David Day: Svět hobitů
Skromná recenzia na veľmi skromnú knihu

Autor: Matúš "Loki" Hyžný, Pridané: 30. 11. 2003, 14:58

David Day patrí medzi najväčších znalcov Tolkienovho diela a hoci ho niektorí zatracujú pre jeho nedôslednosť, v prípade jeho najnovšieho titulu ide o skutočnú trefu do čierneho. Útla knižočka s mimoriadne prepracovanou grafickou stránkou podáva strhujúcu lingvistickú štúdiu o pôvode slova hobit a vecami (slovami) s ním súvisiacich. Autor totiž rozoberá aj ďalšie názvy a mená Tolkienovej mytológie, pričom odhaľuje množstvo rafinovaných slovných hračiek, hádaniek a inotajov, ktorými je Svet hobitov (a nielen ich) doslova prešpikovaný. Každý fanúšik Tolkienovho imaginárneho sveta vie, že profesorové príbehy boli utvárané slovami samotnými. Málokto však tuší, do akej hĺbky siaha význam jednotlivých mien a názvov a hranica, kde Tolkien končí ako geniálny lingvista a začína ako obdivuhodný rozprávač, sa úplne stráca.

Celkovo ide o mimoriadne pútavú knižnú publikáciu, ktorá by nemala chýbať v knižnici každého pravoverného tolkienistu. Pôžitok z čítania ešte umocňuje doprovodné výtvarné umenie v podaní Lydie Postmy. Tá sa s hromadou farebných obrázkov naozaj vyhrala a tak sa nezľaknite, keď na vás po otvorení knižky začnú vyliezať živé bytôstky a tvorčekovia zo sveta hobitov.

David Day: Svět hobitů, Volvox Globator, Praha 2003

 
 
Späť
 
 
 

www.TOLKIEN.sk

Vitajte na stránkach občianskeho združenia Spoločenstvo Tolkiena, združenie fantastiky. Nájdete tu mnohé zaujímavé informácie zo sveta profesora J.R.R. Tolkiena, ale aj zo sveta mnohých iných fantasy a sci-fi diel.


 

 

Partneri

SlavCon Angrenost Ramgad SciFi-Guide.net Fantazeen Fantasy podľa skutočnosti LARP klub Košice o.z.
 

Login:

Heslo: