Letopisy Narnie

Autor: Seamon Lark, Pridané: 18. 12. 2005, 18:18

Nuž, keďže naša jeseň začína tým najhnusnejším možným počasím, sedím doma a dosť sa nudím.

Čo síce to nie je vina počasia, lebo ja v podstate stale sedím doma a nudím sa, ale človek to jednoducho musí na niečo zvaliť. Takže som sa rozhodol, že sa zas vydám na objaviteľskú cestu do mojej knižničky a vykutám tam nejakú tú zapadlú, hnijúcu knižôčku. A vykutal som nie jednu, ale hneď sedem, a sú to Letopisy Narnie od C.S. Lewisa.

To, že tieto knižky už trónia na sklade určitý ten čas, potvrdil aj odporne veľký pavúk, čo sa ublížene pavúčil preč, keď som mu ich zhabal. Totiž toto sú moje prvé fantasy knižky. Takže zatiaľ čo ste sa vy predierali cez Pána Prsteňov, Hobbita, ja som drtil veci ako Lev, čarodějnice a skříň, Princ Kaspian, Plavba Jitřního poutníka, Stříbrná židle, Kúň a jeho chlapec, Čarodejúv synovec, Poslední bitva. Dokonca mi ich podarovala moja sestra (keby vtedy vedela čo robí, asi by mi dala loptu, alebo niečo menej nebezpečné). Od tých čias som nepočul o nikom, kto by tieto knižky čítal a ani som ich nikdy nevidel na obchodných pultoch... Ale ako vidím, niektorí sa už pomaly zdvíhajú a chystajú odísť, tak už radšej k veci.

Aby som začal... Tak, boli raz štyri deti - Peter, Zuzana, Edmund a Lucia, to však zatiaľ nie je nič zaujímavé. Keďže ich rodičia počas vojny chceli dostať preč z Londýna, poslali ich jednému starému profesorovi na samotu. Ja viem... Ja viem... Šak dočkajte chvíľku... Skutočná zábava začína až keď objavia skriňu, ktorá vedie do magickej krajiny - Narnie. Tam existuje mágia, inteligentné zvieratá, čo vedia rozprávať a kopa iných magických bytostí. Samozrejme, že tam nájdeme aj Aslana, veľkého zlatého leva, ktorý robí vlastne sprievodcu po jednotlivých príbehoch (všetky knihy nie sú len o deťoch). Keby ste to chceli moc prirovnať k Pánovi Prsteňov je Aslan obdoba Gandalfa. Deti sa v Narnii stanú kráľmi a kráľovnami (panujú naraz) a získajú magické zbrane (teda až na Edmunda).

Čo je ale na celej veci najkrajšie, čas beží v Narnii inak ako v našom svete. Zatiaľ čo v Narnii strávite roky, v našom svete ledva ubehne pár hodín. A po návrate sem sa váš vek upraví na pôvodný (to by sa hodilo na dopisovanie domácich úloh).

Ako som už spomínal, knihy sa nevenujú len deťom, tiež tu je príbeh o princovi Kaspianovi, tiež tu nájdete statočného myšiaka Rípčípa, bratranca Eustáca, Šastu (vlastným menom Kor) a Brí (teda Bríhyhinybrinyhúhyha) jeho koňa (alebo koňa a jeho človeka - záleží na uhle pohľadu), a proste mnoho iných príbehov. V podstate sú celé Letopisy jedna veľká rozprávka, ale písaná tak majstrovsky, že v nej nájdu záľubu aj tí väčší z nás (teda pokiaľ niekde nájdete tieto knižky - toť menší zázrak). Ešte by som chcel spomenúť, že celá táto vec bola aj sfilmovaná, a to ako seriál, ktorý určitú dobu bežal aj v televízii (nejaké rakúske kanály), ale to už bolo veľmi dávno a myslím, že odvysielali len časť príbehov.

 
 
Späť
 
 
 

www.TOLKIEN.sk

Vitajte na stránkach občianskeho združenia Spoločenstvo Tolkiena, združenie fantastiky. Nájdete tu mnohé zaujímavé informácie zo sveta profesora J.R.R. Tolkiena, ale aj zo sveta mnohých iných fantasy a sci-fi diel.


 

 

Partneri

SlavCon Angrenost Ramgad SciFi-Guide.net Fantazeen Fantasy podľa skutočnosti LARP klub Košice o.z.
 

Login:

Heslo: