Tkáč Ilúzií
Ewa Biatotecka

Autor: Seamon Lark, Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Tkáč ilúzií, alebo aby sme boli presný knižné pokračovanie tejto poviedky - Blankyt mágov. Je kniha, ktorá ma v mnohom potešila, ale aj trošku zarmútila. Ak ste náhodou o poviedke Tkáč Iluzí ešte nič nepočuli možno vás prekvapí, že to bola jedna z najlepších poviedok roku 1994 (v Poľsku), a ak sa správne pamätám, bola v preklade vydaná ja v jednom z čísel Ikarie.

V roku 1997 sa svet dočkal pokračovania tejto skvelej poviedky a to v knižnej forme, kde bola doplnená časť Blankyt mágov. Aby som tu hneď na začiatku uviedol autorkou tejto zaujímavej knižky je Ewa Biatotecka (sorry má to byť poľsky) narodená v r.1967, momentálne žije v Gdaňsku. Ako si tu v informáciách čítam, zaoberá sa výtvatným umením, čo sa jednoznačne silne odráža aj v tejto knižke. Aby som už konečne nejako začal musím najprv povedať, o čom vlastne bola poviedka Tkáč Iluzí, pretože táto kniha na ňu priamo nadväzuje. (Samozrejme, že túto poviedku v nej nájdete.) Vo svete Lengorchia (tu prosím ospravedlňte drobné nepresnosti, túto knihu som čítal už dosť dávno) existuje mnoho druhov mágov. Sú tu Pozorovatelia - v podstate výskumníci, Mluvčí - komunikačný odborníci, Stvoritelia - najsilnejší zo všetkých, lebo dokážu meniť materiály, Pútnici - dokážu prekonávať obrovské vzdialenosti v priebehu sekúnd, a potom ešte veľmi zriedkavý Tkáči Ilúzií. Tkáči dokážu spriadať ilúzie a to nielen vizuálne, ale aj chuťové, zvukové a podobne. Hrdina tohto príbehu Kamienok je jeden z týchto zriedkavých mágov, ale hoci má mimoriadny talent tak jeho ilúzie nikdy nebudú dokonalé. Kamienok je totiž hluchonemý, takže i keď dokáže svojim výtvorom dať všetky správne atribúty, nikdy nedokáže stvoriť ten správny zvuk. Keďže jeho mu jeho ochranca - mág Plavý nemôže pomôcť, pretože on sám je Pozorovateľ, sa Kamienok vydáva hladať pomoc. Hoci sprvu hladá pomoc u Stvoriteľov, nakoniec ju nájde na mieste úplne nečakanom, ale viac vám už prezradzovať nebudem. V Blankyte mágov, ktorý priamo naväzuje na úvodnú poviedku, sa Kamienok konečne môže vydať do školy Kruhu - magického združenia keďže už je plne schopný využiť svoje schopnosti. Príbeh sa však neomedzuje len na tento smer, Kamienok zažije zaujímavé chvíľe s drakmi aj luďmi, ktorý vykazujú magické schopnosti a pritom majú tiež určité postihnutia a ešte mnohé iné err.. dobrodružstvá. Samozrejme že nakoniec sa na školu dostane, ale aj tam budú určité nezhody, ktoré nakoniec vyústia do založenia Nového Kruhu. Aby som pravdu povedal celkový príbeh má viac častí než som si zapamätal. Jednoznačne však musím povedať, že ukazuje aj zatiaľ nie príliš častú tvár fantasy. Tento príbeh je.. Najlepšie by bolo asi povedať vysoko nenásilný, to neznamená, že sa tu a tam nepreleje nejaká tá krv, ale všetko v rozumnej miere. Taktiež sa tu nevyskytuje už známe klišé veľkého neznámeho nepriateľa, alebo neznámej hrozby. Aj napriek tomu je táto kniha mimoriadne zábavná a vzrušujúca (nie tak ako si myslíte vy úchyli ;o) ). Jednoducho je to proste kniha... Taká proste iná. Najlepšie by asi bolo fantasy-dobrodružná. Ak si ale nedokážete predstaviť fantasy bez potokov krvi a poriadneho, temného, hnusného nepriateľa, tak si prečítajte radšej niečo iné. Inak vám túto knihu vrelo odporúčam.

 
 
Späť
 
 
 

www.TOLKIEN.sk

Vitajte na stránkach občianskeho združenia Spoločenstvo Tolkiena, združenie fantastiky. Nájdete tu mnohé zaujímavé informácie zo sveta profesora J.R.R. Tolkiena, ale aj zo sveta mnohých iných fantasy a sci-fi diel.


 

 

Partneri

SlavCon Angrenost Ramgad SciFi-Guide.net Fantazeen Fantasy podľa skutočnosti LARP klub Košice o.z.
 

Login:

Heslo: