Elfovia - Avari a Falathrim

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

AVARI


V čase Precitnutia žili všetci elfovia na východe Stredozeme blízko Orocarni, Východných hôr, na brehu vnútrozemského mora Helcaru. Časom však prišlo pozvanie Valar a všetci elfovia sa museli rozhodnúť medzi hviezdnym svitom a svitom Stromov. Tí, ktorí si zvolili večné svetlo a vydali sa na Veľkú púť, sa od tej doby nazývali Eldar, a tí, ktorí zostali alebo odpadli hneď na počiatku a vrátili sa, sa nazývali Avari, "Neochotní".
Avari sa stali menej mocným ľudom, pretože ich zeme zbarbarštili pôsobením Temných mocností a zlých plemien, takže elfov ubúdalo a skrývali sa. Stali sa akoby tieňmi a strašidlami, neviditeľnými ľudským očiam. Žili v tesnej blízkosti lesov, nestavali mestá a nemali kráľa. Neskôr, za Slnečných vekov, niektorí Avari zblúdili na Západ a zamiešali sa medzi lesných elfov, do veľkých záležitostí svojho eldarského príbuzenstva, pod ktorého vládou sa im viedlo dobre a zosilneli, než ich opäť ubudlo.


FALATHRIM


Falathrim, elfovia z Falasu, žili v prímorskom kraji Beleriandu v rokoch hviezdneho svitu a v Prvom slnečnom veku. Vládol im Círdan, Staviteľ lodí. Boli z rodu Teleri, ale behom dlhého čakania na prevoz do Blaženej ríše si natoľko zamilovali more, pláže a hudbu vĺn, že odmietli nakoniec dokončiť Veľkú púť a oddelili sa od svojich príbuzných. Falathrim žili neustále pri mori a poznali ho najlepšie zo všetkých národov Stredozeme. Ako prví v Zemiach smrteľníkov stavali lode. Círdanove lode boli ľahké biele, takmer nepotopiteľné a ako jediné mohli podniknúť ďalekú plavbu Priamou cestou do Zemí neumierajúcich i po Premene, kedy boli Západné zeme vzaté z Kruhov sveta.
Nejaký čas po tom, čo Teleri odplávali do Valinoru, žili Falathrim osamelo na pobreží Beleriandu a vystavali si dva veľké prístavy Brithombar a Eglarest. Avšak po nejakom čase mieru pod hviezdami zistili, že iná časť Úmanyar zmocnela v zemi Doriathu neďaleko na východ od Falasu. Kráľom týchto elfov bol Elu Thingol, ktorý sa predtým stratil, a s ním kraľovala jeho manželka Maia Melian.

Tou dobou sa Círdan a Falathrim so svojimi bratmi Šedými elfmi znovu stretli a stali sa spojencami, lebo prijali jazyk Šedých elfov a ležali im na srdci všetky ich záležitosti. V rokoch sporu, ktoré nastali s východom Slnka, bojovali Falathrim proti Morgothovi, ktorý povstal na Severe.

Dlho odolávali prístavy vo Falase nájazdom Nepriateľa a nakoniec sa stali poslednou baštou odporu po zničení všetkých ostatných elfských ríš v Beleriande. Uchýlili sa tam ako prežití Noldor, tak Sindar i Edain. Nakoniec boli vytlačení až na ostrov Balar, kde bolo posledné zúfalé útočisko, lebo Morgoth sa veľmi obával vôd a moci Ulma, a nikdy sa neodvážil rozpútať vojnu na Mori. Tam tiež Falathrim prečkali Vojnu hnevu, kedy bol Beleriand zborený a začalo jeho pozvoľné zatápanie Morom. Preto Falathrim v tej dobe postavili mnoho lodí a vydali sa jedni na Západ, kam mali opäť povolené plávať, druhí, ktorí sa ešte nechceli rozlúčiť z brehmi Stredozeme odplávali na Východ, kde vybudovali v zálive Luny nové prístavy Forlond, Harlond a Mithlond. Podľa prostredného z nich - Mithlondu - sa všetky volali Šedé prístavy. Tam opäť vládol Círdan, Staviteľ lodí, ktorý bol naďalej spojencom zostatku Noldor a Sindar v Lindone. Falathrim žili v Prístavoch a stavali biele lode pre tých, ktorých už znavila Stredozem tak dlho, dokým neodplávala i tá posledná loď Priamou cestou na Ďaleký západ.

 
 
Späť
 
 
 

www.TOLKIEN.sk

Vitajte na stránkach občianskeho združenia Spoločenstvo Tolkiena, združenie fantastiky. Nájdete tu mnohé zaujímavé informácie zo sveta profesora J.R.R. Tolkiena, ale aj zo sveta mnohých iných fantasy a sci-fi diel.


 

 

Partneri

SlavCon Angrenost Ramgad SciFi-Guide.net Fantazeen Fantasy podľa skutočnosti LARP klub Košice o.z.
 

Login:

Heslo: