J. R. R. Tolkien by dnes oslávil 119-te narodeniny

Autor: Dagmar "Ramgad" Ďurechová, Pridané: 03. 01. 2011, 17:28

Tolkien

Jeden Prsteň vládne všetkým...

John Ronald Reuel Tolkien sa narodil 3. januára 1892 v juhoafrickom meste Bloemfontein. Ako trojročný sa spolu s matkou Mabel a mladším bratom Hilarym presťahoval do Anglicka, kde ich zastihla správa, že jeho otec Arthur v Afrike zomrel. Vyrastal v dedinke Sarehole neďaleko Birminghamu, ktorej pokojné prostredie plné zelene sa stalo predobrazom Kraja.

Tolkien pôsobil na Oxfordskej univerzite ako profesor anglosaštiny a neskôr anglického jazyka a literatúry. S manželkou Edith mal štyri deti, jeho syn Christopher doteraz edituje a vydáva diela z otcovej pozostalosti. Tolkien počas svojho života nenapísal len Hobita a Pána Prsteňov. Ako asistent pracoval na Oxforde na Novoanglickom slovníku a so svojim priateľom E. V. Gordonom vydal preklad básne Sir Gawain a Zelený rytier. Celoživotné dielo, na ktorom mu najviac záležalo, Silmarillion, vyšlo až po jeho smrti v roku 1977.

V roku 1972 obdržal Tolkien čestný doktorát z literatúry na Oxfordskej univerzite a za prínos k filológii Rád Britského impéria od kráľovnej. Zomrel 2. septembra 1973 vo veku 81 rokov.

Pozvánka na Prípitok na počesť J. R. R. Tolkiena
Pozvánka na Facebooku

 
 
Späť
 
 
 

www.TOLKIEN.sk

Vitajte na stránkach občianskeho združenia Spoločenstvo Tolkiena, združenie fantastiky. Nájdete tu mnohé zaujímavé informácie zo sveta profesora J.R.R. Tolkiena, ale aj zo sveta mnohých iných fantasy a sci-fi diel.


 

 

Partneri

SlavCon Angrenost Ramgad SciFi-Guide.net Fantazeen Fantasy podľa skutočnosti LARP klub Košice o.z.
 

Login:

Heslo: