Letopisy
Veľké roky

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

3018


Apríl

12
Gandalf prichádza do Hobitína.

Jún

20
Sauron útočí na Osgiliath. Približne v tom istom čase napadnutý Thranduil. Uniká Glum.


Júl

4
Boromir vyráža z Minas Tirithu.
10
Gandalf uväznený v Orthancu.

August

Glumova stopa sa stráca. Predpokladá sa, že pred svojimi prenasledovateľmi (elfmi a Sauronovými služobníkmi) vstupuje do Morie. Keď sa mu však konečne podarí objaviť západnú bránu, nedostane sa von, pretože je zatvorená.

September

18
Gandalfovi sa v skorých ranných hodinách podarí utiecť z Orthancu. Čierni jazdci prekročia rieku Isen.
19
Gandalf prichádza do Edorasu ako žobrák. Odmietnu ho vpustiť.
20
Gandalfovi sa podarí vstúpiť do Edorasu. Théoden mu prikazuje, aby odišiel: "Vezmi si koňa, akého chceš, a do zajtra nech si preč!"
21
Gandalf uvidí Tieňovlasa, ale kôň mu nedovolí priblížiť sa. Tieňovlas uniká ďaleko do polí. Gandalf odchádza za ním.
22
Čierni jazdci v noci prichádzajú k Sarnovmu brodu, ale sú odrazení hraničiarmi. Gandalf nachádza Tieňovlasa.
23
Pred úsvitom vstupujú štyria jazdci do Kraja. Ostatní prenasledujú hraničiarov na juh a potom sa vracajú strážiť Zelenú cestu. Jeden Čierny jazdec dorazí na súmraku do Hobitína. Frodo opúšťa Dno Pytle. Gandalf skrotí Tieňovlasa a odchádza z Rohanu.
24
Gandalf prekrotčí Isen.
26
Staroles. Frodo prichádza k Bombadilovi.
27
Gandalf prekročil Šedivú. Druhá noc u Bombadila.
28
Hobiti zajatí mohylovou príšerou. Gandalf prichádza k Sarnovmu brodu. Frodo po zotmení prichádza do Svažín. Gandalf navštevuje Tatka.
30
V skorých ranných hodinách prepadnutie Cvrčkoviec a hostinca vo Svažinách.

Október

1
Gandalf opúšťa Hôrku.
3
Gandalf prepadnutý na Vetristej.
6
Frodo táborí pod Vetristou. Nočný prepad, Frodo zranený.
9
Glorfindel vyráža z Roklinky.
11
Glorfindel odháňa Čiernych jazdcov od mosta cez Mitheithel.
13
Frodo prechádza cez most.
18
Glorfindel sa za súmraku stretáva s Frodom. Gandalf prišiel do Roklinky.
20
Útek za brod cez Bruinen.
24
Frodo sa zobudí. V noci prichádza do Roklinky Boromir.
25
Elrondova rada.

December

25
Za súmraku vychádza Spoločenstvo Prsteňa z Roklinky.

3019


Január

8
Spoločenstvo Prsteňa prichádza do Cezmínie.
11 - 12
Snehy na Caradhase.
13
Za tmy v skorých hodinách útok vlkov. Za súmraku Spoločenstvo prichádza k Západnej bráne Morie. Glum zachytí stopu Nositeľa Prsteňa.
14
Noc v Sieni dvadsaťjeden.
15
Most v Khazad-dûme a Gandalfov pád. Neskoro v noci prichádza Spoločenstvo k Nimrodelu.
17
S večerom prichádza Spoločenstvo do Caras Galadhonu.
23
Gandalf prenasleduje barloga až na vrchol Zirak-zigilu.
25
Gandalf zvrháva balroga a zomiera. Jeho telo leží na vrchole.

Február

14
Galadrielino zrkadlo. Gandalf ožije, leží v tranze.
16
Rozlúčka v Lóriene. Glum sa ukrýva na západnom brehu, pozoruje odchod Spoločenstva.
17
Gwaihir odnáša Gandalfa do Lórienu.
23
Nočný útok na člny pri Sarn Gebire.
25
Spoločenstvo míňa Argonath a utáborí sa na Parth Galene. Prvá bitka pri brodoch cez Isen. Théodred, syn Théodenov, padol.
26
Rozpad Spoločenstva. Boromirova smrť, trúbenie jeho rohu začuli v Minas Tirithe, Smíšek a Pipin padli do zajatia. Frodo a Samved vstupujú do južnej časti Emyn Muilu. Aragorn sa večer vydáva po stope škretov. Éomerov sa dopočuje, že tlupa škretov zostúpila z Emyn Muilu.
27
Aragorn nadránom prichádza k západnému útesu. Éomer napriek Théodenovmu príkazu okolo polnoci vyráža z Východného úvau prenasledovať škretov.
28
Tesne pred Fangornom škreti dostihnutí Éomerovou družinou.
29
Smíšek a Pipin unikajú. Stretnú sa so Stromobradom. Pred úsvitom Rohirrimovia útočia a rozdrvia škretov. Frodo zostupuje z Emyn Muilu a stretne Gluma. Faramir pozoruje Boromirovu pohrebnú loď.
30
Začína entský zraz. Éomer sa pri návrate do Edorasu stretne s Aragornom.

Marec

1
Frodo vyráža cez Mŕtve močariská. Entský zraz pokračuje. Aragorn sa stretáva s Gandalfom Bielym. Spolu sa vydávajú do Edorasu. Faramir odchádza z Minas Tirithu plniť úlohu v Ithiliene.
2
Frodo prichádza na druhý koniec Mŕtvych močarísk. Gandalf príde do edorasu a vylieči Théodena. Rohirrimovia vyrazia na západ proti Sarumanovi. Druhá bitka pri brodoch cez Isen. Erkenbrad porazený. Popoludní sa končí entský zraz. Enti pochodujú na Isengard, kam dorazia v noci.
3
Théoden ustupuje do Helmovej rokliny. Začína sa bitka pri Hornburgu. Enti zničia Isengard.
4
Théoden a Gandalf vyrážajú z Helmovej rokliny na Isengard. Frodo dosahuje skalistú úžľabinu na okraji pustatiny pred Morannonom.
5
Théoden napoludnie prichádza do Isengardu. Rozhovor so Sarumanom v Orthancu. Okrídlený nazgûl preletí ponad tábor v Dol Baran. Gandalf vyráža s Pipinom do Minas Tirithu. Frodo sa ukrýva na dohľad od Morannonu, za súmraku odchádza.
6
Aragorna v ranných hodinách zastihnú Dúnadania. Théoden odchádza z Hornburgu a smeruje do Údolia súženia. Aragorn vyráža neskôr.
7
Faramir vezme Froda do Henneth Annûnu. Aragorn za tmy prichádza do Chmúrneho žľabu.
8
Za úsvitu sa Aragorn vydáva Cestami mŕtvych. O polnoci prichádza k Erechu. Frodo opúšťa Henneth Annûn.
9
Gandalf dorazil do Minas Tirithu. Faramir vyráža z Henneth Annunu. Aragorn pokračuje od Erechu k Calembelu. Za súmraku prichádza Frodo k morgulskej ceste. Théoden dorazil do Chmúrneho žľabu. Z Mordoru sa začína šíriť Tma.
10
Deň bez úsvitu. Sústredenie rohanských vojsk; jazda Rohirrimov z Údolia súženia. Gandalf zachráni Faramira pred bránami mesta. Aragorn prekračuje Ringló. Armáda z Morannonu obsadí Cair Andros a vstupuje do Anórienu. Frodo prichádza na križovatku a vidí pochodujúce morgulské vojsko.
11
Glum navštevuje brloh Oduly, ale keď vidí spiaceho Froda, takmer to oľutuje. Denethor vysiela Faramira do Osgiliathu. Aragorn prichádza k Linhiru a vstupuje do Lebenninu. Východný Rohan napadnutý od severu. Prvý útok na Lórien.
12
Glum privádza Froda do Odulinho brloha. Faramir ustupuje k pevnostiam pri ceste. Théoden sa utáboril pod Minrimmonom. Aragorn ženie nepriateľa k Pelargiru. Enti porážajú nepriateľov v Rohane.
13
Froda zajali škreti z Cirith Ungolu. Pelennor obsadzujú nepriatelia. Faramir zranený. Aragorn vstupuje do Pelargiru a zmocňuje sa flotily. Théoden v Drúadanskom lese.
14
Samved nájde Froda vo veži. Minas Tirith v obkľúčení. Rohirrimovia vedení Divými prichádzajú do Sivého lesa.
15
Skoro ráno rozbil Kráľ-černokňažník bránu mesta. Denethor sa upáli na hranici. Keď zakikiríka kohút, ozvu sa rohy Rohirrimov. Bitka na Pelennorských poliach. Théoden padá. Aragorn rozvinie zástavu, ktorú mu dala Arwen. Frodo a Samved unikajú a vydávajú sa na sever pozdĺž Morgai. Bitka pod stromami Temnohvozdu. Thranduil odháňa sily Dol Gulduru. Druhý útok na Lórien.
16
Porada veliteľov. Frodo pozoruje z Morgai ponad tábor Horu osudu.
17
Bitka v Údole, v ktorej padnú králi Brand a Dáin Železná noha. Mnoho trpaslíkov a ľudí uniká do Ereboru, kde sú obkľúčení. Šagrat prináša Frodov plášť, drôtenú košeľu a meč do Barad-dûru.
18
Západná družina pochoduje z Minas Tirithu. Frodo na dohľad od Isenskej papule. Dobehnú ho škreti na ceste z Durthangu do Udûnu.
19
Vojsko prichádza do Morgulského údolia. Frodo a Samved unikajú a vydajú sa na púť k Barad-dûru.
22
Strašný súmrak. Frodo a Samved opúšťajú cestu a smerujú k Hore osudu. Tretí útok na Lórien.
23
Vojsko vychádza z Ithilienu. Aragorn necháva vojakov sa rozhodnúť. Frodo a Samved zahadzujú výstroj a výzbroj.
24
Posledná časť cesty Froda a Samveda k úpätiu Hory osudu. Vojsko táborí v pustatine pred Morannonom.
25
Vojsko obkľúčené. Frodo a Samved prichádzajú do Sammath Nauru. Glum sa zmocní Prsteňa a padá do Puklín osudu. Pád Barad-dûru, Sauron mizne.


Po páde Temnej veže a zmiznutí Saurona odíde aj Tieň, ktorý skľučoval srdcia všetkých Sauronových nepriateľov, a na jeho služobníkov a spojencov padne strach a zúfalstvo. Tri razy zaútočili z Dol Gulduru na Lórien, ale okrem udatnosti elfského ľudu v Lóriene prebývala sila, a ktorou by musel súperiť iba sám Sauron. Napriek tomu nepriateľské vojská napáchali veľké škody na hraniciach lesa. Nakoniec sa ich však podarilo zahnať. Keď Tieň ustúpil, Celeborn vyšiel a previedol vojsko Lórienu na mnohých lodiach cez Anduinu. Dobyli Dol Guldur a Galadriel zborila jeho múry, Thranduilovu ríšu prepadli a pod stromami sa odohrala veľká bitka. Oheň tu napáchal veľké škody. Nakoniec však Thranduil zvíťazil. A v deň, keď elfovia slávia nový rok, sa Celeborn a Thranduil stretli uprostred lesa a Temnohvozd premenovali na Eryn Lasgalen, Les zelených listov. Thranduilovi pripadla severná časť až po hory a Celebornovi južná časť pod Úžinami, ktorú nazývali Východný Lórien. Široké územie medzi týmito dvoma oblasťami bolo ponechané Meddedovcom a Lesným ľudom. Ale po odchode Galadriel začala o niekoľko rokov Celeborna jeho ríša unavovať, a tak sa rozhodol ísť do Imladrisu, kde žil s Elrondovými synmi. Vo Veľkolese žili lesní elfovia pokojne, ale v Lóriene už prežívalo len málo pôvodných obyvateľov a z Caras Galadhonu sa vytrácalo svetlo aj piesne.

V tom istom čase, keď veľké vojsko obkľúčilo Minas Tirith, prekročilo rieku Carnen vojsko Sauronových spojencov, ktoré už dlho ohrozovalo hranice ríše kráľa Branda. Brand bol zahnaný do Údola. Tu vybudoval spolu s trpaslíkmi z Ereboru na úpätí hory veľkú bitku, ktorá trvala tri dni. Nakoniec však obaja králi - Brand aj Dáin Železná noha - padli a Východniari zvíťazili, ale nepodarilo sa im obsadiť bránu. Mnoho ľudí a trpaslíkov sa ukrylo v Erebore, kde pretrvali obliehanie.
Keď dorazili na sever správy o udalostiach na juhu, Sauronovu severnú armádu naplnili neistotou. Vtedy obliehaní urobili výpad a rozprášili ju. Zvyšky nepriateľských vojakov unikali na juh a viac Údol neznepokojovali. Bard II., Brandov syn, sa stál kráľom Údolu a Thorin III. Kamenná prilba sa stal kráľom pod Horou. Obaja králi poslali svojich vyslancov na korunováciu kráľa Elessara a obe kráľovstvá zostali na veky vekov, pokiaľ trvali, v priateľskom vzťahu s Gondorom. Kráľ Západu ich ochraňoval svojou korunou.
 
 
Späť
 
 
 

www.TOLKIEN.sk

Vitajte na stránkach občianskeho združenia Spoločenstvo Tolkiena, združenie fantastiky. Nájdete tu mnohé zaujímavé informácie zo sveta profesora J.R.R. Tolkiena, ale aj zo sveta mnohých iných fantasy a sci-fi diel.


 

 

Partneri

SlavCon Angrenost Ramgad SciFi-Guide.net Fantazeen Fantasy podľa skutočnosti LARP klub Košice o.z.
 

Login:

Heslo: