Kráľovstvá Tretieho veku
encyklopédia Stredozeme

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Arnor a Gondor boli pôvodne len oddelenými lénami pod najvyššou autoritou Elendilovou. Po jeho smrti a smrti jeho synov ríše fungovali stále viacej ako dve oddelené kráľovstvá, až nakoniec nejednali ani ako spojenci – každá sa starala len o vlastné záležitosti.

ARNOR

Arnor sa nikdy nespamätal z vyvraždenia svojho ľudu na počiatku veku. Sféra jeho vplyvu zrejme nikdy neprekročila hranice, ktoré mala za vlády Elendila. Keď bola ríša najrozsiahlejšia, jej hranica sa tiahla pri rieke Luny a po pobreží, k ústiu Šeravy, proti jej prúdu a potom proti prúdu Bouřné (Bruinen) k Mlžným horám a ďalej na západ k zátoke Forochelu, pretože zrejme nezahrňovala územie Snežných ľudí zo Severu. Mala rozlohu asi 248 540 štvorcových míľ.
V roku 861, po smrti ôsmeho kráľa boli hádky medzi jeho synmi také veľké, že sa ríša rozdelila na tri: Arthedain na severozápade, Rhudaur na severovýchode a Cardolan na juhu. Arnor prestal existovať.
Hranice Arthedainu s Cardolanom sa tiahli od pobrežia proti prúdu Baranduiny (Brandivíny) k Veľkej východnej este a pozdĺž nej k Vetrovu. Odtiaľ až k severnému okraju pokračovala hranica s Rhudaurom, v smere hrebeňov Vetrovských vrchov. Rhudaur a Cardolan ležali oproti sebe na sever a na juh, od Veľkej cesty medzi Vetrovom a horným tokom Šeravy, zatiaľ čo Koutec za riekou patril k Rhudauru. Všetky kráľovstvá sa stretávali pri Vetrove a túžba získať túto pohraničnú pevnosť a jej palantír, spôsobili ďalšie nepriateľstvá medzi ríšami Cardolan a Rhudaur, ktoré iný palantír nemali.
Arthedain bol najväčšim a najobývanejším kráľovstvom zo všetkých troch, pretože bol jadrom pôvodnej ríše, avšak aj jeho obyvateľstvo sa tak preriedilo, že Annúminas bol opustený a novým hlavným mestom sa stal Fornost. Hlavné mestá druhých dvoch častí neboli nikde uvedené, dá sa však aspoň odhadovať. Bombadil rozprával o zrúcaninách na Mohylových vrchoch, ktoré boli pohrebiskom neskôr útočiskom cardolanského ľudu. Hobiti prekročili severný úval a múr, keď unikli Mohylovému duchovi. Ďalej na východ, v oblasti Rhudauru, videli na vŕškoch severne od cesty ako Bilbo, tak aj Frodo kamenné múry a zbortené veže.

GONDOR

Južní Dúnadani neutrpeli vo vojne tak veľké straty ako severní a ich domorodá populácia bola zrejme omnoho väčšia. Gondor sa z pôvodného jadra pri Anduine postupne rozšíril až do svojej najväčšej rozlohy, keď zahrňoval všetky zeme na západ až k Šerave a Sirannonu, na sever proti prúdu Anduiny až k Poli Celebrantu, na východ k jazeru Rhûn a na juh (okrem Mordoru) k rieke Harnen a pozdĺž pobrežia až k Umbaru. Haradwaith bol samostatný, ale Gondor si ho podmanil a prinútil ho odovzdávať poplatky. Oblasť pod priamou vládou mala asi 716 452 štvorcových míľ, pričom Harad predstavoval ďalších 486 775. Vládu Gondoru okrem toho uznávali aj ľudia z údolia Anduiny a so Severanmi z Rhovanioinu udržiavala ríša priateľské styky.
Západne od Anduiny sa Gondor rozširoval prirodzenou cestou, aj keď nad niektorými odľahlými časťami mal iba čiastočnú kontrolu (nedá sa napr. hovoriť o úplnej asimilácii Vrchovcov). Vrchovci žili v zemi Enedwaith, ktorá počas „kráľovských dní“ patrila ku Gondoru, ale príliš sa o ňu nestarali. Východne od Anduiny to bolo úplne inak. Ithilien bol medzi zemami, ktoré boli buď neobývané alebo nepriateľské. Dúnadani proti nim bojovali v sebaobrane a niekedy ich tiež dobýjali zo zištnosti. Po víťazstve Poslednej aliancie, bol Mordor pustý a jeho priesmyky – Moranon, Durthang a Cirith Ungol – opevnené, avšak vojna na hraniciach Gondoru nikdy neutíchala. Prvá zmienka o jasnom vpáde pochádza z roku 490 T.v., keď Východňania z Rhûnu prekročili Dagorlad. Úplne premožení neboli až do roku 550. V týchto bitkách pomáhal Gondoru knieža Rhovanionu (názov sa vtedy vzťahoval zrejme len na oblasť východne od Zeleného hvozdu). V roku 830 začal Gondor skôr než na obranu klásť dôraz na výpady po mori. Prvou akciou tohto typu bolo rozšírenie ríše na juh, pozdĺž pobrežia východne od Ethir Anduin – tak bol získaný Južný Gondor. V roku 933 bol obkľúčený a dobytý veľký prístav Umbar. Čnel však z mora nepriateľov, ktorí sa s opevneným prístavom bili celých 177 rokov. Až v roku 1050 vyviedol kráľ veľké vojská po súši a zahnal Haradských na útek.
 
 
Späť
 
 
 

www.TOLKIEN.sk

Vitajte na stránkach občianskeho združenia Spoločenstvo Tolkiena, združenie fantastiky. Nájdete tu mnohé zaujímavé informácie zo sveta profesora J.R.R. Tolkiena, ale aj zo sveta mnohých iných fantasy a sci-fi diel.


 

 

Partneri

SlavCon Angrenost Ramgad SciFi-Guide.net Fantazeen Fantasy podľa skutočnosti LARP klub Košice o.z.
 

Login:

Heslo: