Fantasy literatúra nie je len Pán prsteňov (III)

Autor: Boris Zápotocký, Pridané: 04. 12. 2003, 22:30

Seriál pokračuje... Tak sa pusťme do toho:

Andrzej Sapkowski –odporúčané dielo: Sága o Zaklínačovi

Vynikajúci autor fantasy, ktorý sa k tvorbe dostal tak trochu náhodou, pôvodne pracoval v medzinárodnom obchode :-). Prvýkrát publikoval v roku 1986 a jeho Zaklínač sa okamžite stal jednou z najobľúbenejších fantasy postáv v našich končinách.
Nebezpečne vyzerajúci bielovlasý chlapík, pohybujúci sa s neuveriteľnou rýchlosťou, majster šermiar, to všetko je zaklínač. Začalo to niekoľkými poviedkami, kde sa nám predstavil Geralt (zaklínač), jeho krásna ale zároveň nebezpečná láska Yennefer (čarodejníčka) a potulný bard a Geraltov priateľ, ktorý vyrobí neuveriteľný kopec problémov všade kam vkročí – Marigold. V autorovej tvorbe sa prejavuje snaha trochu sa odtrhnúť od zabehaných chodníčkov a klišé používaných vo fantasy, pri popise súbojov nechýba veľa krvi, situácie sú vykresľované veľmi naturalisticky. Pre vylepšenie efektu je ešte primiešaná štipka erotiky (tá patrí už od nepamäti napr. do výtvarných diel inšpirovaných fantasy). Výsledný dojem je viac ako príťažlivý, určite je to zaujímavá alternatíva pre ľudí znudených knihami alá LotR. Ak ste sa ešte so Sapkowskim nestretli vyskúšajte dve knihy poviedok o Geraltovi, ktoré Vám pomôžu utvoriť si dobrý obraz o tom či Vám takáto fantasy padne alebo nie.
Dostávame sa k najrozsiahlejšiemu dielu autora. Sága o zaklínačovi je päťdielny epický román popisujúci osudy zaklínača po udalostiach z poviedok, keď si do opatery vezme malé dievčatko Cirrilu (dedičku trónu v štáte, ktorý padol do rúk tajomných uchvatiteľov z juhu). Na pozadí tvrdých bojov, keď sa stále viac zemí dostáva pod vplyv neznámych dobyvateľov sa rozpletajú osudy našich hrdinov, ktorí sa snažia postupovať v ústrety osudu a hľadajú svoje miesto v spoločnosti. Ako Cirri dospieva a rozvíja svoje schopnosti (jednak zaklínačské, vplyv Geralta, ale aj magické), Geralt v knihe ustupuje do úzadia a hlavné časti deja vedie dopredu práve Cirri. Postupne sa zoznamujeme s novými postavami : trpaslík Yarpen Zigrin (s úžasne preloženými slangovými hláškami), lukostrelkyňa Milwa, mladá a krásna čarodejníčka Triss Ranuncul... Postavy sú veľmi zaujímavé a rozmanité, ich osudy Vás nenechajú odtrhnúť zrak od stránok kníh. Prekonajú všetky nástrahy, ktoré na nich čakajú? Podarí sa im prežiť všetky nebezpečenstvá? Stačí otvoriť tú správnu knižku a začať čítať... Osudy mladej chránenkyne zaklínača Geralta a krajiny zmietanej v kŕčoch vojen a intríg na Vás čakajú.

Boris "Sir Borisss" Zápotocký

 
 
Späť
 
 
 

www.TOLKIEN.sk

Vitajte na stránkach občianskeho združenia Spoločenstvo Tolkiena, združenie fantastiky. Nájdete tu mnohé zaujímavé informácie zo sveta profesora J.R.R. Tolkiena, ale aj zo sveta mnohých iných fantasy a sci-fi diel.


 

 

Partneri

SlavCon Angrenost Ramgad SciFi-Guide.net Fantazeen Fantasy podľa skutočnosti LARP klub Košice o.z.
 

Login:

Heslo: