Galadriel

Autor: Dagmar "Ramgad" Ďurechová, Pridané: 18. 12. 2004, 22:51

Galadriel patrila k najkrajším eldarským ženám, jej vlasy boli zlaté (údajne práve tie inšpirovali Fëanora na výrobu silmarilov), mala hlbší hlas, než bolo u žien bežné, výškou dosahovala vzrast mužov (190-200 cm) a vyrovnala sa im aj silou. Bola veľmi múdra, ale aj pyšná a tvrdohlavá.

Túžila odísť na východ do Stredozeme. Ako jediná žena sa zapojila do noldorskej vzbury proti Valar, ale pokúšala sa zabrániť Vraždeniu rodných v Alqualondë. Do Stredozeme viedla časť voja spolu s Fingolfinom, jeho synmi a Finrodom cez Helcaraxë, po tom, čo im Fëanor odoprel lode. Vďaka svojmu telerijskému pôvodu bola prijatá v Doriathe, kde panoval Elwë Thingol (brat Olwëho z Alqualondë) spolu s Melian, ktorá sa stala jej priateľkou. Spoznala tu Celeborna (podľa jednej verzie vnuk Elwëho brata) a vzali sa.

Po Melkorovom páde na konci Prvého veku sa nevrátili na Západ, ale chvíľu prebývali v Harlindone. Neskôr prekročili Ered Lindon (Modré hory) a Hithaeglir (Hmlisté hory) a stali sa vládcami Galadhrim, nandorských lesných elfov v Lórinande, nazývanom tiež Lórien, Lothlórien alebo Zlatý les*. Niekedy v tomto období sa im narodila dcéra Celebrían**.

Od Celebrimbora z Eregionu dostala Galadriel najprv elessar, veľký zelený drahokam s uzdravujúcou mocou a neskôr jeden z Troch elfských prsteňov, Nenyu – Biely prsteň (Prsteň vody – z mithrilu s diamantom). Počas vojny elfov so Sauronom v Eriadore (1693-1701 II.) sa stala jeho strážkyňou, nemohla ho však používať, kým sa nestratil Jeden prsteň. S mocou Nenye Lórien rozkvital a stal sa najkrásnejším miestom v Stredozemi. Gil-galad daroval Galadriel oriešky mellyrnov, ktoré dostal od númenorského kráľa Tar-Aldariona a ktoré dovtedy rástli len na Númenore a Tol Eressëy.

Bola členkou Bielej rady (utvorená 2463 III.). Pomocou Nenye vládla aj Zrkadlu Galadriel, striebornej nádržky s vodou, ktorému mohla prikázať, aby zjavilo mnohé veci, tie čo už boli, čo sú, a čo by sa ešte len mohli stať.
Počas vojny o Prsteň (3019 III.) pomohla Spoločenstvu Prsteňa vzácnymi darmi – okrem elfských plášťov so sponami a lembasu dala Aragornovi elessar od Arwen, Samovi darovala krabičku so zemou z jej sadu a Frodovi fľaštičku, v ktorej bolo zachytené svetlo Eärendilovej hviezdy.

Po celý Tretí vek bol Lórien vďaka Nenyi ukrytý pred Sauronovým pohľadom. V 3019 III. bol Lórien trikrát (11., 15. a 22. 3.) napadnutý z Dol Gulduru, ale mocou Galadriel a Celeborna boli všetky tri útoky odrazené a nakoniec Celeborn s lórienským vojskom dobyl Dol Guldur a Galadriel zborila jeho múry. V deň letného slnovratu v roku 3019 III. sa s Celebornom zúčastnila svadby kráľa Elessara a Arwen Undómiel v Minas Tirith a v septembri sa vrátili do Lórienu.

Po zničení Vládnuceho prsteňa však stratili všetky Tri prstene svoju moc. Galadriel odišla z Lórienu do Roklinky a odtiaľ sa s Elrondom, Bilbom a mnohými Vznešenými elfami vydala do Mithlondu (Šedých prístavov). 22. septembra 3021 III. sa ich sprievod stretol s Frodom a Samom v Zálesí a odtiaľ putovali spolu, až 29. septembra došli do Prístavov, kde ich už očakával Círdan Staviteľ lodí a Mithrandir. Strážcovia Troch prsteňov nastúpili na bielu loď a spolu s Frodom a Bilbom odplávali cez More na Západ. Odchodom Tých , čo niesli Prstene sa v Stredozemi skončil Tretí vek.

Iné mená: Al(a)táriel („Dievča korunované žiariacim vencom“), Artanis („ušľachtilá žena“), Nerwen („muž-dievča“), Pani Lothlórienu, noldorská Pani, Pani zo Zlatého lesa, Biela pani
Narodená: vo Valinore, pred zničením Dvoch stromov (cca 8000? rokov pred Vojnou o Prsteň).
Rodičia: otec Finarfin (syn Finwëho a Indis) a matka Eärwen (dcéra Olwëho z Teleri). Galadriel sa rátala medzi Noldor, ale mala v sebe aj krv Vanyar po otcovej matke, a Teleri.
Súrodenci: Finrod Felagund a Orodreth (páni Nargothrondu), Angrod a Aegnor
Manžel: Celeborn Doriathský
Deti: Celebrían

*Existuje viac verzií o tom, kde prebývali Galadriel s Celebornom pred príchodom do Lórinandu. Mohlo to byť v okolí jazera Nenuial, v Eregione alebo v Imladris u Elronda. Zrejme sa do Lórinandu presťahovali až po tom, čo sa v Belfalaskej zátoke stratil kráľ Amroth (1981 III.).

**V Nedokončených príbehoch je zmienka aj o Amrothovi ako o Galadrielinom synovi, ale bolo to napísané zrejme až po Pánovi prsteňov, pretože dovtedy sa uvádzal ako syn Amdírov (Malgaladov), lórienského kráľa zabitého v bitke na Dagorlade.

 
 
Späť
 
 
 

www.TOLKIEN.sk

Vitajte na stránkach občianskeho združenia Spoločenstvo Tolkiena, združenie fantastiky. Nájdete tu mnohé zaujímavé informácie zo sveta profesora J.R.R. Tolkiena, ale aj zo sveta mnohých iných fantasy a sci-fi diel.


 

 

Partneri

SlavCon Angrenost Ramgad SciFi-Guide.net Fantazeen Fantasy podľa skutočnosti LARP klub Košice o.z.
 

Login:

Heslo: