A máme tú ďalšiu Tolkienovu knihu
Simon Tolkien – The Inheritance

Autor: Dagmar "Ramgad" Ďurechová, Pridané: 16. 04. 2010, 18:39

Inheritance

Nejde o novú knihu pána profesora, tentokrát je totiž autorom jeho vnuk Simon Tolkien, úspešný advokát a nádejný spisovateľ.

Historický thriller s názvom The Inheritance (Dedičstvo) vyšiel 13. apríla 2010. Román je prirovnávaný k detektívkam Agathy Christie kríženými s dielami Dana Browna a Johna Grishama. Dej sa odohráva v Británii v roku 1959. Vojnový hrdina a oxfordský profesor John Cade je zastrelený vo svojom sídle a podozrivým sa stáva jeho dlho odcudzený syn Stephen. Na základe dôkazov je odsúdený na smrť, ale detektív William Trave nachádza v prípade nové skutočnosti. Profesor Cade bol totiž zapletený do krvavého incidentu vo Francúzsku koncom 2. svetovej vojny v snahe získať neznámy drahocenný artefakt.

The Inheritance nie je Tolkienovým debutom. V roku 2002 vydal svoj prvý román The Stepmother (Nevlastná matka), v USA publikovaný pod názvom Final Witness (Posledný svedok) a preložený do ôsmich jazykov. Námet pre obe diela čerpal Tolkien zo svojej profesie advokáta. Pozitívna kritika, ktorá sprevádza obe diela, naznačuje, že po svojom slávnom starom otcovi nezdedil len zvučné meno, ale aj jeho rozprávačské schopnosti.

A kto vlastne tento Tolkien je?

Simon Tolkien

Simon Mario Reuel Tolkien sa narodil 12. januára 1959 vo Veľkej Británii ako najstarší syn Christophera Tolkiena a jeho prvej manželky Faith Faulconbridge. Rodičia sa rozviedli, keď mal päť rokov, a tak vyrastal iba s matkou v dedinke Watlington blízko Oxfordu. Detstvo často trávil u svojho starého otca, ktorý zomrel, keď mal Simon štrnásť rokov. Vyštudoval modernú históriu na Oxforde a stal sa úspešným londýnskym advokátom špecializujúcim sa na oblasť trestného súdnictva. V súčasnosti (2010) žije s manželkou Tracy a deťmi Nicholasom a Annou v južnej Californii.

Simon Tolkien podporoval filmové adaptácie Petra Jacksona. Údajne mal kvôli tomu niekoľko rokov spor so svojim otcom Christopherom. Simon však v nedávnom interview celý spor označil za vyriešený a vzťah s otcom za urovnaný.

Ak rozumiete anglicky, môžete si celý rozhovor o novom románe ako i o vzťahu so svojim starým otcom vypočuť v The Diane Rehm Show odvysielanej 13. apríla 2010 v National Public Radio.

Simon Tolkien je fanúšikom kníh J. K. Rowlingovej o Harrym Potterovi, ktorej príbehy o čarodejníckom učňovi čítal svojej dcérke. Takisto je veľmi zvedavý na filmové spracovanie Hobita, ktoré by malo prísť do kín nasledujúci rok.

Zdroj: simontolkien.com, The Diane Rehm Show, The New York Times, ramgad.tolkien.sk

 
 
Späť
 
 
 

www.TOLKIEN.sk

Vitajte na stránkach občianskeho združenia Spoločenstvo Tolkiena, združenie fantastiky. Nájdete tu mnohé zaujímavé informácie zo sveta profesora J.R.R. Tolkiena, ale aj zo sveta mnohých iných fantasy a sci-fi diel.


 

 

Partneri

SlavCon Angrenost Ramgad SciFi-Guide.net Fantazeen Fantasy podľa skutočnosti LARP klub Košice o.z.
 

Login:

Heslo: