Hobitín pred Vojnou a po nej
ako vyzeral domov hobitov?

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Tolkien zachytil Hobitín na mape aj na ilustrácii a poskytol nám tak obraz o dedine aj okolitej krajine. Dedinka bola taká malá, že nemala žiadnu krčmu a ich obyvatelia museli chodit „celou míli nebo i víc“ do Povodí k Břečťanu a Zelenému draku. Hlavnými stavbami to bol Pískařov mlyn na Vode a sýpka na západnej strane cesty na Kopec. Na južnej strane za mostom boli po oboch stranách cesty k Povodí väčšinou obytné domy, ale najvýstavnejšie obydlie v dedine (ba dokonca v celej oblasti) bolo na severe - Dno Pytle pod Kopcem.
Pred vojnou ležal Hobitín uprostred malabnej dedinskej krajiny s obrábanými poliami oddelenými úhľadnými živými plotmi, kde cesty tienené stromami viedli k útulným domčekom a norám, obklopenými záhradkami. Pri návrate po vojne zbadali hobiti niečo úplne iné. Pozdĺž povodskej cesty boli vyťaté všetky stromy a rovnaký osud postihol aj gaštany pri ceste na Kopec. Živé ploty boli polámané a polia hnedé. Vzduch kazil dym z vysokého komína, pravdepodobne hutného. Okolo cesty sa tlačili škaredé nové domy a Pískařův mlyn nahradila väčšia budova, ktorá trčala nad vodou a kalila tok. Zo starého statku za mlynom urobili továrenskú dielňu a pridali veľa okien. Sýpka zmizla a na jej mieste stáli dehtované kôlne. Z Pytlovej ulice sa stal „zející pískový a štěrkový lom“, Dno Pytle takmer nebolo vidno za veľkými búdami postavenými priamo pred oknami, Oslavová lúka bola „dohola udusaná“ a Oslavový strom bol preč. Bol to smutný pohľad, ale stačil rok práce a dedina bola ako nová; Kmotrove slová „Všechno dobrý, konec lepší“ boli teda na mieste.

  
Pred vojnou    Po vojne

 
 
Späť
 
 
 

www.TOLKIEN.sk

Vitajte na stránkach občianskeho združenia Spoločenstvo Tolkiena, združenie fantastiky. Nájdete tu mnohé zaujímavé informácie zo sveta profesora J.R.R. Tolkiena, ale aj zo sveta mnohých iných fantasy a sci-fi diel.


 

 

Partneri

SlavCon Angrenost Ramgad SciFi-Guide.net Fantazeen Fantasy podľa skutočnosti LARP klub Košice o.z.
 

Login:

Heslo: