Drúadania - Info o niektorých Drúadanoch

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Aghan
Drúadan, známy z príbehu Verný kameň, ktorý žil v Prvom veku medzi lesníkmi z Halethinho ľudu. Bol to známy ránhojič a ochranca jednej odľahlej domácnosti. Raz, keď bol jeho brat ranený a on musel odísť vyliečiť jeho rany, postavil k domu svojho priateľa "strážny kameň", do ktorého (ako sám povedal) preniesol časť svojich schopností, a ktorý mal ochraňovať domácnosť počas jeho neprítomnosti.
Keď v noci napadli dom škreti a pokúsili sa ho podpáliť, strážny kameň vyskočil, zahnal ich a udusil plamene. Lesník ho dlho nemohol nájsť, a keď sa na druhý deň Aghan vrátil, mal nohy oviazané a plné pľuzgierov - strážny kameň našli opodiaľ ako sedí na mŕtvole škreta...
(Toto "prenesenie" časti ich "moci" na ich výtvory, pripomína v malom Sauronovo prenesenie moci do základov Barad-dûru a do Vládnuceho prsteňa.)

Drughu
V osamotených poznámkach sa hovorí, že sami pre seba používali meno Drughu (v ktorom sa gh vyslovuje ako znelé ch). Toto meno bolo v Beleriande preložené do sindarčiny ako Dru (pl. Drúin alebo Drúath), ale keď Eldar objavili, že Druovia sú nepriateľmi Morgotha, a hlavne škretov, bol pridaný "titul" adan a nazývali ich Drúadania na označenie jednak ich ľudstva a priateľstva s Eldar, jednak ich rasovej odlišnosti od ľudí z Troch domov Edain. Dru sa vtedy používalo len v zloženinách ako Drúnos "rodina Druov", Drúwaith "divočina Druov". V quenijčine sa z Drughu stalo Rú a Rúatan.

Drúwaith Iaur
"Stará divočina púkelov" ležiaca kúsok na sever od hôr na myse Andrast. Obyvatelia Gondoru sa pôvodne domnievali, že tu kedysi Drúadania žili, ale nebolo známe, či tam prežívajú doposiaľ. Po bitkách pri Brodoch cez Želíz sa zistilo, že v Drúwaith Iaur naozaj prežilo mnoho Drúadanov, pretože vyšli z jaskýň, kde sídlili, a napadli zbytky Sarumanových vojsk, ktoré boli zahnané na juh.

Ghân-buri-Ghân
Náčelník Drúadanov alebo "Divých ľudí" z Drúadanského lesa v Anóriene na úpätí Bielych hôr (Ered Nimrais). Previedol vojsko Rohirrimov Údolím kamenných vozov a prispel tak k tomu, že dorazili na pomoc Minas Tirith včas a v plnej sile. Odmenou za to boli jeho ľudia ponechaní na pokoji a Rohirrimovia ich už nechytali ako divú zver.

Púkelovia
Rohanské meno sôch na ceste k Šerej Brázde, avšak používané i ako všeobecný ekvivalent názvu Drúadania napr. pri preklade Drúwaith Iaur "Stará divočina púkelov".
Zdá sa, že pojem "Púkelovia" sa v Rohane používal len pre sochy v Šerej Brázde.

Wosovia
V Pánovi Prsteňov sa raz používa pojem "Wosovia", keď Elfhelm hovorí Chicholmovi Brandylenovi: "Počuješ Wos, Divokých ľudí z lesov."
Wos je modernizáciou anglosaského slova wása, ktoré sa vyskytuje len v zloženine wudu-wása "divoký človek z lesov". (Driathský elf Saeros nazval "lesným Wosom" Túrina.) Slovo, ktoré používali Rohirrimovia ("wos" je preklad podľa všeobecne používaného postupu) je raz zmienené: róg, pl. rógin.
 
 
Späť
 
 
 

www.TOLKIEN.sk

Vitajte na stránkach občianskeho združenia Spoločenstvo Tolkiena, združenie fantastiky. Nájdete tu mnohé zaujímavé informácie zo sveta profesora J.R.R. Tolkiena, ale aj zo sveta mnohých iných fantasy a sci-fi diel.


 

 

Partneri

SlavCon Angrenost Ramgad SciFi-Guide.net Fantazeen Fantasy podľa skutočnosti LARP klub Košice o.z.
 

Login:

Heslo: