Vojny Tretieho veku
encyklopédia Stredozeme

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

V roku 1050 sa znova objavil Sauron a usadil sa v Dol Guldur. Pretože Gondor bol navrchole svojej moci, rozhodol sa Sauron udrieť najprv na severe. Veliteľa nazgûlov, Angmara, vyslal do zemí severne od Obrovišť, kde vybudoval ríšu na oboch stranách hôr. Do roku 1350 vymreli kráľovské línie v Rhudaure aj Cardolane a Rhudaur bol zrelý na zničenie zlými Horalmi. Keď sa král Arthedainu snažil znovu zjednotiť Arnor pod svoju korunu, Rhudaur sa bránil a na spoločnej hranici, pozdĺž Vetrovských vrchov, došlo k bojom. V roku 1356 Arthedain vysočinu opevnil a neskôr postavil stráž na hranici Cardolanu. Zlo bolo treba odrážať 50 rokov a obkľúčená pri tom bola aj Roklinka.
V roku 1409 zhromaždil Angmar veľké vojsko. Vetrov obkľučil a zničil, vež Amon Sûl bola taktiež zruinovaná, palantír sa však zachránil a odniesli ho ustupujúci Dúnadani. Rhudaur bol obsadený Angmarom. Útok pokračoval proti Cardolanu, ktorého ľud bol zatlačený do Tyrn Gorthadu v Mohylových vrchoch.
Kráľ Arthedainu sa vrátil do Fornostu a s Círdanovou pomocou sa podarilo nepriateľov vyhnať zo Severných vrchov. Keď z druhej strany prišla pomoc z Lórienu a Roklinky, útoky oslabli.
Zatiaľ, čo Severné kráľovstvá zápasili o prežitie, Gondor sa zaplietal do vnútorných i vonkajších rozporov. Nejaký čas po tom, čo dosiahol svoju najväčšiu rozlohu, prenechal územia južne od Temného hvozdu Rhovanionským, ako nárazník proti Východňanom. Keď v roku 1248 Východňania znova vyprovokovali šarvátky, veľké vojsko z Gondoru zničilo nielen nepriateľské vojská, ale aj všetky tábory a osady východne od jazera Rhûn. Opevnený bol taktiež západný breh Anduiny a ako výstraha pred vstupom do Gondoru boli postavené piliere Argonathu, avšak zároveň sa posilnilo aj priateľstvo so Severanmi a dvaciaty kráľ sa dokonca oženil s rhovanionskou princeznou.
Niektorí z ľudu nechceli prijať za pána polovičného Dúnadana Eldacara a tak začal Príbuzenský svár. Eldacar bol v roku 1437 obkľúčený v Osgiliathe a z horiaceho mesta utiekol na sever. Po desiatich rokoch Dúnadani znenávideli uchvátitela Castamira a priklonili sa k pravému kráľovi. Eldacar zaútočil na juh a vyhral v bitke na Erui. Castamir padol, avšak jeho muži ustúpili do Pelargiru a utiekli, neskôr sa z nich stali Umbarskí korzári.
Ako spojenci Haradských vieli korzári ustavičnú vojnu na súši aj na mori. V roku 1551 dosiahol Hyarmendacil II. nad Haradskými významné víťazstvo, roku 1634 korzári spustošili Pelargir a zabili kráľa a v roku 1810 Gondor znovu dobyl Umbar a vyhubil Castamirovych potomkov.
 
 
Späť
 
 
 

www.TOLKIEN.sk

Vitajte na stránkach občianskeho združenia Spoločenstvo Tolkiena, združenie fantastiky. Nájdete tu mnohé zaujímavé informácie zo sveta profesora J.R.R. Tolkiena, ale aj zo sveta mnohých iných fantasy a sci-fi diel.


 

 

Partneri

SlavCon Angrenost Ramgad SciFi-Guide.net Fantazeen Fantasy podľa skutočnosti LARP klub Košice o.z.
 

Login:

Heslo: