Čo bude ďalej?
malá úvaha o LOTR-boome

Autor: Tomáš "Frey" Mašek, Pridané: 29. 01. 2004, 17:23

Keď sa svetom začali šíriť prvé informácie o, dovtedy takmer neznámom režisérovi, Peterovi Jacksonovi a o jeho odvahe spracovať, hádam, to najepickejšie dielo v dejinách svetovej literatúry, nikto netušil aký nadnárodný ošiaľ vyvolá jeho veleúspešný režisérsky debut. J. R. R. Tolkien sa stal kultom zo dňa na deň.
Málokto však vie, že dávno pred tým, než sa vôbec začalo uvažovať o filmovom spracovaní Pána prsteňov a ešte dávnejšie ako sa o Tolkienovi dozvedela konzumná verejnosť, sa o jeho diela na Slovensku zaujímala len veľmi úzka skupina ľudí (zdôrazňujem, že na SLOVENSKU, napr. v Anglicku bol „tolkien-boom“ už v60. Rokoch a Tolkien z neho rozhodne nebol nadšený). Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že máloktorý Slovák vedel niečo o Stredozemi a mám pocit, že aj keď sa niekto niečo málo o nej dozvedel, príliš ho to nezaujímalo. Ktovieprečo, ale pre ľudí to vtedy nebolo lákavé.
Ako príklad uvediem napríklad webové stránky zamerané na Tolkiena, ktoré v tej dobe fungovali. Tieto weby, ktorých na slovenskom internete pred takými piatimi - šiestimi rokmi bolo veľmi málo, mali za svoj primárny jazyk ustanovenú angličtinu. Z jednoduchého dôvodu - asi 80% až 90% percent návštevnosti tvorili uživatelia mimo Slovenska. Bolo to najmä tým, že slovenské stránky boli kvalitné s množstvom informácii, aké by človek inde nenašiel a samozrejme aj tým, že ako som už spomínal, Tolkienove diela nemali na Slovensku vytvorené zázemie. A keď sa pozriete na slovenský internet teraz, nájdete Tolkien-pozitívnych stránok neuveriteľné množstvá a samozrejme veľa z nich je aj skutočne navštevovaných.
Na jednej strane je to super, že sa aj Slováci začali zaujímat o tohto významného autora, ale škoda, že ten záujem bol vyvolaný viac-menej násilným spôsobom - pomocou komercie a reklamy...
Je mi trochu smutno za pocitom hrdosti, ktorý vo mne vyvolával fakt, že som jeden z mála ludí, ktorí nejako "budujú" slovenskú "inet-Tolkien" - scénu. Chýba mi aj uvoľnená atmosféra, ktorá sršala z rôznych diskusných fór a emailov, dennodenne prúdiacich mojou schránkou. Ale čo mi najviac chýba je pocit, ktorý som zažil len párkrát - keď som stretol Slováka, ktorý sa o Tolkiena zaujímal a poznal ho. Tak ako je dnes výnimočné nájsť človeka neznalého Pána prsteňov, tak bolo vtedy raritou stretnúť nejakého kvázy "tolkienistu".

Môj názor je taký, že aj keď filmové spracovanie Pána prsteňov možno bolo stvorené s tým najušľachtilejším úmyslom, podarilo sa mu to čo sa dalo čakať... Zničilo atmosféru jedného jedinečného diela. Okrem toho, že tých, ktorí nečítali knihy obral film o možnosť mať vlastnú predstavu o Stredozemi, zrúcal aj všetky ilúzie o nej tým, ktorí ju poznali z kníh. Nehovoriac o tom, že málokto po zhliadnutí filmu bude mať chuť čítať ešte aj knihu (keďže film to tak dokonale a emotívne všetko podal) a ak náhodou aj hej, tak trebárs taký Aragorn bude v jeho predstavách jednoducho len Viggo Mortensen.

Stále som sa však nedostal k otázke položenej hneď v titule článku. Čo bude ďalej? Ľudia umierajú, herecké či spevácke hviezdy zapadajú, filmy sa opozerajú.. Inak to nebude ani s Pánom prsteňov. Akokoľvek sa všetci zainteresovaní snažili, nemôžu ovplyvniť spoločnosť, ktorá podľa mňa onedlho na celý „LOTR-boom“ zabudne. Tak ako sa zabudlo na Bin Ládina, Clintonovu fajku alebo Vladimíra Mečiara, tak sa zabudne aj na Pána prsteňov. A na to sa ja teším. Možno to bude trvať ešte dva – tri roky, ale určite sa jedného dňa dočkáme stavu, keď Pán prsteňov bude znova len krásnou knižkou, či ohromujúcim filmom, ale už to nebude kasový trhák a nebude hroziť riziko, že v McDonalde sa začne predávať McLembas*.

Tomáš "Frey" Mašek

* tento výraz použil v jednom úvodníku šéfredaktor jediného slovenského fantasy časopisu, snáď sa neurazí, že som si dovolil použiť ho :).

 
 
Späť
 
 
 

www.TOLKIEN.sk

Vitajte na stránkach občianskeho združenia Spoločenstvo Tolkiena, združenie fantastiky. Nájdete tu mnohé zaujímavé informácie zo sveta profesora J.R.R. Tolkiena, ale aj zo sveta mnohých iných fantasy a sci-fi diel.


 

 

Partneri

SlavCon Angrenost Ramgad SciFi-Guide.net Fantazeen Fantasy podľa skutočnosti LARP klub Košice o.z.
 

Login:

Heslo: