozpálený touto žiadostivosťou stále dychtivejšie usiloval o Fëanorovo zničenie a o rozbitie priateľstva medzi Valar a elfmi. Pretože to robil tajne a chytro, dlho si nikto nič nevšimol. Tak po dlhú dobu vkladal klamstvá do mysle elfov a najväčší úspech mal u Fëanora. Keď videl, že sa klamstvá medzi Noldor rozhorievajú, začal s nimi hovoriť o zbraniach - v tom čase začali Noldor kovať meče, sekery a kópie. Urobili také štíty so znakmi mnohých domov a rodín, ktoré spolu súperili.
Nezaháľal ani Fëanor a ako prvý začal poburovať proti Valar a hovoriť o nevoľníctve Noldor v Amane. Bol prvý, ktorý tasil zbraň na svojho vlastného brata a pomýšľal na preliatie krvi. Po tomto incidentu bol Valar vypočúvaný v Súdnom kruhu a podarilo sa odhaliť Melkorove klamstvá. Sám Fëanor bol ale súdený za to, že vytiahol zbraň a porušil mier vo Valinore. Na dvanásť rokov mal podľa rozsudku opustiť Tirion. Do vyhnanstva s ním šlo jeho sedem synov a postavili na severe Valinora v kopcoch hradisko a pokladnicu a tam vo Formenose bolo uskladnene veľké množstvo šperkov i zbraní a silmarily boli uzavreté do železnej komory. Z lásky k Fëanorovi tam prišiel i kráľ Finwë a v Tirione panoval Fingolfin.

Na Manwëho príkaz bol Fëanor na Taniquetile, keď Melkor a Ungoliant uhasili svetlo Stromov a prehnali sa cez Formenos, ukradli silmarily a zabili Fëanorovho otca Finwëho. Fëanor sa nahneval, nedbal na svoje vyhnanstvo a vrátil sa do Tirionu. Aj napriek dohodám nevlastných bratov ovládol svojou vôľou všetkých okrom desatiny Noldor, a nakoniec tu bola vyrieknutá strašná prísaha pri samotnom Ilúvatarovi vyhradzujúca právo na silmarily Fëanorovi a jeho synom. Potom sa Noldor len s nepatrnými prípravami dali na pochod; nakoniec z Fëanorom šiel i Fingolfin, ktorý predtým prisahal svojmu bratovi, že ho bude doprevádzať kamkoľvek sa vydá.
Fëanorov zástup bol v čele pochodu, nasledovaný väčším vojom Fingolfinovým, vzadu šiel Finarfin. Cesta na sever bola dlhá a zlá a za ňou čakalo Veľké more. Preto sa Fëanor pokúsil prehovoriť Teleri, aby sa k nim pripojili, alebo aby im aspoň požičali svoje lode. Keď sa mu to nepodarilo, počkal, dokým neprišla väčšina jeho nasledovníkov, potom ich odviedol do prístavu a začal lode obsadzovať. Teleri ich odrážali, dokým neprišiel Fingon s predvojom Fingolfinovho vojska. Do boja sa zapojila jeho sila a Noldor nakoniec lode vydobyli a odplávali skôr, než dorazila väčšina Fingolfinovho vojska. To muselo pomaly a krvopotne putovať po skalnatom pobreží, zatiaľ čo Noldor veslovali na búrlivom mori tesne pri brehu.

Putovali dlho a more i súš boli zlými nepriateľmi. Potom, ďaleko na severe, keď zdolávali Araman, ich zastavil mocný hlas, prenášajúci Veštbu Noldor. Nato sa Finarfin a jeho nasledovníci, od počiatku najmenej ochotní, vrátili do Tirionu. Väčšina ľudu však išla ďalej. Zástupy sa blížili k Helcaraxë, a zatiaľ čo sa dohadovali, kade prejsť, Fëanorov ľud sa tajne nalodil a Fingolfina opustil. Plavili sa na východ a na juh, pristáli v Losgare a biele lode spálili. Keď sa vyšplhali na východ do Hithlumu, k severnému brehu jazera Mithrim, boli prepadnutí vojskom Angbandu a Fëanor bol zabitý. Fingolfinov zástup, rozhnevaný zradou, sa odvážil prejsť cez kryhy Ľadovej zátoky. Snáď týždne trvalo, než sa dostali na pevnú pôdu Stredozemne v okamihu, keď vychádzal Mesiac. Sedem dní nato vstalo Slnko, práve keď Fingolfin vpochodoval do Mithrimu. Pochodoval ďalej až k samotným bránam Angbandu, avšak jeho výzva sa nedočkala odpovede. Vrátil sa do Mithrimu, kde sa tí, ktorí zostali z Fëanorovcov, stiahli na južný breh jazera, aby sa vyhli ďalšej zrážke.

 
 
Späť
 
 
 

www.TOLKIEN.sk

Vitajte na stránkach občianskeho združenia Spoločenstvo Tolkiena, združenie fantastiky. Nájdete tu mnohé zaujímavé informácie zo sveta profesora J.R.R. Tolkiena, ale aj zo sveta mnohých iných fantasy a sci-fi diel.


 

 

Partneri

SlavCon Angrenost Ramgad SciFi-Guide.net Fantazeen Fantasy podľa skutočnosti LARP klub Košice o.z.
 

Login:

Heslo: