Elfovia - Temné roky v d.v.

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

V Druhom veku povstal Sauron, mocný Maia, kedysi Morgothov hlavný pobočník a veliteľ. Najprv sa chcel napraviť, ale po odchodu vojska Valar zostal v Stredozemi a postupom času opäť prepadol zlu. Ako Númenorejci stále navštevovali Stredozem, Sauron dostal strach z ich rastúceho vplyvu. Po tisícročí Druhého veku sa presťahoval do Mordoru. Tam začal zhromažďovať vojská - Morgothové netvory a potomkovia Východniarov. K nim pridal mnoho ďalších, ktorých dokázal zlákať, predovšetkým ľudí. Usiloval sa tiež o elfov, a tak sa vydal do Lindonu, kam mu Gil-galad nepovolil vstup, a do Eregionu, kde ho klenotníci srdečne prijali. Mal totiž krásnu podobu a bedlivo tajil svoje čierne zámery. Okolo roku 1500 začal Sauron s kováčmi vyrábať Prstene moci. Behom nasledujúcich približne sedemdesiatich piatich rokov spoločne vytvorili niekoľko menších prsteňov. Vtedy sa možno Sauron vrátil do Mordoru, pretože Celebrimbor pracoval až do roku 1590 sám na troch najväčších prsteňoch; boli nimi Narya, Nenya a Vilya (Prstene ohňa, vody a vzduchu). Skoro potom ukoval Sauron v ohňoch Orodruiny Vládnúci prsteň. Keď si uvedomil, že jeho klamstvá boli odhalené, rozhodol sa s elfmi odohrať vojnu, aby ich potrestal, dobyl prstene a utvrdil svoje panstvo. Sto rokov budoval svoju armádu. Potom, v roku 1695 napadol Eregion. Gil-galad vyslal Elronda s pomocou Ost-in-Edhilu, avšak než stačili v roku 1697 doraziť, bol Celebrimbor zabitý a mesto padlo. Elrondovým vojskám prišiel na pomoc Khazad-dûm, a Lórinand, avšak bolo ich príliš málo na to, aby Saurona vypudili, a Elrond ustúpil s ostatnými elfmi na sever a vybudoval útočisko Imladris.

Sauron stále ešte nemal, po čom túžil. Získal síce väčšinu menších prsteňov, avšak Tri veľké prstene boli mimo jeho dosah. Začal dobývať Eriador a pripravovať sa na útok do Lindonu. V roku 1699 ovládala jeho vojská celú zem, Roklinka bola obkľúčená a Sauron si hovoril "Pán Zeme". Elfovia odplávali na západ - odcudzenie medzi nimi a ľuďmi v tej dobe ešte nezačalo, a tak prišla nečakane pomoc z Númenoru. Oddiely Númenorejcov sa spojili s lindonskými elfmi a spoločne oslobodili Eriador.

Keď potom Sauron prinútil Númenorejcov, aby sa sami zničili a ich ríša bola skutočne zničená, jeho duch sa vrátil do Mordoru a dúfal, že teraz už mu nebude stáť nič v ceste k absolútnej moci nad Stredozemou. Avšak nie všetci Númenorejci podľahli Sauronovým klamstvám, a tí, ktorí odolali, boli ušetrení strašnej skazy. Elendil so svojimi synmi a ich ľudom zriadili v roku 3320 Druhého veku ríše vo vyhnanstve Arnor a Gondor.
 
 
Späť
 
 
 

www.TOLKIEN.sk

Vitajte na stránkach občianskeho združenia Spoločenstvo Tolkiena, združenie fantastiky. Nájdete tu mnohé zaujímavé informácie zo sveta profesora J.R.R. Tolkiena, ale aj zo sveta mnohých iných fantasy a sci-fi diel.


 

 

Partneri

SlavCon Angrenost Ramgad SciFi-Guide.net Fantazeen Fantasy podľa skutočnosti LARP klub Košice o.z.
 

Login:

Heslo: