Bola Arwen reinkarnáciou Lúthien?
Tolkien FAQ

Autor: Veronika "Lothmíril" Frankovská, Pridané: 26. 06. 2004, 01:52

Mnohí ľudia uvažovali o tom, že Arwen bola možno prevtelenou Lúthien. Mohla by to byť pravda?

Verím, že toto najlepšie vysvetlil sám Tolkien v jednom z jeho listov:

„Elrond si vybral život medzi elfmi. Jeho deti, ktoré mali znovu elfskú krv, keďže ich matkou bola Celebrían, Galadrielina dcéra, sa museli rozhodnúť. Arwen nie je „reinkarnáciou“ Lúthien (čo by z hľadiska tejto mýtickej histórie nebolo možné, pretože Lúthien zomrela ako smrteľníčka a opustila svet času), iba jej potomkom s jej vzhľadom, povahou a osudom.“

Pretože osudom smrteľníkov je opustiť hranice Stredozeme a Lúthien si vybrala smrteľný život, jej „duša“ nie je v Stredozemi, aby sa reinkarnovala, ale navždy zmizla. A preto Arwen NEMÔŽE byť reinkarnáciou Lúthien.

Ľudia sa môžu prikláňať k myšlienke o Arwen ako prevtelenej Tinúviel, pretože ich situácie sú si veľmi podobné, no i tak Arwenino postavenie bolo o niečo nižšie ako Tinúvielino. Tolkien pri niekoľkých príležitostiach použil nápad „návratu“, ale vždy je nová podoba menej významná ako tá predchádzajúca - nie ako kruh, ktorý sa znovu uzatvára, ale skôr ako zmenšujúca sa špirála, kde je každá „obnova“ iba matnejšou pripomienkou toho, čo bolo predtým. A z toho dôvodu je Galadriel prirovnávaná k poludniu a Arwen k večernému súmraku – ako čas plynie, všetko postupne slabne.

preklad pôvodného anglického textu - Lothmíril
 
 
Späť
 
 
 

www.TOLKIEN.sk

Vitajte na stránkach občianskeho združenia Spoločenstvo Tolkiena, združenie fantastiky. Nájdete tu mnohé zaujímavé informácie zo sveta profesora J.R.R. Tolkiena, ale aj zo sveta mnohých iných fantasy a sci-fi diel.


 

 

Partneri

SlavCon Angrenost Ramgad SciFi-Guide.net Fantazeen Fantasy podľa skutočnosti LARP klub Košice o.z.
 

Login:

Heslo: