Fantasy literatúra nie je len Pán prsteňov (I)

Autor: Boris Zápotocký, Pridané: 26. 11. 2003, 09:52

Takže ako som minule avizoval, v tejto sérii článočkov by som Vám chcel ponúknuť skromný zoznam mojich obľúbených autorov fantasy, spolu s nejakými informáciami o ich tvorbe. Tak sa pusťme do toho (niektoré informácie môžu byť trochu nepresné, keďže som väčšinu spomínaných vecí čítal už dávnejšie):

R.A.Salvatore – odporúčané dielo: Icewind Dale Trilogy

Toto je kultový autor pre všetkých AD&D znalých ľudí, opisuje totiž mnoho postáv a miest zo slávneho sveta Forgotten Realms. Každý, kto aspoň trochu zavadil o kultové počítačové hry zo série Baldur`s Gate určite pozná legendu menom Drizzt Do`Urden, slávneho temného elfa, ktorý opustil svoj národ a bojuje po boku kladných hrdinov (čo je na temného elfa vskutku neobvyklé). Bohužiaľ od Salvatoreho u nás ani v Čechách skoro nič ďalšie z tvorby nevyšlo. (Bohužiaľ preto, že sa človek nevie dostať k ďalšej úspešnej trilógii Dark Elf Trilogy, ktorá hovorí práve o prvotných osudoch Drizzta a jeho úteku...). Stačí však vedieť dobre po anglicky a problém odpadá :-).
Skúste sa preto ponoriť do bájneho sveta ďalekého a mrazivého severu (pre hráčov ďalšieho dielka od Black Isle určite dobre známe Desetiměstí a okolie...) a prežite s hrdinami príbeh plný odvahy, priateľsva a dobrodružstiev. Zo začiatku to vyzerá, že desiatim osadám na ľadových pláňach Icewind Dale hrozí nebezpečenstvo zániku, pretože sa začali zhromažďovať príšery, ktoré riadi mladý mág s mocným magickým artefaktom. Hrdinovia však nezaváhajú a spojené sily ľudí, trpaslíkov a barbarov tragédiu odvrátia. To však nie je všetko, príbeh sa rozrastá a komplikuje, pričom sa presúva aj do iných častí Forgotten Realms a tak spoznávame napríklad aj horúce piesky Calimportu... Dobrodružstvá postupne dajú dokopy temného elfa Drizzta, trpaslíka Bruenora, barbara Wulfgara, ľudskú krásavicu Catti a hobbita Regisa (už len táto rôznorodosť tohto maličkého „spoločenstva prsteňa“ zaručuje, že o zaujímavé situácie nebude núdza).
Ak máte radi hrdinskú fantasy zo starej školy alebo ste fanúšikom Forgotten Realms určite si skúste túto knihu prečítať, bude sa Vám páčiť. Nie je to LotR, ale za pokus určite stojí. Najväčším záporom diela Salvatoreho však zostáva, ako som už spomínal len veľmi malá šanca dostať sa k nejakému výtlačku :-(.

Boris "Sir Boriss" Zápotocký

 
 
Späť
 
 
 

www.TOLKIEN.sk

Vitajte na stránkach občianskeho združenia Spoločenstvo Tolkiena, združenie fantastiky. Nájdete tu mnohé zaujímavé informácie zo sveta profesora J.R.R. Tolkiena, ale aj zo sveta mnohých iných fantasy a sci-fi diel.


 

 

Partneri

SlavCon Angrenost Ramgad SciFi-Guide.net Fantazeen Fantasy podľa skutočnosti LARP klub Košice o.z.
 

Login:

Heslo: