Artemis Fowl
Eoin Colfer

Autor: Lothrien Greenleaf, Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Do rúk sa mi dostala kniha s názvom ARTEMIS FOWL. Ako už názov vyplývajúci z mena hlavného hrdinu prezrádza, ide o napodobeninu resp. vec priživujúcu sa na úspechu Harryho Pottera. Prečítala som si obe mne dostupné časti s názvami Artemis Fowl a Artemis Fowl – Arktický incident.

Pozrime sa teda, kto ten Artemis Fowl vlastne je. Je to čiernovlasý, chudý, bledý trinásťročný chlapec s abnormálnym IQ. Samozrejme, žije v Anglicku. Nie je to však čarodejník, ale na rozdiel od čestného Pottera je kriminálnym živlom rovnako ako všetci jeho predkovia. Keďže by sa tento suchý chlapec vlastne len sťažka ubránil všetkým svojim nepriateľom, má osobného strážcu Butlera, ktorý je špeciálne vycvičený a vždy ozbrojený svojím verným Sig Sauerom. Jeho rodina odjakživa slúžila Fowlovcom.

V prvej časti sa dozvedáme, že jeho otec Artmenis Fowl je nezvestný po tom, čo mu potopili na severe Ruska loď prepravujúcu Coca-colu. V rodinnom sídle Fowl Manor teda býva so svojou matkou Angeline, ktorá sa zbláznila po tom, čo sa jeho otec stratil (nebojte sa, vylieči sa), Butlerom a Butlerovou sestrou Juliet. Keďže ich rodinné imanie sa pomaly ale isto zmenšuje, Artemis príde na to, ako prísť znova k peniazom. Rozhodne sa, že získa zlato škriatkov, ktoré majú odložené na výkupné, ak by niekoho z nich uniesli.

Svet škriatkov. Nie je to žiadna krásna záhrada ani nič podobné. Žijú totiž pod zemských povrchom, pretože ich bahniaci, teda ľudia, vytlačili zo zemského povrchu a naďalej zem ničia. Objavujeme tu leprechauntov (miestnu políciu), elfov, goblinov (hlúpych a zlých), trollov (obrovských, zlých a smradľavých), trpaslíkov (akýchsi hrabošov poľných, prďochov) a pod. Najdôležitejšími postavami zo škriatkov je kapitánka Hela Krátka (elfka, policajtka), Hľúza (veliteľ polície), Kopyto (kentaur, počítačový génius a vynálezca), Obušok (policajt, v dvojke zradca), Humus Kopáčik (trpaslík, dokonalý zlodej) a Opal (víla, v dvojke zradkyňa, Kopytova sokyňa). Vyskytujú sa tu aj čarodejníci, ale čisto len ako liečitelia. Na môj vkus žijú v príliš pretechnizovanom svete. Aké by to ale bolo fantasy bez mágie? Tu majú v podstate len elfovia (až na pár výnimiek). Obnovujú si ju pomocou Rituálu (zakopať žaluď do zeme). Riadia sa pomocou Knihy, ktorá obsahuje všetky zákony škriatkov. Práve tým, že je Artemis získa, získa aj prevahu, lebo škriatkovia to netušia...


Nebudem sa vám rozpisovať o celom obsahu kníh, lebo ak by ste si ich chceli prečítať, tak by som vám skazila radosť.:) Poviem vám len to, že v jednotke ide čisto o získanie toho zlata (za kapitánku Helu Krátku). V dvojke Artemis s Butlerom pomáhajú škriatkom urobiť poriadok v podzemnej ríši, pretože Obušok s Opal sa ju rozhodnú ovládnuť. Škriatkovia zas Artemisovi pomôžu získať späť jeho otca od ruskej mafie. Ako to dopadne? Nepoviem vám to, ale určite tušíte happy end.:)

 
 
Späť
 
 
 

www.TOLKIEN.sk

Vitajte na stránkach občianskeho združenia Spoločenstvo Tolkiena, združenie fantastiky. Nájdete tu mnohé zaujímavé informácie zo sveta profesora J.R.R. Tolkiena, ale aj zo sveta mnohých iných fantasy a sci-fi diel.


 

 

Partneri

SlavCon Angrenost Ramgad SciFi-Guide.net Fantazeen Fantasy podľa skutočnosti LARP klub Košice o.z.
 

Login:

Heslo: