Lampy Valar

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Stvorenie Lámp


Ilúvatar vyslal Valar, aby usporiadali svet a pripravili Ardu na príchod jeho detí – elfov a ľudí. Manwëho brat Melkor, trúfalý vo svojej sile a moci, sa pokúšal zmariť všetky diela ostatných Valar. Tak začala Arda bojom a vravou: Valar budovali a Melkor ničil. V tejto prvej z Veľkých bitiek až Tulkasova sila porazila Melkora na hlavu a ten utiekol do Vonkajšej temnoty.

Keď bol Melkor preč, Valar konečne mohli utíšiť búrky sveta a usporiadať veci, ako si priali.

V tom čase vniesli Valar poriadok do morí, zemí a hôr a Yavanna konečne zasiala semená, ktoré dávno pripravila. A pretože ohne boli podmanené alebo pochované pod prahorami, bolo treba svetlo. Preto Aulë na Yavanninu snaživú prosbu vyrobil dve veľké lampy na osvetlenie Stredozeme, ktorú vybudoval uprostred Okružných morí. Varda potom lampy naplnila, Manwë ich posvätil a Valar ich zavesili na vysoké stĺpy, ďaleko vyššie než všetky hory neskorších dní. Jednu lampu vyzdvihli blízko severu Stredozeme a dostala meno Illuin, druhá bola vyzdvihnutá na juhu a volala sa Ormal; a svetlo Valarských lámp sa rozlievalo po Zemi, takže všetko bolo osvetlené ako v nemennom dni.


Zničenie Lámp


Po dlhý nemeraný čas potom Lampy svietili nad Stredozemou a semená, ktoré Yavanna zasiala, začali rýchle pučať a rásť. V tom čase vyrástlo veľké množstvo najrôznejších rastlín a stromov a objavili sa zvieratá, ktoré sa usídlili na novo vzniknutých trávnatých pláňach, v riekach a jazerách, alebo chodili lesným tieňmi veľkých a hustých hvozdov, ktoré z veľkej časti pokrývali Stredozem.

Najhojnejšie bolo v strede zeme, kde sa stýkalo a miesilo svetlo obidvoch Lámp. Tam, na ostrove Almarenu na Veľkom jazere, si Valar vybudovali svoje prvé sídlo, kde po vykonanej práci, ktorá bola nesmierna, odpočívali v mieri a boli spokojní.

Stalo sa, že zatiaľ čo Valar odpočívali od svojho diela a pozorovali rast a rozvoj toho, čo vymysleli a začali, usporiadal Manwë veľkú hostinu a Valar a všetok ich zástup prišli na jeho pozvánie. Aulë a Tulkas však boli unavení; Aulëho zručnosť a Tulkasova sila totiž bez ustatia slúžili všetkým za dní ich prác. A Melkor vedel o všetkom, čo sa vykonalo, pretože už vtedy mal medzi Maiar tajných priateľov a zvedov, ktorých obrátil na svoju stranu, a ďaleko v tme bol naplnený nenávisťou a žiarlil na diela seberovných, ktoré si chcel podmaniť. Preto k sebe zhromaždil duchov zo všetkých siení Eä, ktorých skazil, aby mu slúžili, a cítil sa silný. Videl svoj čas, priblížil sa opäť k Arde, zhliadol na ňu a krása Zeme a jej Jari ho tým viac naplnila nenávisťou.

Teraz boli Valar zhromaždení na Almarene, nebáli sa ničoho zlého a pre svetlo Illuinu nepostrehli tieň na severe, ktorý zďaleka vrhal Melkor; stal sa totiž temným ako Noc Prázdna.

Keď potom Tulkas zaspal, unavený a spokojný, a Melkor usúdil, že prišla jeho hodina, prekročil so svojím zástupom Hradby Noci, prišiel na ďaleký sever Stredozeme, a Valar o ňom nevedeli.

Tu začal Melkor hĺbiť a stavať obrovskú pevnosť hlboko pod Zemou, pod temnými horami, kde boli lúče Illuinu studené a mdlé. Tá tvrdza sa nazývala Utumno. A aj keď o nej Valar ešte nevedeli, rozlievalo sa odtiaľ Melkorovo zlo a jeho spaľujúca nenávisť, a Jar Ardy bola pokazená. Zeleň chradla a hnila, rieky sa dusili byľami a slizom, vznikali močiare, kyslé a jedovaté, semeniská múch; lesy temneli, stavali sa nebezpečnými a budili strach; zo zvierat sa stali netvory z rohoviny a slonoviny a farbili zem krvou. To už Valar vedeli, že Melkor opäť pracuje, a hľadali jeho skrýšu. Ale Melkor dôveroval sile Utumna a udatnosti svojich sluhov, a tak náhle vyšiel do boja a zasadil prvú ranu skôr než boli Valar pripravení; napadol svetlá Illuin a Ormal, zboril ich stĺpy a rozbil lampy. Pri páde mohutných stĺpov sa borili zeme a moria sa vzdúvali, a keď sa vysypali lampy, po zemi sa rozlial ničivý plameň. Vtedy bol pokazený tvar Ardy aj súmernosť jej vôd a zemí, takže prvotné plány Valar neboli už nikdy obnovené.

V zmätku a v tme Melkor unikol, aj keď naňho padol strach; nad revom morí totiž počul Manwëho hlas ako silný vietor a zem sa triasla pod Tulkasovými nohami. Dostal sa však do Utumna skôr, než ho Tulkas dostihol, a ukryl sa tam. A Valar ho v tom čase nemohli premôcť, pretože väčšiu časť sily potrebovali na to, aby upokojili búrky na Zemi, aby zachránili pred skazou, čo sa dá. A potom sa báli Zem znovu rozorvať, dokiaľ nebudú vedieť, kde sídlia Ilúvatarove deti, ktoré mali ešte len prísť v čase, ktorý bol pred Valar skrytý.

Valar si potom vybudovali nové sídlo v Amane na západe Zeme, pretože Almaren bol úplne zničený a oni nemali kde v Arde bývať. Nové sídlo opevnili vysokými horami a nazvali ho Valinor. V tej stráženej zemi potom Valar zhromaždili veľkú zásobu svetla a všetko najkrásnejšie, čo bolo zachránené zo skazy, a vytvorili ešte mnoho krajších vecí a Valinor sa stal ešte ľúbeznejším než Stredozem na Jar Ardy.

Keď bol Valinor hotový, vytvorila tam Yavanna, s pomocou Nienny, svoje najväčšie dielo - Dva valinorské Stromy, ktoré boli ešte skvostnejšie a impozantnejšie než Lampy Valar, aj keď nedokázali osvetliť takú plochu ako Lampy. Ich svetlo však bolo jemnejšie a ľúbeznejšie a celý Valinor sa v svetle Stromov stal najpožehnanejším a najdokonalejším miestom celej Ardy.


Poznámka


Tieto stĺpy, Helkar na Juhu a Ringil na Severe (o ktorých menách ani staviteľovi však nie je v Silmarillione žiadna zmienka) vytvoril Melkor. Aulë ho totiž presvedčil, aby postavil dve veže, na ktoré by potom zavesil dve mocné lampy, ktoré by osvetľovali Stredozem. A Melkor stĺpy vybudoval a povedal, že ich vytvoril z nezničiteľnej substancie. Klamal však, pretože ich v skutočnosti vyrobil z ľadu. Obe veže žiarili ako bledomodrý kryštál a boli veľmi vysoké - dosahovali dokonca až ku hviezdam.
(Tato poznámka by vysvetľovala, prečo Melkor dokázal Lampy tak ľahko zničiť - ak ich sám vybudoval z topiaceho sa ľadu, musel už vtedy počítať s tým, že ich raz zničí. A pretože vedel, z akého materiálu sú ich nosníky vyrobené, nebol pre neho problém Lampy napadnúť a zničiť.)

 
 
Späť
 
 
 

www.TOLKIEN.sk

Vitajte na stránkach občianskeho združenia Spoločenstvo Tolkiena, združenie fantastiky. Nájdete tu mnohé zaujímavé informácie zo sveta profesora J.R.R. Tolkiena, ale aj zo sveta mnohých iných fantasy a sci-fi diel.


 

 

Partneri

SlavCon Angrenost Ramgad SciFi-Guide.net Fantazeen Fantasy podľa skutočnosti LARP klub Košice o.z.
 

Login:

Heslo: