Trinásť spievajúcich trpaslíkov a jeden veľmi zábavný hobit

Autor: Dagmar Ďurechová, Pridané: 13. 02. 2011, 14:25

11. februára prebehla tlačová konferencia s hlavnými predstaviteľmi filmového Hobita, na ktorej herci rozprávali o svojich postavách. TheOneRing.net priniesol reportáž z tejto koferencie spolu s jej zvukovým záznamom. Podľa reportáže sa máme naozaj na čo tešiť. Samotné natáčanie sa už tiež blíži, a to míľovými krokmi – začne 21. marca.


„Štrnásť jednotlivcov – a kolektív.“

Dnešná tlačová konferencia sa začala ospravedlnením Petra Jacksona. Povedal, že tam byť nemôže, pretože má „príkaz zostať na lôžku“, odkedy ho minulý týždeň hospitalizovali kvôli prasknutému vredu.

„A ak mám byť úprimný, je to tak asi dobré. Títo chlapi ma dokážu tak silno rozosmiať, že by mi hrozilo popraskanie štichov či niečo také,“ pokračoval Jackson vo svojom vyhlásení.

Cast

Osadenstvo trinástich trpaslíkov a jedného hobita to potvrdilo, keď počas celej tlačovej konferencie pokračovalo v neustálom vtipkovaní a mudrovaní. Vedeli sme, že Martin Freeman je zábavný s dobrým scenárom – no on je úžasný aj bez neho.

Mnoho fanúšikov zaujímalo, či sa z trinástich trpaslíkov stane vo filme jednoliata masa, alebo či v scenári dostanú aj individuálne osobnosti.

Herci trpaslíkov William Kirchner a Peter Hambleton na to povedali: „Sme trinásť odlišných a silných osobností – ale sme rovnako aj kolektív."

Keď už sme pri kolektíve, trpaslíci potvrdili, že budú aj spievať. Všetko sa drží veľmi blízko knihe – áno, BUDE tam spev.

Trpaslíci zjavne vyzerajú všetci veľmi odlišne. Aidan Turner, alebo Fili, povedal, že stále experimentujú s rozličným množstvom tvárového ochlpenia, aby odlíšili ich výzor. „Tvárové ochlpenie sa preskúšava – preto sme dnes mali rôzne brady! Jed Brophy, alebo Nori (ktorý hral v LOTR množstvo oprotézovaných postáv) povedal, že áno, on [a predpokladáme, že aj ostatní] bude rozpoznateľný. “Som šťastný, že to budem ja. A dúfam, že tento film prežijem. Strašné.”

Ako sme už videli predtým v LOTR, scenár podľa všetkého dáva každému trpaslíkovi šancu byť značne individuálnym, ale PJ, Fran a Philippa si boli vedomí zvláštnych aj silných stránok každého herca, ktoré sa stali badateľnými, ako spolu začali skúšať. Takže v tomto zmysle je scenár – a jeho vplyv na hercov – premenlivý.

Keď som pozoroval tú náladu, kamarátstvo a rešpekt medzi hercami, cítil som sa veľmi spokojne, že filmári si znovu raz vybrali skupinu, ktorej súčinnosť posilní príťažlivosť filmu.

„Je to skvelá partia chalanov,“ povedal Hambleton. „Cítime sa už ako kopa kamarátov.“

„Všetci sme silné osobnosti, ale všetci sme si rovní a vychádzame spolu dobre.“

Osadenstvo povedalo, že vôbec nie je sklamané z oneskoreného filmovania. Ocenili, že mali viac času na vzájomné spoznanie sa. (Padlo veľa vtipov o trpasličích vzťahoch). „Nemusíme kvôli týmto úlohám nosiť až tak veľa latexu... ale stále si ho trochu môžeme užiť cez víkendy.“

Tím tvrdo trénoval už po štyri či päť týždňov od svojho príchodu – chodili do telocvične, učili sa kaskadérske pohyby, trénovali dialógy. (Nepýtajte sa, aký dialekt – to je otázka na inokedy!)

Kiwi herci [herci z Nového Zélandu, pozn. prekl.] rozprávali o stretnutí a práci s medzinárodnými hviezdami ako sú Martin Freeman, Ken Stott alebo James Nesbitt. Mark Hadlow (Dori): „Je to úžasný zážitok pre divadelného herca, ak ste boli tak ako ja roky obdivovateľom práce Kena Stotta na javisku a plátne, stretnúť sa s ním a porozprávať sa o veciach, ktoré máme spoločné. Bolo to výnimočné.“

Podobne aj hosťujúci herci vzdávajú hold Kiwiom. „Pozrite sa tu na Jeda, už to robil predtým a hral všetko v [LOTR] filmoch!”

John Callen (Oin) povedal, že nie je to len osadenstvo hercov, ktoré spolu vychádza. „Keď sme spolu, sme skupina. Sme „ako jeden“. Ale nie sme to len my. Štáb pracuje tiež „ako jeden“. Stretol som stovky ľudí pracujúcich na tomto filme, ale nestretol som žiadneho blba. Okrem Marka Hadlowa,“ zažartoval.

Osadenstvo sa stretlo so svojimi výškovými dvojníkmi („aká skvelá kopa chalanov“) a neskôr s nimi budú veľmi úzko spolupracovať. Výškoví dvojníci majú svoj vlastný vyčerpávajúci harmonogram pozostávajúci z telocvične, boja a kaskadérskeho tréningu po boku osadenstva.

Počas tlačovej konferencie som si všímal, kto prevzal vedúcu úlohu alebo rozprával najviac, pretože som tušil, že to bude dobrým ukazovateľom toho, ako sa budú správať na obrazovke.

William Kircher a James Nesbitt – Bifur a Bofur – narozprávali veľa a navzájom sa podpichovali ako prirodzený tím komikov. Obaja sú veľmi zábavní. Nesbitt išiel na rugby siedmich (druh športového karnevalu, ktorý máme vo Wellingtone, s kopou kostýmov) prezlečený za kura. „Bol som v podnikovom boxe a bol som tam jediný v kostýme. Ľudia ma oslovovali očividne si mysliac, že „by mal byť niekým [dôležitým]… ale… je to kura.” Prečo práve kura? „Prišlo mi to správne.“

Rob Kazinski – Fili – sa tiež ujal mnohých dobre premyslených odpovedí. Sedel vedľa Aidana Turnera, alebo Kiliho, ktorý sa tiež veľmi charizmaticky „ujímal“ a bol aj zábavný. Obaja sú to dobre vyzerajúci chlapi a viem si predstaviť, že ich na plátne budeme vidieť často.

John Callen (Oin) toho povedal málo. Mal niečo zo skúseného štátnika, pretkané silným sklonom k veľmi suchému, lišiackemu humoru bubľajúcemu celkom pod povrchom.

Richard Armitage (Thorin) hovoril prekvapivo málo, ale keď niečo povedal, mal nápadne hlboký hlas, presne aký by mal mať Thorin, a naozajstnú vážnosť. Prišiel na konferenciu s testosterónom nabitým poklusom. Nemyslím, že bude mať problém udržať si pozornosť publika.

Martin Freeman (Bilbo) bol jednoducho úžasný. Rozprával trochu vážnejšie o tom, ako strávil čas pozorovaním hereckého výkonu Iana Holma ako Bilba. „Samozrejme, že som pozeral na to, čo robil... potreboval som sa na to pozrieť, hoci na to potom v určitom slova zmysle zabudnúť. Sledoval som, čo robí s hlasom a pohybmi... Nechcem sa ani moc vychvaľovať ani predstierať falošnú skromnosť, ale myslím si, že sa k nemu celkom hodím. Musím ho skúsiť napodobniť a všímať si, čo urobil, ale stále byť sám sebou.

Freeman chválil PJ. „Na niekoho, kto je tak bohatý ako Krézus a má toľko Oscarov, je neobyčajne normálny. A tým myslím naozaj normálny, nie ako tí ľudia, ktorí sa tvária, že sú nad vecou alebo ostentatívne normálni, niečo ako „pozrite sa na mňa, aký som normálny a pijem čaj z normálnej šálky“. Nie, PJ je profesionál, nie hviezda. Mám taký pocit, že keby ste ho poznali, keď mal dvanásť, bol by v podstate tou istou osobou ako teraz – nadšencom.“

„V tejto produkcii nie sú žiadni blbci – a určite nechcete jedného nad sebou.“

Nesbitt (Bofur) poznamenal, že PJ, Fran a Philippa, tím scenáristov, boli neobyčajne zrozumiteľní a vedeli jasne sformulovať, čo chcú. „Ale čo je veľmi dôležité, vedia aj skvelo načúvať a pracovať s tým, čo ponúkate.“

Na otázku, ako sa pripravujú na to stať sa megahviezdami a na šialenú fanovskú hystériu, Freeman a ostatní odpovedali, že v tomto štádiu je to všetko len teoretické. „Musíme byť najprv dobrí!“

Na základe tejto tlačovej konferencie si myslím, že uvidíme niekoľko nezabudnuteľných výkonov osadenstva, ktoré sa stane veľmi populárnym. Otázky sa obmedzili na veci, ktoré sa týkajú samotného obsadenia, takže sme sa nedostali k detailom, na ktoré sa niektorí fanúšikovia pýtali, ako napríklad dopad Del Torovho odchodu, alebo či sa blíži casting na Smauga.


Pre TheOneRing.net napísal(a) Tehanu (10.2.2011). Preložila Ramgad, jazykové korektúry Melian a Cranky.

Tu si môžete vypočuť celý záznam z konferencie:

Diskusia k článku

 
 
Späť
 
 
 

www.TOLKIEN.sk

Vitajte na stránkach občianskeho združenia Spoločenstvo Tolkiena, združenie fantastiky. Nájdete tu mnohé zaujímavé informácie zo sveta profesora J.R.R. Tolkiena, ale aj zo sveta mnohých iných fantasy a sci-fi diel.


 

 

Partneri

SlavCon Angrenost Ramgad SciFi-Guide.net Fantazeen Fantasy podľa skutočnosti LARP klub Košice o.z.
 

Login:

Heslo: