Recenzia: Hobit - komiks
autor: Michal Šebeň

Autor: Michal "Randir" Šebeň, Pridané: 16. 11. 2003, 23:51

Hobit alebo Cesta tam a zase naspäť, dielo všetkým dobre známe, sa do rúk milovníkov Tolkiena dostáva už po piaty raz - tentokrát v podobe komiksu. Pre ľudí, ktorí majú radšej obrázky než písmenká je ako stvorený. Vynikajúce ilustrácie od Davida Wenzela obohatia fantáziu každého čitateľa. Text je schválený dedičmi J.R.R. Tolkiena.

Po textovej stránke niet tomuto dielu čo vytknúť. Preklad textov robila pani Pošustová a tak sa každá bublinka dobre číta. Po obrázkovej je toto dielo naozaj nádherné. Najprv dobre spracovaná farebná mapa, dokonca s vysvetlivkami. Hneď potom vás privíta usmievavá Bilbova tvár a jeho veeeeľmi dlhé fajka. Gandalf vyzerá ako má: veľký modrý klobúk, prísna tvár, naozaj naježené obočie. Všetkých trinásť trpaslíkov vyzerá takmer rovnako a najviac z nich vyčnievajú nosy, ktoré sú guľaté a červené. A to, že vyzerajú rovnako sa im dá odpustiť. Prekvapenie však príde v podobe elfov. Sú to takí veselí fialoví chlapíci, fialovú farbu si však možno vysvetliť tmou. Elrond je majestátny a je (čuduj sa svete) vo fialovom plášti. Má síce trochu prikrátke vlasy (asi som sa aj ja nakazil filmovou verziou), ale vedomosti mu nechýbajú. Skrěti sú škaredí a zuby im ostro vytŕčajú z papúľ. Ďalším prekvapením bol pre mňa Glum. Také podivné stvorenie, čo sa nenápadne podobá na skrěta, len nemá tak predĺženú hubu a má veľké vypúlené oči. Zvieratá, ako vlci, pavúci, orly a jelene sú spravené vskutku úchvatne. Orlie oči vyzerajú ako čierne studne, teraz chápem, prečo mali taký prenikavý zrak. Medděd (slovensky Beorn) je taký vysoký svalnatý chlapík s čiernymi vlasmi a čiernou bradou. Jediné čo mu chýba je ochlpenie na ostatných častiach tela, pretože mal mať čierne chlpaté ruky (možno používa holiaci strojček Jamesa Bonda, ktorým si odstraňuje nežiadúce ochlpenie). Tretie prekvapenie sú lesní elfovia v Temnohvozde. Vyzerajú úplne rovnako ako ich súkmeňovci z Roklinky a Lesný kráľ je verná kópia Elronda. O ľuďoch z Jazerného mesta niet čo povedať, akurát že starosta Esgarothu má tvár pravého škóta (odtiaľ jeho prirodzená chamtivosť). No a dostávame sa k hlavnému bossovi celého príbehu - drak Šmak. Mohutný, červený, drahokamami obalený, ohnivý a samozrejme rohatý. Keď sa rozbesní nádherne chrlí plamene a jeho šantenie má zničujúce následky. Pohľad na horiaci Esgaroth pričinením draka je nádherný.

Záverečná bitka medzi piatimi armádami je mohutná a chýba v nej len krv. Veľmi pekne boli urobení dáinovi trpaslíci, odetí do lesklých zbrojí a v rukách sekery a rúbajúc hlava-hlava. Beorn v medvedej podobe prekvapí svojou mohutnosťou a hnevom čo z neho srší, len neviem prečo mal taký hrb...

Koniec dobrý všetko dobré, záver pekný a malebný. Bilbo si zapáli fajku a povie: „Zaplaťpánboh”.

Michal "Randir" Šebeň
16. november 2003, 23.51

 
 
Späť
 
 
 

www.TOLKIEN.sk

Vitajte na stránkach občianskeho združenia Spoločenstvo Tolkiena, združenie fantastiky. Nájdete tu mnohé zaujímavé informácie zo sveta profesora J.R.R. Tolkiena, ale aj zo sveta mnohých iných fantasy a sci-fi diel.


 

 

Partneri

SlavCon Angrenost Ramgad SciFi-Guide.net Fantazeen Fantasy podľa skutočnosti LARP klub Košice o.z.
 

Login:

Heslo: