Athelas


Athelas je fanzin OZ Spoločenstvo Tolkiena, združenia fantastiky. V súčasnej podobe vychádza neperiodicky od roku 2004.

Archív starých čísel


"Ešte jedného máme málo - času na dlhé reči. Máš athelas?"

"Či mám, neviem, pane. Aspoň nie pod tým menom. Idem sa popýtať majstra bylinkára. Ten pozná všetky staré názvy."

"Volá sa aj kráľov lístoček," dodal Aragorn. "Možno ho poznáš pod týmto menom, lebo tak mu hovoria v poslednom čase vidiečania."

"Aha, ten!" udrela sa do čela. "No veď! Keby mi to bola vaša urodzenosť povedala takto hneď, bola by som vám povedala. Nie, nemáme, to viem. Nikdy som nepočula, že by na ňom bolo dačo zvláštne, ba sama som hovorila sestrám, keď sme naň natrafili v lese: ,Kráľov lístoček, čudné meno, namojveru. Ktovie, prečo sa tak volá. Keby som ja bola kráľom, mala by som v záhrade krajšie kvety.' Ale keď sa rozdrví, vonia sladko, čo? Alebo nie sladko - skôr zdravo."

"Naozaj zdravo," prisvedčil Aragorn. "Ale teraz, pani moja, ak máš rada Faramira, bež tak rýchlo, ako ti behá jazyk, a zožeň mi kráľov lístoček, aj keby v meste ostal iba jediný."

Návrat kráľa, 1. kniha, 8. kapitola Domy uzdravovania

V tej chvíli sa zjavil majster bylinkár. "Vaša urodzenosť si želala kráľov lístoček, ako mu hovoria dedinčania," začal. "Alebo athelas, ako sa mu hovorí vo vznešenom jazyku, a tí, čo vedia trochu po valinorsky..."

"Ja viem," prerušil ho Aragorn. "A je mi celkom jedno, či mu hovoríšasea aranion alebo kráľov lístoček, pokiaľ ho máš."

"S prepáčením, pane..." povedal bylinkár. "Vidím, že ste učenec, nielen bojovník. No, žiaľ, v Domoch uzdravovania ho nemáme, lebo tu ošetrujeme iba ranených a vážne chorých. Táto bylina nemá nijaké účinky, pokiaľ je nám známe, iba ak osvieži skazený vzduch alebo odháňa prechodnú ťažobu. Ak, pravda, nedáte na staré riekanky, ktoré tak rady opakujú ženy ako naša dobrá Ioreth, a pritom im nerozumejú.

Keď vanie čierny dych
a blíži sa posledný vzdych,
keď v tme zaniká hlas
príď, príď, athelas"
Život do skonu sála,
prúdi z dlane kráľa!


Je to len také kostrbaté, tak veru, staré baby to celé doplietli. Aký to má zmysel, to naozaj neviem, prenechávam to vášmu úsudku. Starí ľudia z toho pijú odvar proti boleniu hlavy."

"Tak potom v mene kráľa utekaj a zožeň dajakého starca, ktorý nie je taký učený, no zato múdrejší, a má ho doma!" zvolal Gandalf.

Návrat kráľa, 1. kniha, 8. kapitola Domy uzdravovania


 
 
 

www.TOLKIEN.sk

Vitajte na stránkach občianskeho združenia Spoločenstvo Tolkiena, združenie fantastiky. Nájdete tu mnohé zaujímavé informácie zo sveta profesora J.R.R. Tolkiena, ale aj zo sveta mnohých iných fantasy a sci-fi diel.


 

 

Partneri

SlavCon Angrenost Ramgad SciFi-Guide.net Fantazeen Fantasy podľa skutočnosti LARP klub Košice o.z.
 

Login:

Heslo: