IstroCon Martini 2003
ako bolo? perfektne!

Autor: Tomáš "Frey" Mašek, Pridané: 15. 09. 2003, 00:00

Najväčší stredoeurópsky CON sa tradične konal v Bratislave, v priestoroch Správy účelových zariadení (SÚZA). Podľa viac – menej oficiálnych informácii sa na IstroCON Martini 2003 dostavilo takmer 1700 ľudí, čo je približne rovnaký počet ako minulý rok.
Tohtoročný program bol veľmi pestrý a headlinerom bol tentokrát Craig Parker, filmový predstaviteľ HALDIRa. Parker bol jednoznačne najväčšou atrakciou celého festivalu a často sa popri ňom zabúdalo na rôzne iné, nemenej zaujímavé programy. Niežeby bol filmový Haldir nezaujímavý, ale pripadal mi príliš obyčajný a tuctový a v porovnaní s hosťami minuloročného IstroCONu (John Howe - maliar tolkienovských motívov) to bol naozaj iba slabý odvar. Ja som sa preto skôr zameral na iné akcie a Parkera som si až tak nevšímal.
V piatok sa mi podarilo dostať do priestorov conania až okolo 16.00, teda v čase, keď už program bežal celé dve hodiny. Po úvodnom zvítaní sa so známymi som sa asi tak na hodinku usadil v bare, ktorý bez zmeny, tak ako po minulé roky bol neustále plný. O 17.00 sa začal prvý vstup, ktorý malo uviesť Spoločenstvo Tolkiena – išlo o prezentáciu rozšírenej DVD verzie Dvoch veží, ktorá onedlho príde na slovenský trh (myslím, že v čase konania IstroCONu ešte na trhu nebola). Ukážky z dvdčka boli zaujímavé, pár vtipných záberov Gluma, Gimliho rovnako vtipné hlášky, no kažopádne je sa na čo tešiť, kúpu tohto DVD rozhodne odporúčam.
Vzhľadom na to, že čas vyhradený na túto prezentáciu bol od 17.00 – 20.00 (= tri hodiny), tak sa toho určite stihlo dosť. Ja som sa po polhodinke nenápadne vytratil, samozrejme s dobrým úmyslom – ísť skontrolovať Melkorovu čajovňu, teda miestnosť, kde vám po celý čas – od piatku do nedeľe – mohli spraviť výborné čajíky a okrem iného čajovňa bola jediná miestnosť, kde bol relatívny kľud a pohodlné kreslá, čiže neskoro v noci sa stala útočiskom mnohých návštevníkov. A potom som už len nasával atmosféru klasického IstroCONovského chaosu a zmätku. Behal som od prednášky k prednáške, z baru na wecko, z wecka na pivo, až som nakoniec o pol deviatej zakotvil na Show Craiga Parkera, čo bol môj prvý a zároveň aj posledný stret s touto osobnosťou. Treba uznať, že show bola naozaj dobrá a Craig vie veľmi pohotovo a vtipne reagovať na zákerné otázky publika, ale zároveň treba uznať aj to, že táto show by nebola až taká zábavná nebyť slečny tlmočníčky, ktorá zjavne väčšinou ako posledná v sále porozumela, čo chcel Haldir povedať :).
Večer som si ešte popozeral Dukeho pásmo metalových videoklipov „Keď zuní oceľ“ (naozaj dobrý výber) a opäť nasával chaotickú atmosféru IstroCONu, ktorá ani v noci nezmiernila svoju intenzitu :). Okolo polnoci som sa vybral domov, no program samozrejme stále pokračoval, keď už nič iné, aspoň bar bol plný na prasknutie..
V sobotu som do SÚZY dorazil asi až okolo 14.00, pretože som dostal za úlohu pripraviť multimediálnu prezentáciu Spoločenstva Tolkiena, ktoré malo v sobotný večer priestor od 19.00 až do polnoci. Sobota sa niesla v ešte chaotickejšom duchu, ako piatok, keďže sme mali samozrejme stále trochu problemy s našim 5 hodinovým pásmom na Holopalube. Naše vystúpenie sme nakoniec zvládli, neviem či zrovna na jednotku, nemôžem to predsa posudzovať, na to sú tu iný. Ale kažodpádne - po IstroCONe stúpla návštevnosť našich stránok, pridali sa k nám nový členovia a dokonca sme urobili zmeny vo vedení Spoločenstva tým, že sme pribrali medzi nás „najvyšších“ jednu slečnu a neverili by ste – takmer priamo z publika :).
Pre mňa bola sobota dňom, ktorý som si bohužiaľ nemohol až tak užiť, ale aj to čo som postíhal stálo za to, napr. neuveriteľne nereálny americký film s názvom JADRO, ktorý sa premietal neskôr v noci. Takú blbosť som už dávno nevidel :).
V nedeľu som už na IstroCON nedošiel, v tento záverečný deň býva už taka trochu smutnejšia atmosféra a ani program už nebol nijako nabitý.

Čo dodať na záver? Hádam len, že tohoročný IstroCON dopadol nad moje očakávania a vy čo ste neboli môžete len ľutovať. A ľutovať môžu aj tie (slečny), ktoré tak extrémne naháňali Haldira, že si nestihli pozrieť nič iné z naozaj pestrého a zaujímavého programu.

Tomáš "Frey" Mašek

P.S.: Program IstroCONu mal samozrejme časový sklz, čiže všetky časy uvedené v texte sú iba orientačné.

 
 
Späť
 
 
 

www.TOLKIEN.sk

Vitajte na stránkach občianskeho združenia Spoločenstvo Tolkiena, združenie fantastiky. Nájdete tu mnohé zaujímavé informácie zo sveta profesora J.R.R. Tolkiena, ale aj zo sveta mnohých iných fantasy a sci-fi diel.


 

 

Partneri

SlavCon Angrenost Ramgad SciFi-Guide.net Fantazeen Fantasy podľa skutočnosti LARP klub Košice o.z.
 

Login:

Heslo: