Hobitovi k narodeninám

Autor: Veronika "Lothmíril" Frankovská, Pridané: 21. 09. 2011, 08:14

Hobitín

“Dobré ráno!” pozdravil Bilbo a myslel to doslova. Slnko svietilo a tráva sa zelenala. No Gandalf uprel naňho pohľad spod dlhých chlpatých obŕv, ktoré mu vytŕčali ďalej ako obruba tôniaceho klobúka.
“Ako to myslíš?” opýtal sa. “Želáš mi dobré ráno alebo tvrdíš, že ráno je dobré, či sa mi to páči, alebo nie? Alebo sa dnes ráno cítiš dobre, alebo chceš povedať, že v také ráno by sme mali byť dobrí?”
“Všetko naraz,” odvetil Bilbo.

Ranné privítanie z prvých stránok Hobita tu dnes nie je náhodou. 21. septembra 1937 totiž vydavateľstvo Allen & Unwin vydalo knižku o Bilbovi a trpaslíkoch. Príbeh, ktorého tvorba začala niekedy v 30-tych rokoch povestnou vetou “V istej podzemnej nore býval jeden hobit”, naškrabanou na práznej strane maturitného testu, Tolkien rozprával svojim deťom za zimných dní.

Túto zvláštnu detskú knižku pôvodne nechcel prepojiť s mytologickým svetom Ardy, ktorý už existoval v náčrtkoch a príbehoch, postupne však zistil, že “pán Pytlík sa doňho zatúlal.” Ešte sa mu podarilo vyhnúť tomu, aby nabrala dospelejší a vážnejší tón. Až “pokračovanie” Hobita sa mu pod rukami rozrástlo na komplexný príbeh, ktorý dodnes inšpiruje tisíce fanúšikov a spája ľudí. Nakoniec, už Hobit zožal úspech (prvé vydanie sa vypredalo do Vianoc) a vydavateľ chcel po Tolkienovi niečo viac. Verili by ste, že Pána Prsteňov začal pán profesor písať len tak, cesty za Hobitínom objavoval spolu s hobitmi a ešte v Roklinke netušil o nič viac ako čitatelia, ako príbeh dopadne?

Dnes slávi Hobit 74. narodeniny, a budúci rok dostane ako darček svoju filmovú verziu. Po kontroverziách s právami na natáčanie filmu a jeho distribúciu, hľadaním režiséra a herca v hlavnej úlohe, to konečne vyzerá, že premiéru už nemá čo oddialiť. Hobit vyjde v dvoch dieloch v decembri 2012 a 2013 v réžii Petera Jacksona, obohatený o niektoré postavy, ktoré poznáme z filmu Pána Prsteňov: úlohu potvrdila Cate Blanchett (Galadriel), Christopher Lee (Saruman), Elijah Wood (Frodo), ale napríklad aj o elfku Tauriel v podaní Evangeline Lilly. Opäť uvidíme Iana McKellena v roli Gandalfa, neuveriteľného Gluma Andyho Serkissa, Huga Weavinga ako agenta Elronda, a v hlavnej úlohe hobita Bilba sa ukáže Martin Freeman. Vyzerá to sľubne, digitálni mágovia zo štúdia Weta zapracujú na Smaugovi a natáča sa zas na Novom Zélande – ale či je to ten správny recept, aby sa Jacksonovi podarilo zachytiť rozprávkovo-dobrodružné kúzlo Hobita...

 
 
Späť
 
 
 

www.TOLKIEN.sk

Vitajte na stránkach občianskeho združenia Spoločenstvo Tolkiena, združenie fantastiky. Nájdete tu mnohé zaujímavé informácie zo sveta profesora J.R.R. Tolkiena, ale aj zo sveta mnohých iných fantasy a sci-fi diel.


 

 

Partneri

SlavCon Angrenost Ramgad SciFi-Guide.net Fantazeen Fantasy podľa skutočnosti LARP klub Košice o.z.
 

Login:

Heslo: