Letopisy
Prvý vek

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

I.
Stvorenie Eä. Valar spolu s Melkorom vstupujú do Eä.

II.
Prvá vojna medzi Melkorom a ostatnými Valar - Pokazenie Ardy. Tulkas vchádza do Eä; vypudenie Melkora. Utváranie a dokončenie Ardy.

III.
Začína Jar Ardy. Ukovanie Lámp Valar. Valar sa usadzujú v Almarene. Tulkas si berie Nessu za manželku.

IV.
Melkor sa tajne vracia do Ardy, buduje Utumno a Ered Engrin (Železné hory) na severe. Jar Ardy pokazená.

V.
Zničenie Lámp a Almarenu Melkorom. Koniec Jari Ardy; začiatok Spánku Yavanny.

VI.
Valar zdvíhajú Pelóri a usadzujú sa v Amane.

VII.
Stvorenie Dvoch Stromov Valar, ktoré svojím svitom umožňujú príchod Prvého Dňa. Začiatok Počítania Času.

VIII.
Varda zbiera svetlo a vytvára Hviezdy; Precitnutie elfov pri jazere Cuiviénen. Niektorí sú pochytaní Melkorom a jeho sluhami a stanú sa základom pre vyšľachtenie škretov.

IX.
Oromë objavuje elfov. Valar sa vydávajú do Vojny Mocností. Spútanie Melkora. Veľká púť elfov na Západ začína. Thingol sa stretáva s Maiou Melian a berie si ju za manželku.

X.
Prvý vek Spútania Melkora. Veľká púť elfov. Vanyar a Noldor prichádzajú do Eldamaru; založenie Tirionu. Sindar zostávajú v Beleriande. Na konci tohto veku sa kráľovi Thingolovi a Maii Melian rodí Lúthien - najkrajšie dieťa v Arde.

XI.
Druhý vek Spútania a Mieru Ardy. Trpaslíci prichádzajú do Beleriandu a usadzujú sa v Ered Luin (Modrých horách). Na konci tohto veku Thingol s pomocou trpaslíkov buduje Menegroth.

XII.
Tretí vek Melkorovho pokánia. Zlo sa začína vynárať v Stredozemi. Laiquendi prichádzajú do Beleriandu a dostávajú od Thingola Ossiriand ako léno. Daeron vymýšľa abecedu a písmo Cirth.

XIII.
Prepustenie Melkora. Vyrobenie silmarilov, Melkor popudzuje Fëanora proti nevlastnému bratovi Fingolfinovi. Fëanor je za svoje chovanie na dvanásť rokov vyhnaný z Tirionu a zakladá si pevnosť a pokladnicu vo Formenose. Melkor zmizne z Valinoru.

XIV.
Zatmenie Valinoru; Melkor a Ungoliant ničia Dva Stromy. Melkor zabíja Finwëho, otca Fëanora a kradne silmarily.

XV.
Zatmenie Valinoru a Dlhá Noc. Melkor a Ungoliant utekajú cez Helcaraxë. Melkorov boj a výkrik v Lammothe. Melkor znova hĺbi a opevňuje Angband. Noldor sa búria proti Valar, Fëanor a jeho synovia prenášajú svoju prísahu; Mandos vynáša Veštbu Noldor. Melkor vpadá do Beleriandu; prvá bitka Beleriandských vojen. Melianin Pás chráni Doriath a kráľovstvo Elu Thingola.

XVI.
Dlhá Noc pokračuje. Fëanor páli loď Teleri v Losgare. Dagor-nuin-Giliath (Bitka pod Hviezdami); Fëanor je zabitý a Maedhros zajatý. Fingolfin pochoduje naprieč Helcaraxë. Valar pripravujú Mesiac a Slnko.

XVII.
Vychádza Mesiac. Dlhá Noc končí (?) i Yavannin spánok; Druhá Jar Ardy. Fingolfin vstupuje do Stredozeme. Mesiac sedemkrát križuje oblohou.

Prvý vek

1
Počiatok Slnečných Rokov: Slnko vychádza na západe. Precitnutie ľudí. Fingolfin vchádza do Mithrimu. Škreti utekajú do Angbandu. Fingon zachraňuje Maedhrosa. Fingolfin je menovaný Veľkráľom všetkých Noldor. Varda mení smer pohybu Slnečnej lode.

21
Mereth Aderthad.

51
Ulmo sa zjavuje Finrodovi a Turgonovi v sne. Finrod objavuje Jaskyne Narogu a začína budovať Nargothrond, ktorý je hotový pred dokončením Gondolinu.

52
Ulmo zjavuje Turgonovi údolie Tumladen.

cca. 60
Dagor Aglareb (Slávna bitka) - tretia z veľkých bitiek v Beleriandských vojnách. Začiatok Obkľúčenia Angbandu.

cca. 70
Thingol zakazuje svojmu ľudu hovoriť jazykom vyhnancov a vrahov rodných.

104
Gondolin je dokončený.

cca. 160
Škreti napádajú Hithlum z Lammothu.

cca. 260
Glaurung je porazený na Ard-galene. Začiatok Dlhého mieru.

cca. 304
Aredhel opúšťa Gondolin.

cca. 306
Narodil sa Maeglin, syn Eöla a Turgonovej dcéry Aredhel.

cca. 310
Finrod objavuje Edain v Ossiriande.

cca. 311
Bëor sa stáva spojencom Finroda Felagunda.

cca. 330
Aredhel a Maeglin prichádzajú do Gondolinu. Smrť Aredhel a Eöla.

cca. 355
Smrť Bëora.

cca. 365
Bereg z Prvého domu Priateľov elfov sa vracia do Eriadoru.

cca. 370
Haleth privádza svoj ľud do Brethilu.

389
Narodenie Hadora.

cca. 425
Dom Hadorov sa usadzuje v Dor-lómine.

cca. 441
Narodenie Húrina.

444
Narodenie Huora.

455
Zima: Dagor Bragollach (Bitka Náhleho plameňa); smrť Hadora a Fingolfina. Koniec Obkľúčenia Angbandu a Dlhého Mieru. Fingon sa stáva Veľkráľom Noldor.

457
Sauron dobýva Tol Sirion. Beleg a Halmir drží Brody cez Teiglin. Húrin a Huor trávi rok v Gondoline. V tomto čase Východniari vstupujú do Beleriandu.

460
Jeseň: Smrť Barahira a vyhnancov z Dorthonionu. Beren zostáva v Dorthonione. 462
Škreti útočia na Hithlum zo severu a východu. Galdor je zabitý.

464
Zima: Beren vstupuje do Dorthonionu.

465
Leto: Beren po prvýkrát uvidel Lúthien. Narodenie Túrina v tomto roku.

466
Jar: Lúthien opätuje lásku Berena. Leto: Beren je privedený do Menegrothu a žiada Thingola o ruku Lúthien. Thingol posiela Berena na Výpravu za silmarilom. Jeseň: Beren v Nargothronde.

466-68
Výprava za silmarilom. Smrť Finroda a Draugluina. Tol Sirion očistený; Sauron osídľuje Taur-nu-Fuin. Beren získava silmaril z Morgothovej koruny. Hon na Vlka; smrť Berena, Huana, Carcharotha a Lúthien.

cca. 470
Beren a Lúthien prebývajú na ostrove Tol Galen; rodí sa im syn Dior.

473
Rok Nárekov. Maedhrosova únia a Nirnaeth Arnoediad (Bitka Nespočetných sĺz); umiera Fingon a Huor, Húrin a Gwindor sú zajatí a odvlečení do Angbandu. Túrin je poslaný na výchovu do Doriathu. Narodenie Tuora a Nienor. Turgon sa stáva Veľkráľom Noldor.

474
Pád Falasu; Círdan a jeho ľud hľadajú útočisko na ostrove Balar a budujú Prístavy v ústí Sirionu.

482-85
Túrin bojuje po boku Belega na hraniciach Doriathu.

485
Smrť Saerosa; Túrin opúšťa Doriath a stáva sa vyhnancom.

486
Beleg nachádza Túrina. Túrin a jeho družina vyhnancov sa usadzujú na Amon Rúdhe.

487
Dva Kapitáni (Beleg a Túrin) hája Dor-Cúarthol (Zem Luku a Prilby) a sú postrachom pre tam žijúcich Morgothových sluhov. Amon Rúdh zradený. Beleg a Gwindor oslobodzujú Túrina zo zajatia škretej tlupy; Beleg nakoniec umiera ranou, ktorú mu nevedomky zasadzuje Túrin - Veštba ho opäť doháňa. Túrin prichádza do Nargothrondu.

490
Tuor otrokom v dome Východniara Lorgana.

492
Tuor uteká a žije ako vyhnanec v kraji Mithrim.

496
Porážka Haletinoveho ľudu. Glaurung vpadá do Západného Beleriandu; Bitka v Tumhalade a vyplienenie Nargothrondu. Umiera Orodreth, Gwindor, a Finduilas. Túrin hľadí Glaurungovi do očí pred bránou Nargothrondu. Tuor prichádza do Nevrastu a potom do Gondolinu. Príchod Krutej Zimy zo Severu.

497
Túrin býva v Brethile.

500
Túrin si nevedomky berie svoju sestru Nienor.

501
Túrin zabíja Glaurunga a ten koná posledné zlo - Veštba doháňa Túrina a jeho okolie. Nienor, Brandir a Túrin umierajú.

502
Morgoth so zámerom vypátrať Turgona prepúšťa Húrina z Thangorodrim (kde bol väznený po Nirnaeth Arnoediadu). Smrť Morwen. Húrin prináša Thingolovi Nauglamír ako výplatu za výchovu svojho syna Túrina.

503
Svadba Tuora a Idril Gondolinskej, dcéry Turgona. Zhruba v tomto čase umiera Húrin, ale Morgoth už tuší, kde sa nachádza tajné Turgonovo sídlo.

504
Jar: Tuorovi a Idril sa rodí syn Eärendil.

cca. 505
Elu Thingol je zabitý. Trpaslíci plienia Menegroth.

cca. 505
Beren znovu získava Nauglamír.

cca. 509
Druhá smrť Berena a Lúthien. Fëanoroví synovia plienia Menegroth; pritom umiera Dior a Nimloth. Elwing uteká i so silmarilom do Sirionských prístavov k Círdanovi.

511
Slnovrat: Pád Gondolinu. Ecthelion zabíja Pána balrogov Gothmoga a sám pritom umiera, s ním umierajú i Turgon, Maeglin, a Glorfindel. Tuor, Idril, a Eärendil utekajú do Sirionských prístavov. Gil-galad je menovaný (posledným) Veľkráľom Noldor.

cca. 543
Tuor a Idril odplávajú na Západ a viackrát ich nikto v Stredozemi neuvidí. Eärendil sa stáva pánom zbytku Edain v Prístavoch a Ústí Sirionu a berie si za ženu Elwing. V nasledujúcej dobe sa rodia ich synovia Elrond a Elros.


Poznámka: Od tejto chvíle dátumy musia byť počítané spätne od konca Veku. Od tej doby, čo Elros umrel v roku 442 Druhého Veku vo veku 500 rokov; narodil sa 58 let pred koncom Prvého Veku. Ak sa Tuor začal cítiť starý vo veku 70 rokov, potom Prvý Vek skončil zhruba po 600 Slnečných rokoch. To samozrejme neznamená, že Prvý Vek trval šesťsto rokov; Yavannin Spánok samotný mohol trvať tak dlho, že by odpovedal desiatkam tisíc storočí Slnečných rokov.
 
 
Späť
 
 
 

www.TOLKIEN.sk

Vitajte na stránkach občianskeho združenia Spoločenstvo Tolkiena, združenie fantastiky. Nájdete tu mnohé zaujímavé informácie zo sveta profesora J.R.R. Tolkiena, ale aj zo sveta mnohých iných fantasy a sci-fi diel.


 

 

Partneri

SlavCon Angrenost Ramgad SciFi-Guide.net Fantazeen Fantasy podľa skutočnosti LARP klub Košice o.z.
 

Login:

Heslo: