Rozhovor s Johnom Howeom
uverejnený bude aj v decembrovej Fantázii

Autor: TechnoM@nn, Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Q 1. Aká bola vaša cesta na Slovensko? Navštevujete aj iné podobné cony?

A: Bol to naozaj pekný výlet. Aby som pravdu povedal, nenavštevujem veľa conov. Toto bol môj druhý, či tretí.
Q 2. Páči sa vám na Slovensku? Čo ste očakávali a aká bola skutočnosť?

A: Áno, Slovensko sa mi veľmi páči. Pripadá mi neuveriteľné, že ľudia zo Západnej Európy, ktorí sú hrdí na svoj rozhľad a vzdelanie, v skutočnosti nevedia takmer nič o krajine, ktorá leží prakticky za ich prahom! Vôbec som netušil, čo mám očakávať. Ten zvláštny mix postkomizmu a ultra-modernizmu ma trochu znepokojuje. Čo je podľa mňa jasné, je, že Slováci si musia vybrať, o čo sa budú snažiť v budúcnosti a nedovoliť kapitalizmu a iným národom rozhodovať za nich. Aj mladá generácia musí dbať hlavne na to, aby pomáhala staršej generácii prispôsobiť sa a zladiť s novou Európou.
Q 3. A čo poviete na naše jedlo, kuchyňu? Ako na vás zapôsobili naši ľudia?

A: Kuchyňu máte skutočne veľmi dobrú. Ľudia, s ktorými som sa zoznámil, boli samozrejme veľmi milí. Každý si dal toľko záležať, keď odpovedal na moje otázky o Slovensku, že som sa dosť veľa naučil. Tiež oceňujem, viac ako dokážem teraz povedať, že pár ľudí z vášho tímu ma vzali von a venovali sa mi a dávali na mňa pozor.
Q 4. Ako ste sa stali maliarom? Prečo ste po štúdiu vo Francúzsku zostali bývať v Európe, vo Švajčiarsku?

A: Vlastne si nedokážem vôbec predstaviť, že by som sa vrátil do Kanady. Je to krajina, kde sa cítim byť doma, ale ako dospelý ju nepoznám. Pre mňa je dôležité, že veci tu sú také prístupné.
Q 5. Prečo ste si vybrali Tolkienovu tematiku – mytológiu? Čo vás na nej zaujalo, čo zapôsobilo?

A: Podľa mňa je v mytologickom zmysle veľmi hutná, hlboká a skutočná. Je to veľmi vzrušujúci materiál, s takou štruktúrou a komplexnosťou, ako v európskych dejinách.
Q 6. Aké boli vaše prvé obrázky? Ktorý obraz z Tolkienovho sveta bol váš prvý? Koľko ste mali rokov, keď ste ho namaľovali?

A: Boli strašné! Nechápem, ako ma ktokoľvek mohol povzbudzovať, aby som v tom pokračoval! Namaľoval som veľa jednoduchších scén, ktoré boli však naozaj veľmi zlé, verte mi. (Otázku o veku nezodpovedal)
Q 7. Čo bolo vašou inšpiráciou?

A: Ťažká otázka! Všetky moje inšpirácie pochádzajú z americkej fantasy a komiksu. Mám pre to ospravedlnenie, bol som veľmi mladý a nebývali sme práve vo veľkom meste.
Q 8. Ako sa vám páčila spolupráca na filmovom projekte s Alanom Leeom?

A: Absolútne! Alan je neuveriteľný človek, s ktorým dokážete stráviť kopu času a pracovať s ním. Strávili sme pri spoločnej práci vyše roka.
Q 9. Poviete nám niečo o vašom vzťahu k Petrovi Jacksonovi? Je len profesionálny, alebo ste aj priatelia?

A: Dúfam, že sme priatelia! Atmosféra pri projekte bola veľmi dobrá. Mám Petra naozaj rád, je veľkorysý, srdečný a veľmi náročný. Radosť s ním pracovať.
Q 10. Aké konkrétne veci, ktoré sme videli vo filme, ste napríklad navrhli?

A: Napríklad: poriadne množstvo mečov, Dno Pytle, Rádohrabský prievoz, Zeleného draka, a kopy drobností kde-kade. Morijských škratov, aj Balroga, napríklad. Často na jednej veci pracovalo viac ľudí. Pre mnohé veci boli viac či menej inšpiráciou staršie kresby, vytvorené pred filmovým projektom.
Q 11. Navrhli ste aj vzhľad Entov?

A: Nie, všetci sme mali na Entoch nejaký podiel, bol to dlhý proces vytvárania.
Q 12. Čo nám môžete povedať o poslednej časti – Návrat kráľa? Nejaké zaujímavosti?

A: Že boj o Minas Tirith Vám vezme dych.
Q 13. Máte niekoho z obyvateľov Stredozeme zvlášť rád? Nejakú osobu? Prečo?

A: Táto otázka sa dá ťažko zodpovedať. Sú postavy, ktoré radšej maľujem, o iných zasa radšej čítam.
Q 14. Viac sa vám páči maľovať/kresliť temné scény z Tolkiena, alebo ich opak?

A: Samozrejme, tie temné scény, ale len kvôli mojej strašne hrozivej osobnosti!
Q 15. Ktorá je vaša obľúbená rasa zo Stredozeme? Prečo?

A: Neuprednostňujem nikoho. Všetky sú zaujímavé. Niektoré sú tragickejšie, to sú tie, čo preferujem.
Q 16. Máte nejaké iné koníčky? Máte na ne čas, pri všetkej tej práci?

A: Áno, mám veľa koníčkov, no nemám na ne žiadny čas.
Q 17. Čo si myslí o vašej práci váš syn? Aj on rád maľuje? Je aj vaša manželka maliarkou?

A: Moja žena, s jej kritickým pohľadom na moju prácu, je pre mňa nepostrádateľná. Nebojí sa mi povedať, ak niečo nesedí. Je ťažké priznať si to, pretože viem, že ona má vždy pravdu. Je veľmi talentovaná ilustrátorka, ale jej práca je od mojej absolútne odlišná. Môj syn si myslí, že je to v pohode, ale už mi nedovolí pomôcť mu s figúrkami z Warhammeru. Nemaľujem dosť dobre.
Q 18. Ilustrujete aj iné knihy okrem Tolkienovho sveta?

A: Tony? Všetky druhy kníh a iné projekty, ale keďže nemajú hmotnú podstatu, ktorá by sa dala ľahko označiť, je trochu ťažké o nich rozprávať.
Q 19. Potešilo by vás, keby vám niekto ponúkol prácu na inom projekte, podobnom trilógii Pán prsteňov? Ak áno, aká kniha by to bola?

A: Kto vie? Ale áno, samozrejme. Rád by som znova pracoval pre film. Vždy je to zábava, keď pracujete v tíme.
Q 20. Poznáte mytológiu iných európskych národov? Je pre vás inšpiráciou?

A: Úprimne mám rád všetku európsku mytológiu, a mám nesmierne šťastie, že som navštívil historické múzeum v Bratislave a neďaleký zámok. V skutočnosti som už do svojej novej práce zaradil zopár obrázkov z tejto návštevy.

Čo som sa ešte dozvedel o pánu Howeovi, že každý týždeň pozerá Star Trek, ale filmy ešte nevidel. Videl všetky epizódy Star Wars, ale veľmi kládol dôraz na detaily. Všimol si totižto, že na každej planéte, na ktorú sa hlavní hrdinovia dostanú je rovnaký vzduch, gravitácia... Tiež čítal všetky časti Harryho Pottera, ale film nevidel. Nočné mory nemáva, je to práve jeho prácou a je to taktiež lacnejšie ako psychoterapia. Na otázku ako dlho mu trvá namaľovanie jedného obrazu odpovedal: "Keď sa ma niekto opýta túto otázku, zvyčajne mu poviem svoj vek" (smiech). Maľuje akvarelmi. K maľovaní detailne sa vyjadril, že nemaľuje detaily, detaily dáva len tam, kde si myslí, že sa budú ľudia pozerať.

Autor: TechnoM@nn
Za spoluprácu ďakujem Alexandre Pavelkovej

 
 
Späť
 
 
 

www.TOLKIEN.sk

Vitajte na stránkach občianskeho združenia Spoločenstvo Tolkiena, združenie fantastiky. Nájdete tu mnohé zaujímavé informácie zo sveta profesora J.R.R. Tolkiena, ale aj zo sveta mnohých iných fantasy a sci-fi diel.


 

 

Partneri

SlavCon Angrenost Ramgad SciFi-Guide.net Fantazeen Fantasy podľa skutočnosti LARP klub Košice o.z.
 

Login:

Heslo: