Pán prsteňov: Spoločenstvo Prsteňa

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Na tento film som sa tešil, ako vlastne každý správny Tolkienista a vlastne ako aj každý clovek, ktorý niekedy nazrel do tajov fantasy. Slovenská premiéra filmu bola 24. 1. 2002, bohužial, spociatku slubovaná svetová premiéra v jeden a ten istý den bola zrušená, pretože v New Line Cinema (distribútor LOTR) rozhodli, že prednost pred Pánom Prstenov bude mat Harry Poter. No, ale aj tak sme sa dockali a 23. 1. (den predpremiéry) som sa vydal elektrickou c. 6 k bratislavskému Polus City Centru.

Ked som sa pohodlne usadil v mäkučkom kresle, začal som sa bát. Som na ten film pripravený? Čo ak ma sklame? Čo ak to zhánanie lístkov na predpremiéru vyjde na zmar? Tieto a dalšie podobné otázky som si dával pár minút, pred oficiálnym spustením filmu Spoločenstvo Prstena POPRVÝKRÁT na Slovensku. Boli to moje posledné myšlienky na nasledujúce tri hodiny, pretože okamžite po odznení úvodných titulkov som bol pohltený dejom a do reality som sa vrátil až o 2h, 45min. A poviem vám návrat to bol velmi smutný a tažký, odchádzať zo Stredozeme sa mi nechcelo.

Toto všetko som si ovšem uvedomil až ráno, ked som sa zobudil a už s trošku uvoľnenejšiou myslou som si mohol pospomínať, ako na mňa celý ten film zapôsobil. Neskutočne... Ale o tom až neskôr, najprv vás trošku ponapínam a poviem vám pár teplých slov o obsadení, o tvorcoch a podobných technických záležitostiach.

No a poslednými hobitmi v Spoločenstve sú samozrejme Frodovi priatelia Smíšek a Pipin. Smíška hrá Dominic Monaghan a Pipina Billy Boyd - ich herecké výkony sú takisto bravúrne, veľmi sa mi páčilo, že vo filme boli títo dvaja hobiti postavení do úlohy akýchsi "humoristov", ktorí majú zrejme diváka v temnej atmosfére filmu trošku povzbudiť.

V Spoločenstve sú zastúpené aj rasa trpaslíkov, ľudí a elfov, za trpaslíkov je tu starý známy Gimli (John Rhys-Davies), za ľudí Aragorn (Viggo Mortensen) a Boromir (Sean Bean) a za elfov Legolas (Orlando Bloom). Hraničiar Aragorn, známy aj ako Chodec, stvárnený Viggom Mortensenom, je jednou z ústredných postáv celého Spoločenstva, hrá vo filme dôležitú úlohu (nechcem znevažovať dôležitosť ostatných, ale Aragorn je holt Aragorn...), čiže jeho herecký výkon musel byť na vysokej úrovni > a aj je. Trošičku menej sa mi páčil Legolas. Jeho herecký výkon bol výborný, to poprieť nemôžem, ale predstavoval som si ho úplne inak a myslím, že nezapadal medzi ostatných zo Spoločenstva tak, ako by sa patrilo. Aj keď slečne, ktorá bola na predpremiére so mnou sa Legolas veľmi páčil, vravela, že je to jej nový idol (pri týchto slovách som sa zamyslel, načo som ju do kina vôbec bral, mal by som dve sedadlá a v kľude by som sa mohol vynadívať na krásnu Arwen :-))), mne v tom kontexte príliš nesedel. No, veď posúďte sami, prípadne niečo napíšte do diskusného fóra, aby som vedel, či je to len môj názor, alebo sme viacerí. Boromir, ktorý sa vo trilógii objavil prvý a posledný krát bol stvárnený veľmi pekne a k nemu nemám žiadnu výtku.

 
 
Späť
 
 
 

www.TOLKIEN.sk

Vitajte na stránkach občianskeho združenia Spoločenstvo Tolkiena, združenie fantastiky. Nájdete tu mnohé zaujímavé informácie zo sveta profesora J.R.R. Tolkiena, ale aj zo sveta mnohých iných fantasy a sci-fi diel.


 

 

Partneri

SlavCon Angrenost Ramgad SciFi-Guide.net Fantazeen Fantasy podľa skutočnosti LARP klub Košice o.z.
 

Login:

Heslo: