Trpaslíci - Mená trpaslíčích čeľadí

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Trpaslíci
Sami si hovorili Khazâd - meno, ktoré im dal Aulë. Elfovia mali pre nich rôzne mená: Hadhod, Gonnhirrim, Nauglar, Nauglath, Nauglir, Naugrim, Nautar, Noegyth Nogothrim.

Čiernokučeravci
Čeľaď trpaslíkov, ktorí sa prebudili a žili ďaleko na východe.

Dlhobradáči
Durinov ľud. Tiež nazývaní Andafangar, Anfangrim, Indrafangs, Indrafangin, Indravangs a Sigin-târag. Najznámejšia trpaslíčia čeľaď, ktorá sa zapísala do mnohých elfských i ľudských spevov. Po mnoho vekov obývali najväčšie a najbohatšie trpaslíčie kráľovstvo Khazad-dûm. Boli vždy spojencami elfov a ľudí proti Temným mocnostiam a z ich rodu vyšlo mnoho slávnych kráľov i radových trpaslíkov. Keďže táto čeľaď bola jedinou, ktorá žila v Druhom a Treťom slnečnom veku na severozápade Stredozeme, kde sa odohrávalo všetko podstatné z jej histórie, a naviac bola jedinou, o ktorej sú podrobné informácie, história tejto čeľade sa vydáva za históriu trpaslíkov ako takých.

Drobní trpaslíci
Trpaslíci, ktorí boli v pradávnych dňoch zapudení z veľkých trpaslíčích miest na východe a dlho pred Morgothovým návratom sa zatúlali na západ do Beleriandu; zmenšili sa vzrastom i v kováčskej zručnosti; chodili s ohnutými chrbtami a nesmelými krôčiky. Než prišli cez hory trpaslíci z Nogrodu a Belegostu, beleriandskí elfovia nevedeli, kto sú títo, naháňali ich a zabíjali ich, ale potom ich nechali na pokoji a sindarsky sa im hovorilo Noegyth Nibin, Drobní trpaslíci. Nemilovali nikoho iného než seba, a báli škretov a nenávideli ich, Eldar nenávideli o nič menej a Vyhnancov zo všetkých najviac, pretože Noldor im, ako hovorili, ukradli zem a domov. Dávno predtým, než prišiel cez more kráľ Finrod Felagund, objavili nargothrondské jaskyne a začali v nich hĺbiť, a pod temenom Amon Rudhu, Holého vrchu, prevrtávali a hĺbili pomalé ruky Drobných trpaslíkov jaskyne behom dlhých rokov, kedy tam bývali nerušení Šedými elfmi z lesov. Ale časom v Stredozemi vymreli všetci okrom Mîma a jeho dvoch synov; a Mîm bol starý i podľa počítania trpaslíkov, starý a zabudnutý. Kováčske vyhne v jeho sieňach zaháľali, sekery hrdzaveli a ich meno už pripomínali len prastaré doriathské a nargothrondské príbehy. Tak ich našiel Túrin, ale to je iný príbeh.

Kameňonožci
Čeľaď trpaslíkov, ktorí sa prebudili a žili ďaleko na východe.

Odvážnoramenatci
Čeľaď trpaslíkov, ktorí sa prebudili v Ered Luine a obývali trpaslíčie sídla Nogrod a Belegost.

Stuhlobradáči
Čeľaď trpaslíkov, ktorí sa prebudili a žili ďaleko na východe.

Širokoramenatci
Čeľaď trpaslíkov, ktorí sa prebudili v Ered Luine a obývali trpaslíčie sídla Nogrod a Belegost.

Železnopäsťci
Čeľaď trpaslíkov, ktorí sa prebudili a žili ďaleko na východe.

 
 
Späť
 
 
 

www.TOLKIEN.sk

Vitajte na stránkach občianskeho združenia Spoločenstvo Tolkiena, združenie fantastiky. Nájdete tu mnohé zaujímavé informácie zo sveta profesora J.R.R. Tolkiena, ale aj zo sveta mnohých iných fantasy a sci-fi diel.


 

 

Partneri

SlavCon Angrenost Ramgad SciFi-Guide.net Fantazeen Fantasy podľa skutočnosti LARP klub Košice o.z.
 

Login:

Heslo: