Finduilas Faelivrin

Autor: Dagmar "Ramgad" Ďurechová, Pridané: 18. 12. 2004, 22:48

Finduilas bola dcérou Orodretha, neskoršieho kráľa Nargothrondu, syna Finarfina a brata Galadriel, preto mala aj zlaté vlasy. V žilách jej prúdila krv Noldor, Vanyar i Teleri.

Gwindor, elf, ktorý miloval Finduilas a ona jeho tiež, jej dal meno Faelivrin. Gwindor bol však v Nirnaeth Arnoediad zajatý a po tom, čo utiekol a stretol Túrina, vrátil sa do Nargothrondu. Finduilas ho ale neprestala milovať, i keď sa proti svojej vôli zaľúbila do Túrina Agarwaena. Často sa stretávali a rozprávali a pri jednej príležitosti povedala Túrinovi, ktorý v Nargothronde svoje meno tajil, že si nemyslí, že Agarwaen je jeho pravé meno a nazvala ho Thurinom, čiže Tajomstvom.

Túrin však jej lásku neopätoval a ona bola z toho ešte viac smutnejšia, lebo nechcela ublížiť ani Gwindorovi, ktorý ju stále miloval. Ten jej napokon aj vyzradil Túrinovo pravé meno, za čo sa na neho Túrin hneval.

Finduilas bola pri plienení Nargothrondu zajatá s ostatnými ženami, ktoré prežili, a orkovia ich viedli do Angbandu. Keď chceli muži z Brethilu zajatcov oslobodiť, orkovia pobili svoje väzenkyne a Finduilas pribodli oštepom k stromu. Predtým, než zomrela, povedala: „Mormegil. Povedzte Mormegilovi, že je Finduilas tu.“ Pochovali ju neďaleko odtiaľ v mohyle, ktorú pomenovali Haudh-en-Elleth, teda Mohyla elfky. Túrinovi sa ju teda nepodarilo zachrániť, lebo došiel do Brethilu až mesiac po smrti Finduilas.

Vysvetlenie mena: „Finduilas“ je nepreložené; „Faelivrin“ znamená „trblet slnka na Ivrinských tôňach“
Narodená: neuvedené
Rodičia: otec Orodreth, matka neuvedená
Súrodenci: žiadny
Zomrela: I. vek (cca 495 rokov od východu Mesiaca) v Brethile

 
 
Späť
 
 
 

www.TOLKIEN.sk

Vitajte na stránkach občianskeho združenia Spoločenstvo Tolkiena, združenie fantastiky. Nájdete tu mnohé zaujímavé informácie zo sveta profesora J.R.R. Tolkiena, ale aj zo sveta mnohých iných fantasy a sci-fi diel.


 

 

Partneri

SlavCon Angrenost Ramgad SciFi-Guide.net Fantazeen Fantasy podľa skutočnosti LARP klub Košice o.z.
 

Login:

Heslo: