O Prsteňoch
Tri prstene elfským kráľom vonku pod nebom...

Autor: Anaron, Pridané: 25. 03. 2004, 00:21

Okolo roku 1500 druhého veku začalo spoločenstvo Gwaith-i-Mírdain vyrábať Prstene Moci potom, čo sa to naučili od Saurona, ktorý v prestrojení tvrdil, že je vyslancom Valar a že má pomáhať elfom. Celembribor-najväčší z Gwaith-i-Mírdain, ktorý stvoril Tri-sa po odhalení Jedného Prsteňa šiel poradiť s Galadriel do Lorinandu. Mali v tej odbe zničiť všetky prstene moci, ale nezobrali na to silu. Galadriel radila, aby boli Tri Prstene ukryté, nikdy sa nepoužívali a boli rozoslané ďaleko od Eregionu. Vtedy dostala od Celembribora, ktorý ju miloval, Nenyu-Biely prsteň so vsadeným diamantom, a jeho mocou bol Lorinand posilnený a skrášlený, ale jeho moc nad Galadriel bola nepredvídateľná. Zväčšila túžbu po mori a po odchode na Západ a jej dni v Stredozemi zošedli a radosť sa zmenšila. Moc prsteňa však začala používať až vtedy, keď sa Vládnuci Prsteň stratil.
Celembribor sa riadil jej radou a poslal ostávajúce dva prstene ku Gil-galadovi do Lindonu. Ten si ich nechal obidva až po odchod do Vojny Posledného Spojenectva.
Keď sa Sauron dozvedel o Celembriborovom čine, zaútočil na Eregion. Jeho hlavným cieľom bol Dom Mírdain, kde boli dielne a poklady a kde sa vyrábali Prstene Moci. Gil-galad poslal na pomoc vojsko, ale Elrond, krorý bol veliteľ mal dlhú cestu a Sauron mal obrovskú moc. Celembribor v zúfalstve čelil Sauronovi, ale bol chytený. Tam dobyl Sauron Deväť, ale Sedem a Tri nenašiel. Od Celembribora sa to nedozvedel, tak ho dal usmrtiť. Uhádol však, že Tri boli zverené elfským strážcom, a to muselo znamenať Galadriel a Gil-galad.
V čiernom hneve zaútočil na Elrondovo vojsko a zatlačil ho na sever, kde Elrond neskôr vybudoval Imladris. Lindonskí by už boli ale dávno po smrti, keby na pomoc neprišli trpaslíci z Morie a elfovia z Lorinandu pod vedením Amrotha. Sauron ich však zahnal a brány Morie sa zavreli. Postupne začal plieniť Sauron celý Eriador a dostával sa k Lindonu, no Gil-galad zavolal na pomoc mužov Númenoru a spoločne vyhnali Saurona a ten sa dlho pokorený nemoho vydať do západných končín Stredozeme. V tej dobe sa prvýkrát zišla Biela rada. Gil-galad odovzdal Vilyu-Modrý prsteň so vsadeným zafírom-Elrondovi, ktorý sa presídlil do Imladris, ale Naryu-červený prsteň si ešte nechal. Pred odchodom s Elendilom Gil-galad dal Naryu Círdanovi. Ale Círdan nestrážil Naryu do konca tretieho veku. Keď prišli Istari dal ju poslednému, ale nie najmenšiemu z nich so slovami:Tu červený prsteň zaháľa, ale Tebe pomôže rozdúchať srdcia ľudí a elfov a podrží Ťa v najťažších chvíľach. Lebo Círdan videl ďalej ako hocikto iný v Stredozemi...
Vládnuci Prsteň sa znova nájde a nastane čas veľkých skutkov...

Anaron

 
 
Späť
 
 
 

www.TOLKIEN.sk

Vitajte na stránkach občianskeho združenia Spoločenstvo Tolkiena, združenie fantastiky. Nájdete tu mnohé zaujímavé informácie zo sveta profesora J.R.R. Tolkiena, ale aj zo sveta mnohých iných fantasy a sci-fi diel.


 

 

Partneri

SlavCon Angrenost Ramgad SciFi-Guide.net Fantazeen Fantasy podľa skutočnosti LARP klub Košice o.z.
 

Login:

Heslo: