LOTR – fantasy alebo scifi?

Autor: Erineth, Pridané: 31. 07. 2004, 19:45

Premýšľali ste niekedy nad tým, do akého žánru by ste zaradili Tolkienovho Pána prsteňov? Smozrejme, každý skutočne zainteresovaný človek by bez premýšľania odpovedal "dobrodružná fantasy". Áno, Tolkien síce nepoložil základy fantastiky, ako je to často počuť, avšak výrazne pozdvihol tento útvar epickej literatúry a aj preto sa stal tým najznámejším a najuznávanejším zo všetkých autorov, tvoriacich v tomto smere. No nie všetci by s týmto názorom súhlasili. Mám na mysli autorov učebnice Literárna výchova pre 9. ročník (Vydavateľstvo Poľana, Bratislava 2002), ktorú považujem za pomerne kurióznu, čo sa týka kapitoly scifi, v ktorej sa vyskytol aj profesor Tolkien. Veľmi mierne povedané prekvapilo ma to a tak som sa rozhodla ukázať pozoruhodnú knižku mojej profesorke literatúry. Dozvedela som sa však len toľko, že Tolkien do tohoto žánru patrí, pretože jeho diela obsahujú prvky nadprirodzena. Keď som sa snažila argumentovať tým, že Frodo nemal ani len počítač, dočkala som sa iba smiechu s nádychom myšlienky "Tú dnešnú mládež trápia ale veci...". Pričom kniha od tých istých autorov, určená pre 8. ročník ZŠ, definuje scifi ako: "Literatúra čerpajúca poznatky z vedy a techniky, stvárňujúca udalosti, ktoré sa podľa autora môžu a nemusia v budúcnosti stať. V súčasnosti sú hlavnou témou scifi problémy zachovania životného prostredia a ľudstva." Každé slovo hovorí proti charakteru Tolkienových kníh. Napadá ma však aj myšlienka, že fantastiku nepovažovali tvorcovia za dostatočne vyvinutú na to, aby ju bolo možné odprezentovať ako osobitý žáner. Mimochodom, učebnica je až na daný problém zostavená veľmi dobre.

Táto záležitosť mi vskutku nedá spávať (nakoľko sa to len dá u človeka trpiaceho chronickou nespavosťou :-) a preto budem rada, ak aj vy vyjadríte svoj názor formou komentárov k článku.

 
 
Späť
 
 
 

www.TOLKIEN.sk

Vitajte na stránkach občianskeho združenia Spoločenstvo Tolkiena, združenie fantastiky. Nájdete tu mnohé zaujímavé informácie zo sveta profesora J.R.R. Tolkiena, ale aj zo sveta mnohých iných fantasy a sci-fi diel.


 

 

Partneri

SlavCon Angrenost Ramgad SciFi-Guide.net Fantazeen Fantasy podľa skutočnosti LARP klub Košice o.z.
 

Login:

Heslo: