Trpaslíci - Vzostup a pád Khazad-dûmu

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Keď bol vo Vojne hnevu zničený Beleriand, zanikli ríše Nogrod i Belegost. Trpaslíci z týchto kráľovstiev prišli v Druhom veku do Hmlistých hôr a rozmnožili obyvateľstvo Khazad-dûmu, najväčšieho diela trpaslíkov v Stredozemi, čo v ich vlastnom jazyku znamenalo Trpasluj. Obrovské siene sa naplnili týmto bohatým národom, ktorého remeselníci konali neporovnateľné činy, ktorého baníci dolovali dlho a hlboko do srdca hôr. V Druhom veku prišlo mnoho noldorských elfov z Lindonu do Eregionu neďaleko Západnej brány Khazad-dûmu a vytvorilo kráľovstvo, takže mohli obchodovať s trpaslíkmi a získavať drahocenný kov mithril, ktorý sa tam hojne nachádzal. Títo elfovia si hovorili Gwaith-i-Mírdain, Klenotnícky ľud a ich pánom bol Celebrimbor, najzručnejší z Noldor hneď po Fëanorovi. Múdrosťou týchto elfov a Sauronovou pomocou tu boli ukované Prstene moci. A aj keď trpaslíci dostali darom sedem z týchto prsteňov, neboli vtiahnutí do strašných vojen, ktoré potom trvali až do konca Druhého veku. V Khazad-dûme zavreli trpaslíci dvere pred ťažkosťami sveta. Nikto nemohol preniknúť do ich ríše násilím, od tej doby však bola považovaná za uzavreté a temné kráľovstvo, a tak bolo Khazad-dûm premenované na Moriu, Čiernu jamu.

Tak trpaslíci z Durinovho rodu prežili do Tretieho slnečného veku, aj keď vtedy už mali svoje najlepšie dni za sebou a začínalo z nich ubúdať. Aj napriek tomu stála Moria päť hviezdnych a tri slnečné veky a až do dvadsiateho storočia Tretieho slnečného veku bola bohatá a pyšná. Avšak v roku 1980, keď kraľoval Durin VI., prekopali sa trpaslíci príliš hlboko pod hory a vypustili veľkého démona. Bol to jeden z Morgothových balrogov, vyrútil sa v hneve, zabil kráľa Durina a jeho syna Náina a navždy vyhnal trpaslíkov z Morie.
 
 
Späť
 
 
 

www.TOLKIEN.sk

Vitajte na stránkach občianskeho združenia Spoločenstvo Tolkiena, združenie fantastiky. Nájdete tu mnohé zaujímavé informácie zo sveta profesora J.R.R. Tolkiena, ale aj zo sveta mnohých iných fantasy a sci-fi diel.


 

 

Partneri

SlavCon Angrenost Ramgad SciFi-Guide.net Fantazeen Fantasy podľa skutočnosti LARP klub Košice o.z.
 

Login:

Heslo: