IstroCon & Comics Salón 2008

Autor: Michal "Shade" Grečner, Pridané: 17. 09. 2008, 09:04

Oba tieto CONy majú na Slovensku dlhú tradíciu. Comics Salón ako komerčný CON zameraný na Mangu a Anime a IstroCON ako kedysi jediný fantasy positive CON na Slovensku. Comics Salón je od začiatku organizovaný OZ AnimeCrew a od minulého roku si toto OZ zobralo na starosti aj IstroCON, ktorý sa pod pôvodnou organizáciou konal naposledy v roku 2003. Tohoto roku to bol 5. ročník Comics Salónu a 21. ročník IstroCONu. Ako zmenil tvár pod novým vedením? Boli napravené staré chyby? Aké boli nové priestory v Istropolise?

Organizácia akcie, kde sa počas jej trvania premelie viac ako 5 000 účastníkov nie je určite jednoduchá vec. Znamená prácu mnohých ľudí a koordináciu množstva prác. A čím viac povinností, tým viac maličkých chýb sa objaví. Ja som ich začal registrovať hneď po príchode, pretože fakt, že som bol prednášajúci a zároveň vedúci LARPovej miestnosti neznamenal, že som sa našiel na V.I.P. liste. Tento problém sa však rýchlo vyriešil, a tak som pokračoval ďalej za svojim pracovno-oddychom. Rozčaroval ma až príchod do "Larp Salónu". V skutočnosti totiž išlo len o chodbu so stolmi a stoličkami v najzadnejšej časti. Ako zvyčajne, Larp je nedostatočne masová téma a tak sa na ňom šetrí. Predýchal som to však (Malo to aj výhodu, narozdiel od Fantasy Salónu sa tam dalo aj dýchať.) a tak som si začal zháňať techniku obsahujúcu PC, dátový projektor a reproduktory. Chvíľu to trvalo, ale nakoniec som si vydobyl PC aj projektor a prišiel ich zapojiť do našej miestnosti. Čo ma však čakalo bola predlžovačka o dĺžke 1,5 metra. Samozrejme, dostačovala ledva po zem a tak som išiel zhánať ďalšiu. U hlavného organizátora som neuspel, zachránený som bol až kníhkupectvom Brloh (ďakujem). Počas montovania mi prišli aj repráky a ja som mal miestnosť konečne pripravenú na premietanie s minimálnym časovým sklzom a s dobrým pocitom som odštartoval programovú líniu. Odvtedy sa väčšina organizačných problémov stratila. Jediné, čo bolo trošku nepríjemné bola absencia smetného koša a zdielanie chodby s manga workshopmi, s ktorými sme sa trošku rušili a občas mali menšie priestorové problémy. Ale tie snáď ani nestoja za reč. Celkovo bolo vidno, že organizácia, delegovaná na vedúcich jednotlivých programových línií funguje hladšie, ako som si všimol minulý rok, keď bol LARP zastrčený ešte viac (Naša chodbička bola vlastne oproti minulému roku úplne super ). Takže zlepšenie bolo badateľné.

Hoc som si na CONe veľmi program neužil, ľudia nezapojení do organizácie mali o zábavu postarané. Neustále bežiace prednášky a workshopy o Anime, Japonsku, Fantasy, Horore, Larpe, premietané filmy alebo aj DDR na chodbe sa starali o to, aby mal návštevník stále čo robiť. Hlavná chodba však zývala prázdnotou najmä v strede, kde bol veľký plac. Zámer, aby bolo prostredie vzdušnejšie síce vyšiel, ale také DDR by stred chodby určite ozvláštnilo. Na krajoch boli navyše rozložené počítače od herne Storm, kdesi účastníci mohli zahrať klasiky ako Counter-Strike alebo Warcraft 3, ale napríklad aj najnovší Command & Conquer. Nechýbalo tu ani kníhkupectvo Brloh s 20% zľavami a časopis Fantázia. Mnohých zrejme potešila aj WiFi s pokrytím v celej budove, ktorá bola výborná minimálne na zisťovanie si nočných spojov domov. Medzi klasické zábavy na veľa CONoch patrí tombola, ktorá nechýbala ani tu a anime pozitívni jedinci sa mohli zapojiť aj do CosPlay-u a skúsiť svoju obľúbenú postavu z mangy/anime čo najvernejšie napodobiť kostýmom.

Návštevníci, ktorí si nedoniesli vlastné zásoby jedla a pitia mohli byť sklamaní. Predaj piva, kofoly a džúsov síce bol zabezpečený, ale ako zhodnotili na slovo vzatí odborníci z GAELLu, pivo nechutilo nič moc a kofola nebola zrovna najlacnejšia. Taktiež normálne jedlo, z ktorého by sa človek aj najedol a zároveň nezaplatil vysoký obnos peňazí, nebolo priamo v priestoroch k zohnaniu. Našťastie sa Istropolis nachádza vedľa Tržnice a tak sa dalo vybehnúť a rýchlo sa najesť. Za zlyhanie však považujem až fakt, že WC na prvom poschodí boli platené a na druhom boli buď plné, alebo nefunkčné. Platenie sociálnych zariadení na akcií takýchto rozmerov (hoc triviálnou sumou) je podľa mňa neprijateľné. Rovnako boli platené aj šatne.

Atmosféra na akcií bola príjemná. Stretol som veľa ľudí, ktorých som dlho nevidel, alebo nemal čas s nimi prehodiť viac ako pár slov. Taktiež nepochybujem o tom, že som si tam veľa známych nevšimol (pri 8095 návštevníkoch to nie je nič zvláštne ). Celkovo hodnotím akciu pozitívne aj keď IstroCON línie potrebujú potlačiť trošku vpred. Pokiaľ všetko pôjde tak, ako má, Larpovú líniu si vezme na starosť portál S.L.A.D.

Sumarizácia

plusy WiFi
Priestor pre Larp a Fantasy
Väčšie pristory oproti minulému roku

mínusy Platené sociálne zariadenia na prvom pochodí
Ťažká prístupnosť lacného jedla a pitia
Slabo vetrané priestory

Autor: Shade

Článok prebratý z http://valec.net/~shade/ so súhlasom autora.

 
 
Späť
 
 
 

www.TOLKIEN.sk

Vitajte na stránkach občianskeho združenia Spoločenstvo Tolkiena, združenie fantastiky. Nájdete tu mnohé zaujímavé informácie zo sveta profesora J.R.R. Tolkiena, ale aj zo sveta mnohých iných fantasy a sci-fi diel.


 

 

Partneri

SlavCon Angrenost Ramgad SciFi-Guide.net Fantazeen Fantasy podľa skutočnosti LARP klub Košice o.z.
 

Login:

Heslo: