Hobiti - Poloviční

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Hobiti sú nenápadný, ale starobylý národ, skôr početnejší než dnes; majú totiž radi mier a pokoj a dobre obrábajú pôdu: ich obľúbeným sídliskom býval sporiadaný vidiek s dobrými hospodármi. Nikdy neporozumeli strojom zložitejším než kováčske mechy, vodný mlyn alebo ručný stav, a nemali ich radi, aj keď vedeli obratne zachádzať s náradím. I za starých časov bývali spravidla plachí pred "Veľkými ľuďmi", ako nám hovoria, a dnes sa nám úzkostlivo vyhýbajú a ťažko sa dajú nájsť. Dobre počujú a majú bystrý zrak, a aj keď majú sklon k tlustnutiu a neradi sa zbytočne ponáhľajú, sú celkom hybkí a obratní v pohyboch. Od počiatku poznajú umenie rýchlo a ticho zmiznúť, keď sa okolo hrnie nejaký Veľký človek, ktorého nechcú stretnúť; a toto umenie rozvinuli do takej miery, že človeku môže pripadať čarodejné. Ale hobiti v skutočnosti nikdy žiadne čarodejníctvo neštudovali a ich nepolapiteľnosť vyplýva len z ich odbornej zdatnosti, ktorú vzhľadom k hobitej dedičnosti, praxi a dôvernej spriazneností so zemou nemôžu väčšie a nemotornejšie plemená napodobiť.

Je úplne zrejmé, že aj napriek neskoršiemu odcudzení sú hobiti našimi príbuznými: sú nám mnohom bližší než elfovia, ba dokonca i než trpaslíci. Oddávna hovorili jazykom ľudí, po svojom, a mali radi i neradi rovnaké veci ako ľudia. Akého druhu ale presne je náš vzájomný pomer, to sa už nedá zistiť. Počiatok hobitov leží hlboko v Starých časoch, ktoré sú dnes stratené a zabudnuté. Len elfovia doteraz uchovávajú záznamy o onom zmiznutom veku a ich tradícia sa zaoberá takmer výlučne ich vlastnými dejinami, v ktorých ľudia vystupujú zriedka a o hobitoch tam nie je ani zmienka. A predsa je jasné, že hobiti v skutočnosti žili v Stredozemi už dlhé roky, než si ich ostatné národy vôbec všimli. A pretože svet bol konieckoncov plný prapodivných tvorov, títo ľudkovia sa zdali pramálo dôležití. Za časov Bilba a jeho dediča Froda však náhle, vôbec nie z vlastného priania, nadobudli dôležitosti a preslávenosti, a značne zamotali rady Múdrych a Veľkých.
 
 
Späť
 
 
 

www.TOLKIEN.sk

Vitajte na stránkach občianskeho združenia Spoločenstvo Tolkiena, združenie fantastiky. Nájdete tu mnohé zaujímavé informácie zo sveta profesora J.R.R. Tolkiena, ale aj zo sveta mnohých iných fantasy a sci-fi diel.


 

 

Partneri

SlavCon Angrenost Ramgad SciFi-Guide.net Fantazeen Fantasy podľa skutočnosti LARP klub Košice o.z.
 

Login:

Heslo: