Balrogovia - Démoni noci

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00


Valaraukar boli pôvodne Aulëho Maiar, ktorých Melkor zlákal už na počiatku svojich dní. Nakoniec sa stali jeho najoddanejšími a najstrašnejšími služobníkmi pri uskutočňovaní jeho zámerov. Vo vznešenej elfštine sa im hovorilo balrogovia, "démoni noci".

Odeli sa strašnou podobou obrích démonov podobnou ľuďom s vlajúcou ohnivou hrivou a z nozdier im šľahali plamene. Zdalo sa, že sa pohybujú v oblaku čierneho tieňa a ich údy vedeli objímať ako hady. Hlavnou zbraňou balrogov bol mnohopramenný ohnivý bič, a aj keď nosili i palcát, sekeru a planúci meč, ich nepriatelia sa najviac desili ohnivého biča. Bola to tak strašná zbraň, že i obrovská pavúčica Ungoliant, ktorú nemohli zahubiť ani Valar, bola vyhnaná z Melkorovej ríše ohnivými bičmi balrogov.

Najzlopovestnejším z plemena balrogov bol Gothmog, Pán balrogov a hlavný veliteľ Angbandu. V beleriandských vojnách padli za obeť Gothmogovmu biču a sekere traja veľkí elfskí páni.
V Bitke pod hviezdami skolil Gothmog Fëanora, najslávnejšieho z elfských kráľov, priamo pri bráne Angbandu. V Bitke náhleho plameňa zabil Fingona, Veľkráľa Noldor. Nakoniec viedol - opäť v Melkorových službách - vojsko balrogov a jeho troliu gardu a velil légiám škretov i dračiemu plemenu pri útoku na kráľovstvo Gondolin a jeho vyplienení. Zabil elfského pána Ectheliona, ale vtedy, pri páde Gondolinu, bol tým istým Ecthelionom rovnako zabitý na kráľovom námestí.

Pri každom Melkorovom povstaní a v každej jeho bitke boli balrogovia medzi jeho najprednejšími bojovníkmi, a tak pri ničivej Vojne hnevu, ktorou skončila i Melkorova ríša, vyhynula i väčšina balrogov. Hovorí sa, že niektorí utiekli z Poslednej bitky a zahrabali sa až ku koreňom hôr, ale po mnohých tisícročiach už o týchto zlých bytostiach nebolo ani slichu a väčšina ľudí verila, že navždy odišli zo zeme. Avšak v Treťom slnečnom veku trpaslíci dolujúci hlboko pod Moriou náhodou vypustili pochovaného démona. Akonáhle bol na slobode, zrazil dvoch kráľov trpaslíkov, zhromaždil k sebe škretov a trolov a trpaslíkov navždy vyhnal z Morie. Ako sa píše v Červenej knihe Západnej marky, panovaniu balroga sa nikto nepostavil, dokiaľ ho nezmietol z vrcholku Zirakzigilu čarodej Gandalf po bitke na Moste v Khazad-dûme.
 
 
Späť
 
 
 

www.TOLKIEN.sk

Vitajte na stránkach občianskeho združenia Spoločenstvo Tolkiena, združenie fantastiky. Nájdete tu mnohé zaujímavé informácie zo sveta profesora J.R.R. Tolkiena, ale aj zo sveta mnohých iných fantasy a sci-fi diel.


 

 

Partneri

SlavCon Angrenost Ramgad SciFi-Guide.net Fantazeen Fantasy podľa skutočnosti LARP klub Košice o.z.
 

Login:

Heslo: