Beleg Cúthalion („Lukostrelec“)

Autor: Dagmar "Ramgad" Ďurechová, Pridané: 18. 12. 2004, 22:46

V Silmarillione a v Nedokončených príbehoch sú o ňom štyri zmienky, ale len v príbehu Túrina Turambara sa o ňom dozvedáme viac.

Beleg bol veliteľom Thingolových hraničiarov, ktorí strážili hranice Doriathu. So svojimi lukostrelcami pomohol pánovi Haladin (Halethin ľud) Halmirovi prepadnúť a zničiť orkov, ktorí plienili Brethilský hvozd.

Spolu s Mablungom Ťažkorukým, Berenom Erchamionom, Thingolom Doriathským a valinorským psom Huanom sa zúčastnil Honu na Vlka Carcharotha, pri ktorom Beren prišiel o život.

Beleg s Mablungom dostali od Thingola ako jediní doriathskí elfovia povolenie bojovať v piatej beleriandskej bitke - Nirnaeth Arnoediad (bitke Nespočetných sĺz) na pláni Anfauglith. Nesmeli sa však pripojiť k Fëanorovým synom, ale slúžili Fingolfinovmu synovi Fingonovi.

V tom istom roku po bitke Nirnaeth Arnoediad našiel Beleg na hraniciach Doriathu vtedy osemročného Túrina a priviedol ho ku kráľovi Thingolovi do Menegrothu. Beleg a Túrin sa stali priateľmi a spolu strážili hranice Doriathu, až kým Túrin po jedenástich rokoch v jedno leto z Doriathu neutiekol kvôli smrti Saerosa. Beleg však pred kráľom Thingolom očistil Túrinovo meno, keď priviedol pred súd elfku Nellas, ktorá vypovedala, že Saeros napadol Túrina ako prvý.

Beleg sa rozhodol Túrina hľadať. Po roku o ňom zachytil správy, že sa pridal ku skupine vyhnancov a konečne našiel jeho družinu. Túrin však bol preč a oni ho zajali a priviazali ku stromu, aby im prezradil, prečo ich sleduje. Beleg to nechcel povedať nikomu okrem Túrina, a tak ho nechali bez jedla a vody priviazaného o strom. Po troch dňoch, keď sa ho chystali zabiť, vrátil sa Túrin a Belega oslobodil. Keď sa Beleg spamätal, povedal Túrinovi, že Thingol mu odpustil, ale Túrin sa vrátiť nechcel a Beleg odišiel naspäť do Doriathu.

V Menegrothe všetko vyrozprával Thingolovi, a vypýtal si povolenie Túrina strážiť. Thingol mu dal Anglachel, meč, ktorý vykoval Eöl, ale Melian mu povedala, že v tom meči je zloba a dlho svojmu pánovi slúžiť nebude, a tiež od nej dostal lembas. Beleg sa vrátil naspäť k hraniciam Doriathu, ale v zime sa vydal Túrina znovu hľadať na Amon R?dh, kde Túrinova družina prebývala v Bar-en-Danwede, dome trpaslíka Mîma. Beleg priniesol Túrinovi dor-lóminskú dračiu prilbu, ktorú dovtedy opatroval Thingol, a zostal s nimi. Pomáhal im a liečil ich, začo ho Mîm nenávidel. Celé územie, ktorému vtedy Túrin s Belegom velili sa nazývalo Dor-Cúarthol (Zem Luku a Prilby) a povesť o nich sa dostala až do Nargothrondu a Gondolinu, ale aj do Angbandu.
Na konci roka trpaslíka Mîma zajali orkovia a on ich v noci tajne priviedol do Bar-en-Danwedu. Prekvapená Túrinova družina nemala čas sa brániť a všetkých orkovia pozabíjali, až na Túrina, ktorého odviedli a Belega, ktorý bol ťažko ranený. Vyliečil sa a vydal sa po stopách orkov, až došiel do Taur-nu-Fuinu. Tam našiel elfa Gwindora, ktorý utiekol z angbandského zajatia. Spolu sledovali orkov a v noci Túrina v bezvedomí z ich tábora oslobodili. Ako mu však Beleg Anglachelom pretínal okovy, čepeľ bodla Túrina do nohy, on sa prebudil, a mysliac si, že ho chce niekto zabiť, Belega Anglachelom zabil.

Na druhý deň Túrin a Gwindor pochovali Belega, ktorý zomrel zbytočne a rukou svojho priateľa, spolu s jeho lukom Belthrondingom, ale Anglachel Túrin vzal, aby sa pomstil na Morgothových služobníkoch. Pri jazere Ivrin zložil Túrin pre Belega pieseň, ktorú nazval Laer Cú Beleg (Pieseň o Veľkom luku).

Vysvetlenie mena: „beleg“ znamená „veľký, mohutný“; „cúthalion“ doslova „silný luk“ (Sindarin)
Narodený: neuvedené, pravdepodobne v Doriathe
Rodičia: neuvedení
Zomrel: I. vek (cca 485 rokov od východu Mesiaca) na svahoch pred pláňou Anfauglith

 
 
Späť
 
 
 

www.TOLKIEN.sk

Vitajte na stránkach občianskeho združenia Spoločenstvo Tolkiena, združenie fantastiky. Nájdete tu mnohé zaujímavé informácie zo sveta profesora J.R.R. Tolkiena, ale aj zo sveta mnohých iných fantasy a sci-fi diel.


 

 

Partneri

SlavCon Angrenost Ramgad SciFi-Guide.net Fantazeen Fantasy podľa skutočnosti LARP klub Košice o.z.
 

Login:

Heslo: