Náborové stretnutie Spoločenstva Tolkiena

Autor: Matej "Ganjalf" Tejbus, Pridané: 25. 12. 2004, 10:58

Ako už býva zvykom vždy takto ku koncu roku usporiadame v našom Spoločenstve stretnutie, ktoré má hlavne prilákať a osloviť nových ľudí (záujemcov o Tolkiena a o naše Spoločenstvo). Keďže sa tento rok nekonal Istrocon (festival sci-fy a fantasy), na ktorom sa konal vlani náš posledný nábor celá akcia sa nám týmto trochu posunula. Pracovne akciu voláme „Stretko pre nováčikov“ a práve z nej vám prinášam tento reportík.

Celé veľké „chaozenie“ začalo, keď sa našim dvom drahým členkám podarilo vybaviť pre potreby tejto akcie netradične bývalý V-Klub (terajší A4), čož bolo oproti našim predošlým stretnutiam v Matúšovi rozhodne kvalitatívny posun dopredu. Niekedy vtedy sme sa rozhodli toho využiť a spraviť z nášho klasicky nezáživného klubového stretnutia programovo nadupanú akciu, ktorou sa budeme môcť dôstojne prezentovať aj pred širšou verejnosťou. Na jej prilákanie sme po prvý krát tiež použili plagáty (na základe, ktorých nám údajne prišiel „až“ jeden človek) a tak teda mali západoslovenský členovia pár posledných dní pred stretnutím čo robiť. Nemyslite si však, že tu naše snahy a práca skončili. Práve naopak. Veci ako pohostenie, výzdoba, projekcia, hudba či samotné zloženie programovej línie - to všetko boli úlohy, ktoré sa nám podľa reakcii publika podarilo úspešne vyriešiť.
Píše sa nedeľa 19.12. roku 2004 nášho letopočtu, je práve 10.00. a my vyzbrojení táckami s občerstvením práve vchádzame do nultých priestorov A4, kde už netrpezlivo postáva niekoľko našich členov spolu s niekoľkými novými tvárami. Počiatočné prípravy a zdobenie miestností, ktoré mohlo niekomu pripadať skôr ako bežný chaotický pracovný deň na Wall Street sa skončilo práve včas, aby sme stihli obrátiť upadajúcu pozornosť prítomných na pódium, na ktorom som práve zaujal svoje postavenie Majstra ceremónie a spustil svoj dopredu nepripravený uvítací príhovor. Spolu s Melian a Depresom (našou Hlavou) sme postupne popredstavovali našich aktuálnych členov, nostalgicky zaspomínali na naše uplynulé akcie a čo to sme spomenuli aj o našich blízko-dobých plánoch. Intelektuálnejšiu časť programu odštartovala Lokiho powerpointová prednáška o Orkoch, Škretoch, Skirtoch - proste tých dobre známych zlých a škaredých stvoreniach. Dozvedieť ste sa mohli veci o ich rozmnožovaní, záľubách, menách skrátka samých podstatných veciach, na ktoré by ste v knihách, či filme darmo hľadali odpoveď. Na rad prišla prvá z divadelných hier – ako inak rozšírená verzia Pána prsteňov. Nedá mi takto spätne nepochváliť našich amatérskych hercov a ich voľnú interpretáciu, či gestikuláciu, ktoré nielen mňa neraz rozplakali smiechom. Proste alkoholik Elrond (Loki) neustále siahajúci po fľaške Whisky, stále sa z rukami pohrávajúci a na prsteň mysliaci Sauron/Saruman (Will) a večne definitívneho riešenia hľadajúci Gandalf (Eruantalon) je trojica k „pohledání“.
Po takejto salve smiechu sme museli nechať ľuďom trošku oddychového času (ktorý bol potom vlastne po každom bode programu), aby sa mohli trošku občerstviť a okúsiť niektorú z našich „Stredozemských špecialít“. Na výber ste tu mali pochutiny ako napríklad „Ššvetieľka ž moššialu“, „Ovčie oči“ a ešte zopár ďalších kúskov, na ktorých názvy si už teraz žiaľ nepamätám. Každopádne sa všetko zjedlo, čo ukazuje na kvalitu a chutnosť pokrmov. Aby vám lepšie chutilo a aby ste len nevnímali to známe „žvachanie“ úst mohli ste sa pokochať našou výzdobou, ktorú už tradične tvorili Lokiho a Dandyškine kresby, Morijská brána, vlajky ST a PTP, no a v kúte na jednom stole tiež množstvo publikácii dáko súvisiacich s Tolkienom.
Znovu sa ale vráťme na scénu, kde sa niekedy v tých chvíľach objavila Cranky aj so svojimi milovanými trpaslíkmi. Správne hádate ak ste typovali, že ďalšia prednáška bola o trpaslíkoch. Pre tých, čo tak pozorne počúvali bohaté rozprávanie Cranky sa chcem takto ospravedlniť za hluk, ktorý bolo počuť počas tejto prednášky z vedľajšej miestnosti. Ten patril ďalšiemu divadelnému telesu, ktoré tam práve v tej chvíli úporne skúšalo poslednú z divadelných scénok. Jednalo sa absolútnu premiéru pomerne starej hry z produkcie nášho Randira. Pre tých, ktorým by toto meno naozaj nič nehovorilo len dodám, že išlo o mnou (celkom výstižne) pomenovanú „South Park verziu“ Smrti Boromirovej, ktorá má, ako ste mohli vidieť od tej filmovej podstatne veselšiu atmosféru.
Po tejto hre mala nasledovať niektorými tak túžobne očakávaná voľná diskusia s pánom Rihákom (režisérom slovenskej rozhlasovej adaptácia Pán prsteňov), ktorá sa však vzhľadom na jeho neprítomnosť nekonala. Tým sme sa vlastne dostali k problému, ktorý predstavovala asi hodina voľného času. Našťastie som mal hneď po ruke našu mini výstavu kníh, ktoré dáko súviseli s Tolkienom a tak som siahol po známej publikácii menom „Tolkienova kniha kvízu“. A tak som sa dal do systematického skúšania znalostí prítomných. Žiadanú odozvu som však od publika nedostal a tak sme sa opäť vrátili k veciam Spoločenstva a informovaniu prítomných ako sa vlastne môžu stať členmi a čo to vlastne obnáša byť členom.
Ani sme sa nenazdali a bol čas prenajaté priestory A4-ky opustiť. Nakoľko sme si však ešte stále mali čo povedať presunulo sa naše Spoločenstvo do jedného veľkého nemenovaného bratislavského pubu, kde sme až do skorých nočných hodín zotrvali myšlienkami a diskusiami v Našej Stredozemi.


P.S: Niekedy v týchto dňoch ste si mali tiež možnosť prečítať stručné zhodnotenie našej akcie v jednom z nemenovaných slovenských denníkov. Ale ak sa pozriete do našich noviniek, určite tam dotyčný článok nájdete.


Matej „Ganjalf“ Tejbus
 
 
Späť
 
 
 

www.TOLKIEN.sk

Vitajte na stránkach občianskeho združenia Spoločenstvo Tolkiena, združenie fantastiky. Nájdete tu mnohé zaujímavé informácie zo sveta profesora J.R.R. Tolkiena, ale aj zo sveta mnohých iných fantasy a sci-fi diel.


 

 

Partneri

SlavCon Angrenost Ramgad SciFi-Guide.net Fantazeen Fantasy podľa skutočnosti LARP klub Košice o.z.
 

Login:

Heslo: