Pán prsteňov: Spoločenstvo prsteňa ako koncert

Autor: XL group, Pridané: 11. 01. 2016, 13:33

Máme dobrú správu pre všetkých fanúšikov filmu a hudby z Pána prsteňov.

AAAAA Legenda o Prsteni znovu ožíva, tentokrát v unikátnom filmovom predstavení na gigantickom filmovom plátne za doprovodu 250-členného symfonického orchestra, 100-členného zboru a zahraničných sólistov.

Ako si isto pamätáte, slovenské publikum s napätím očakávalo premiéru tohto „veľkofilmu storočia“ a dočkalo sa 10. januára 2002. Neuveriteľná návštevnosť vtedy dosiahla rekordné číslo 218 tisíc divákov. Teraz majú diváci po prvý krát možnosť vidieť toto majstrovské dielo v HD kvalite na ploche viac ako 150 m2, v pôvodnom znení so slovenskými titulkami. Jedinečné spojenie veľkolepej projekcie so živým hudobným doprovodom sľubuje skutočne fantastický zážitok.

Skladateľ Howard Shore privádza Tolkienove literárne predstavy k životu vďaka svojej hudbe k filmu Pán prsteňov: Spoločenstvo Prsteňa, ktorá získala cenu Akadémie a tiež cenu Grammy. Shoreova hudba doprevádza film Petra Jacksona v podobe ohromného symfonického diela.

AAAAA

Hudba Pána prsteňov sa radí medzi tie najkomplexnejšie a najúplnejšie diela na poli filmovej hudby. Toto unikátne vystúpenie prináša nielen hudbu pre film, ale umožňuje hudbe niesť váhu rozprávania a vytvoriť tak úplne nový a dramatický koncertný zážitok.

Shoreova hudba zachytáva nielen emócie, ktoré je možné vo filme nájsť, ale aj ohromné výhľady a dlhé cesty. Tiež poslucháčom pripomína samotnú konštrukciu Stredozeme od Tolkiena. Štýly a nástroje z rôznych kútov sveta poskytujú jednotlivým prvkom Tolkienovho sveta unikátnu hudobnú stopu. Pre vidieckych a jednoduchých hobitov sú typické melodické keltské tóny. Pre mystických elfov je typické éterické východné zafarbenie. Trpaslíci, Tolkienovi drsní lámači kameňa, získavajú v paralele harmónie hrubé mužské zbory. Industrializované hordy ohyzdov vyžadujú od Shorea tie najagresívnejšie bubnové zvuky vrátane japonských taiko bubnov a kovových zvonov a reťazí, ktoré bijú o struny klavíra, zatiaľ čo svet ľudí, zraniteľných, ale hrdých dedičov Stredozeme, sa prezentuje tvrdými a bádavými prvkami plechových nástrojov. Tieto hudobné svety sa miesia a spájajú sily, avšak neustále na ne vplýva zlovestná vôľa Jedného Prsteňa.

Obrovský hudobný rozsah priam volá po prevedení symfonickým orchestrom, vyžaduje zmiešaný zbor, chlapčenský zbor a inštrumentálnych a vokálnych sólistov spievajúcich nielen v angličtine, ale aj v Tolkienových jazykoch Quenya, Sindarin, Khuzdul, Adûnaic a Čiernej reči Mordoru. Shoreovo skladanie ráta so zemitým a pevným tónom, ktorý sa opiera o robustné orchestrálne štruktúry a líniu, ktorá je jednak plynulá a taktiež je zbavená nadbytočného zdobenia.

Ako hovorí Howard Shore: Moja prvá hudba k trilógii Pán prsteňov, ku Spoločenstvu Prsteňa, bola začiatkom mojej cesty do Tolkienovho sveta a vždy budem mať k tejto hudbe a samotnému zážitku zvláštny vzťah.

Viac informácií nájdete na webe Agentúry XL group alebo na ich Facebooku.

Vstupenky na toto jedinečné podujatie sú od 17.12. 2015 v predaji.

 
 
Späť
 
 
 

www.TOLKIEN.sk

Vitajte na stránkach občianskeho združenia Spoločenstvo Tolkiena, združenie fantastiky. Nájdete tu mnohé zaujímavé informácie zo sveta profesora J.R.R. Tolkiena, ale aj zo sveta mnohých iných fantasy a sci-fi diel.


 

 

Partneri

SlavCon Angrenost Ramgad SciFi-Guide.net Fantazeen Fantasy podľa skutočnosti LARP klub Košice o.z.
 

Login:

Heslo: