PÁN PRSTEŇOV: DVE VEŽE
naša 1. recenzia na film

Autor: Matej "Ganjalf" Tejbus, Pridané: 00. 01. 2003, 00:00

Dlho očakávaná chvíľa nadišla. Mesiac trvajúce šialenstvo menom Dve Veže (Two Towers), konečne dorazilo aj do našich lúk a hájov, aby tu potešilo šeckých Tolkienachtivých divákov, ale aj tých čo nikdy o Tolkienovi nepočuli, ale film sa im proste páčil. Šialenstvo sprevádzané nejasnými informáciami o dátumoch premietania, rôznymi súťažami o lístky a vopred vypredanými sálami len utvrdzovalo pocit, že sa chystá niečo veľkolepé. Ja, Frey, Depres a pár ďalších šťastlivcov, ktorým sa podarilo včas zohnať lístky sme sa o jeho veľkoleposti mohli presvedčiť na predpremiére konajúcej sa v Auparku a to už z 15.1. na 16.1. presne o pol noci. V rámci akcie „Prsteňový maratón“ sme však absolvovali ešte aj prvý diel Spoločenstvo prsteňa, ktorý premietali pred pol nocou, len tak aby sme si osviežili pamäť a naplno sa vžili do príbehu. Mečom, vizitkami a pivkom vyzbrojení sme dorazili do kina, kde už postávala celkom veľká kopa ľudí a vzduchom už bol cítiť prach víriaci sa z pod konských kopýt Rohanských jazdcov a smrad spáleného škretieho mäsa. (Alebo sa mi to iba zdalo???). Keďže sme prvý diel poznali odpredu aj odzadu sústredili sme sa viac-menej počas jeho premietania na vernú reprodukciu textu, odhaľovanie kixov ako aj na prezrádzanie deju vopred ostatným (čuduj sa svete, boli tam aj taký, ktorí Spoločenstvo Prsteňa nevideli). Asi v polovici filmu sa premietači rozhodli, že dajú pauzu. Mali sme teda čas posilniť sa ďalším pivkom a poslať tie predošlé do Mordoru (teda do záchodu). Už vtedy si pár ľudí všimlo meč v mojej ruke a vizitky na našich hrudiach. To ale ešte netušili, čo mám(e) v pláne. He-He-He! Frey s Depresom si ešte v rámci schopnosti nezaspať šupli American Bull s Bororo a ani sme sa nenazdali a Spoločenstvo sa rozpadlo (teda končil prvý diel). Vtedy prišla moja chvíľa. S mečom v ruke som sa dopotácal pred plátno a za doprovodu Enyi a jej May it Be som spustil svoj vopred nenacvičený prejav k celej sále. Obsah bol nepodstatný, ale končil sa odkazom na našu stránku (trošku reklamy). Obecenstvo ma ocenilo potleskom, ktorý podľa dohody rozpútal Frey (Depres kameroval) a sála sa opäť vyprázdnila. To bolo asi 11.55. a eufória z blížiacej sa slasti dosahovala vrchol pomyslenej stupnice. Pauza, trocha koření, opäť Mordor a The Battle of the Middleearth continue.

Na film som sa osobne veľmi tešil. Bol som plný očakávaní a mal množstvo predstáv o tom, ako sa čo udeje, ako čo bude vyzerať a aké prekvapenia či dejové zmeny si pre nás Peter „Hobbit“ Jackson tentokrát pripravil. Prvý diel v jeho podaní bol fascinujúci a presne podľa mojich predstáv. Zanechal vo mne pocit squelo odvedenej práce a preto som u Dvoch Veží bral niektoré veci (gigantická výprava, nádherné kostýmy, reálne bojové scény, dokonale zvládnuté trikové efekty) ako samozrejmosť. Viac som mal strach z ohlasovaných dejových zmien a to bol aj jeden z dôvodov prečo sa počiatočná eufória pomaly vytrácala s každou ďalšou hodinou. Kým pri zhliadnutí Spoločenstva Prsteňa vo mne zostal pocit určitej depresie a tušiac blížiacu sa vojnu v druhom dieli som bol pripravený na pochmúrnu atmosféru, Dve Veže (aj keď podľa knihy by sme mali v depresii pokračovať) sú toho presným opakom. Zrejme to tak pociťovali viacerí lebo človek, ktorý sedel vedľa mňa na Spoločenstve prsteňa ronil slzy a na Dvoch Vežiach sa smial. Hlavnú zásluhu na tom majú jednoznačne dva faktory, presnejšie dve postavy. Tou prvou je trpaslík Gimli. Jeho neustále šomranie a perfektne načasované hlášky rozosmiali nejedenkrát celé kino. Tou druhou spomínanou postavou je osoba, na ktorú som sa obzvlášť tešil nakoľko žiadna jej doterajšia podoba, ktorú som zhliadol neuspokojila a nespĺňala moje predstavy o nej. Asi vám je už jasné, že sa jedná o Gluma alias Smeágola. Jeho vyjadrovanie, reč, pohyb, samotný výzor aj správanie podľa mňa na 100% vystihovali Tolkienovu víziu o tejto bytosti. Jeho samotné spracovanie vo filme bohato vyvažuje všetky zlé vlastnosti filmu. Najlepšie je však spracované jeho postupné premieňanie sa zo zlého Gluma na Smeágola a naopak. Ak by sa jednalo o herecký výkon a nie o počítačovú animáciu – je to minimálne na Oskara. Glum je skrátka My Pressureesss. Nebudem tu teraz zbytočne preskakovať a keď už som načal tie počítačové animácie tak ešte spomeniem Entov, Olifantov, Sauronovo oko, Vrrkov a neuveriteľné zástupy Skurut-hai. Z bojových scén vyberiem podľa mňa tie najzaujímavejšie a to sú dobitie železného pásu Entmi a vrchol filmu bitka o Helmov žľab. Obe sú spravené výborne a je poznať určité taktické a strategické zmýšľanie zo strany réžie. Toto všetko sú tie svetlé stránky z filmu. Celkovo sa mu vlastne nedá nič vytknúť len vsunutie zbytočných scén a dejových línii, ktoré po prvé v knihe neboli a po druhé zbytočne predlžujú film. No a ďalší čierny bod dostane P.J. za kixy, z ktorých vrcholný je asi Legolasové surfovanie na štíte a strielanie z luku zároveň pri obrane Helmovho žľabu. Keby sa jednalo o Matrix – prosím, ale takto to dostáva akúsi sci-fi podobu a tá skutočne takejto hard fantasy nesvedčí.

Šmitec. Film sa skončil (samozrejme inak ako v knihe) a nám neostávalo nič iné len povzdychnúť si pri predstave koľko nás ešte delí od posledného dielu triológie Návrat Kráľa. Dve Veže nám v poslednom Glumovom monológu jasne naznačili ako sa asi bude dej ďalej odvíjať. Tí čo to čítali už určite tušia a tí čo to netušia nech si to ešte raz prečítajú. Pobrali sme sa teda domov. Každý iným smerom pričom si Depres s Freyom (tí, ktorým ostali lówe) zavolali Taxi a ja som musel ísť pešo. Ešte ma preventívne zastavila policajná hliadka s otázkou prečo chodím o štvrtej ráno po vonku s mečom. Už si presne nepamätám, čo som im odpovedal, ale zrejme niečo súvislé nakoľko som už o 20 min. opäť lietal v Stredozemi a zabíjal škretov. Avšak tentokrát iba v mojich snoch.

Maťo „Ganjalf“ Tejbus

 
 
Späť
 
 
 

www.TOLKIEN.sk

Vitajte na stránkach občianskeho združenia Spoločenstvo Tolkiena, združenie fantastiky. Nájdete tu mnohé zaujímavé informácie zo sveta profesora J.R.R. Tolkiena, ale aj zo sveta mnohých iných fantasy a sci-fi diel.


 

 

Partneri

SlavCon Angrenost Ramgad SciFi-Guide.net Fantazeen Fantasy podľa skutočnosti LARP klub Košice o.z.
 

Login:

Heslo: