Istari - Radagast Hnedý

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Radagast bol druhý z Istari, ktorý sa objavil v Stredozemi. Určite neprišiel s Curunírem (ako sa niekde hovorí), pretože ten prišiel sám. Je ale pravdepodobné, že Radagast prišiel len nedlho po ňom - bol totiž vyslaný Yavannou, manželkou Aulëho, ktorý vyslal Curuma. Pravdou je, že Saruman Radagastom opovrhoval, aj keď to nebola závisť či nenávisť ako neskôr ku Gandalfovi, ale skôr akási nadradenosť nad ním. Radagast teda musel byť nižšieho radu (medzi Maiar), než Saruman i Gandalf.
Nie je jasné, aké zámery s ním mala Yavanna keď ho poslala do Stredozeme. Bol snáď vybraný preto, aby sa stal akýmsi ochrancom olvar a kelvar (rastlín a živočíchov) v Stredozemi, ktoré, rovnako ako hovoriace bytosti, ešte nepodľahli Tieňu a Zlu? To by vysvetľovalo jeho lásku k týmto veciam a to, že jeho prvotná úloha nebola postaviť sa samotnému Sauronovi, ktorý bol (zjavne) nad jeho sily.
Jeho pravé meno v jazyku Amanu bolo Aiwendil, Milovník vtákov, meno Radagast je buď númenorského pôvodu (nazývali ho tak potomkovia Dúnadanov v Stredozemi) a znamená, ako už bolo povedané, Chovateľ zvierat; alebo mu bolo dané ľuďmi z údolí Anduiny a "teraz nie je jasne vysvetliteľné". Druhý variant sa zdá byť pravdepodobnejší vzhľadom k tomu, že Radagast necestoval tak, ako Saruman či Gandalf a teda nebol známy (predovšetkým arnorským Dúnadanom) natoľko, aby dostal nejaké meno, ale naopak usídlil sa na okraji Temnohvozdu medzi Skalnatým brodom a Starou cestou hvozdom. To sídlo bolo nazývané Rhosgobel, čo údajne znamená Červenohnedá ohrada a bolo považované za Radagastovu starú vlasť. Tu sa v kľude staral o rastliny i zvieratá a len málokedy sa vydával na cesty alebo sa s niekým stýkal. Prevažne sa účastnil len Bielej rady, a potom, čo zanikla, vieme len to, že sa občas stýkal s Gandalfom, ktorý bol jeho veľkým priateľom, a navzájom si predávali informácie o dianí a vývoji situácie.
Zo začiatku tiež poskytoval pomoc Sarumanovi, nič netušiac o jeho zrade. Boli to hlavne vtáky, ktoré Saruman používal ako vyzvedačov, pretože Radagast si myslel, že to proste patrí k stráženiu Nepriateľa. Bohužiaľ to bol tiež on (i keď opäť nevedomky), kto poslal Gandalfa do Železného pásu a napomohol tak Sarumanovi Gandalfa uväzniť vo svojej veži Orthancu.
Nevie sa, kedy a ako odišiel zo Stredozeme, len to, že sa stal priateľom všetkých zvierat a rastlín, a odpadol od cieľa, ktorý bol Istari prisúdený. Ak to tak malo (podľa úmyslov Yavanny) byť alebo nie zostalo navždy tajomstvom...

 
 
Späť
 
 
 

www.TOLKIEN.sk

Vitajte na stránkach občianskeho združenia Spoločenstvo Tolkiena, združenie fantastiky. Nájdete tu mnohé zaujímavé informácie zo sveta profesora J.R.R. Tolkiena, ale aj zo sveta mnohých iných fantasy a sci-fi diel.


 

 

Partneri

SlavCon Angrenost Ramgad SciFi-Guide.net Fantazeen Fantasy podľa skutočnosti LARP klub Košice o.z.
 

Login:

Heslo: