Elfovia - Piata a Veľká bitka

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Piata bitka (Nirnaeth Arnoediad, Bitka nespočetných sĺz)


Inšpirovaný činmi Berena a Lúthien, rozhodol sa Maedhros v roku 473, že ofenzíva proti Angbandu by mohla Noldor pomôcť získať stratené pozície. V osemnástich rokoch od Dagor Bragollachu utrpeli ďalšie straty. Maedhrosova únia najprv vypudila škretov z Beleriandu a počas letného slnovratu sa zhromaždila k útoku na Thangorodrim.
Podľa pôvodného plánu mal Maedhros v čele východného vojska vylákať armádu z Angbandu. Potom malo zo západu zaútočiť Fingonovo vojsko, skryté v Ered Wethrin. Na východe stáli elfovia a ľudia z Himringu, vedení Maedhrosom a Bórovými synmi, elfovia a ľudia z Amon Erebu, vedení Caranthirom a Uldorom, a Naugrim. Na západe stáli elfovia a ľudia z Hithlumu pod vedením Fingona, Huora a Húrina, elfovia Falasu, ľudia z Brethilu, malá družina z Nargothrondu, vedená Gwindorom, a z Menegrothu len dvaja elfovia. Neočakávane vyšiel z Gondolinu Turgon s desaťtisícovým vojskom. To pravdepodobne zdvojnásobilo vojská na západe a spojenci boli plní nádeje - avšak víťazstvo ich nečakalo.
Morgoth poznal plán bitky a vyslal silu škretov, aby vyprovokovala západné vojsko. Väčšina Fingonových - a niekoľko málo Turgonových - oddielov sa rozpálila Gwindorovým hnevom. Vyrazili v neporiadku z kopcov, porazili vojsko škretov a hnali sa cez Anfauglith. Gwindorova družina dokonca vošla branou do Thangorodrim. Potom sklapla Morgothova pasca. Zo všetkých strán sa vyrútilo obrovské vojsko. To Fingonov zástup nielen odrazilo, ale prenasledovalo a obkľúčilo ho. Väčšina mužov z Brethilu padla v zadnom voji. Turgon potom pripochodoval z juhu a obkľúčenie prelomil. Konečne dorazil Maedhros. Bol v tých piatich dňoch bitky zdržaný zradou. Východné vojsko však Fingonovi na pomoc nikdy neprišlo, pretože z Angbandu bola vypustená ďalšia armáda, vedená drakom Glaurungom a balrogom Gothmogom. Glaurung a jeho vojaci napadli Maedhrose. Zároveň odpadol zradný Uldor a zaútočil na Maedhrosa zozadu, zatiaľ čo sprava ho prepadli ďalší ľudia, ktorí sa vyhrnuli z kopcov. V boji na troch frontoch bolo východné vojsko rozprášené. Udatnosť trpaslíkov, ktorí zadržali Glaurunga, umožnila vojsku pomaly ustúpiť a utiecť do Ossiriandu.
Medzitým Gothmogovo vojsko odrazilo Turgona a znovu obkľúčilo Fingona. V tejto pasci Fingon padol a zahynula väčšina jeho vojska. Keď bola bitka stratená, Húrin presvedčil Turgona, aby sa vrátil do Gondolinu a uchránil tajomstvo skrytého mesta. Huor a Húrin s mužmi z Dor-lóminu vytvorili živú stenu cez močarinu Serech a strážili ich odchod. Zahynuli tam všetci okrem Húrina, ktorý bol odvlečený k Morgothovi, aby ním bol mučený. Tak bol Hithlum zbavený obyvateľov a Himring zostal opustený. Celá vysočina okrem ríše Gondolinu bola v rukách Nepriateľa.


Veľká bitka (Vojna hnevu)


O konečnej bitke je možné povedať len málo, aj napriek tomu, že jej dôsledky boli obrovské. Viac než sto let po Nirnaeth Arnoediad vypočuli Valar Eärendilovu prosbu a pripravili sa k tretiemu a poslednému útoku na Morgotha. S nimi šli z Valinoru Vanyar a Noldor, avšak Teleri boli ochotní iba ich prepraviť vo svojich bielych lodiach. Vojsko muselo pristáť v Beleriandu, pretože ten "zahorel skvelosťou ich zbraní". Keď vojsko dorazilo do Stredozeme, pripojili sa k nemu len Edain; z elfov žiadny. Valinorské vojsko sa priblížilo k Angbandu. Rovnako ako vo všetkých predchádzajúcich stretnutiach medzi Valar a Morgothom (padlým Valou) sa triasla zem. Boli tak mocní, že jeho obrovská armáda bola rýchlo zničená. Nakoniec vypustil okrídlených drakov vedených Ancalgonom Čiernym. I Valar boli donútení k ústupu pred týmito zlými netvormi. Potom priplával Eärendil a Thorondor priviedol voj rýchlych orlov. Bojovali s drakmi celú noc. Tesne pred svitaním zabil Eärendil Ancalgona, ktorý sa zrútil na Thangorodrim a poboril jeho vysoké veže. Valar odkryli jamy Angbandu a zahladili celú Morgothovu ríšu. Sám Morgoth bol v zápase s Tulkasom porazený na hlavu, spútaný reťazou Angainorom a vyvrhnutý von Dverami Noci. Do Ardy sa viackrát nevráti, dokiaľ nepríde Dagor Dagorath.

 
 
Späť
 
 
 

www.TOLKIEN.sk

Vitajte na stránkach občianskeho združenia Spoločenstvo Tolkiena, združenie fantastiky. Nájdete tu mnohé zaujímavé informácie zo sveta profesora J.R.R. Tolkiena, ale aj zo sveta mnohých iných fantasy a sci-fi diel.


 

 

Partneri

SlavCon Angrenost Ramgad SciFi-Guide.net Fantazeen Fantasy podľa skutočnosti LARP klub Košice o.z.
 

Login:

Heslo: