Hobiti - Príchod hobitov

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Keď na svet zažiaril jasný plameň Arien, Slnka, povstalo plemeno ľudí a tvrdí sa, že v tej istej dobe sa na východe objavil i ľud polovičných, ktorí sami sebe hovorili hobiti. Bol to národ hĺbiaci a obývajúci nory a vraj príbuzný s ľuďmi, aj napriek tomu však boli ešte menší než trpaslíci a dožívali sa asi sto rokov.

O hobitoch sa nič nevie až do roku 1050 Tretieho slnečného veku, kedy vraj žili so Severanmi v severných údoliach Anduiny medzi Hmlistými horami a Zeleným hvozdom. V tomto storočí vstúpila do Zeleného hvozdu zlá sila a ten bol premenovaný na Temný hvozd. Snáď práve táto udalosť vypudila hobitov z údolia. V nasledujúcich storočiach sa totiž hobiti presídľovali na západ za Hmlisté hory, do Eriadoru, kde v šírej úrodnej zemi objavili ako elfov, tak ľudí.

Všetci hobiti, mužského i ženského rodu, zdieľali určité rysy. Všetci merali od dvoch do štyroch stôp, mali dlhé prsty, vypadali dobre živene a dobromyseľne, na hlave mali kučeravé hnedé vlasy a na svojich zvláštnych bosých nôžkach rovnakú srsť. Obliekali sa do jasných farieb, preslávená bola ich záľuba v žltej a zelenej; ale topánky nosili zriedka, pretože mali na chodidlách tvrdú kožu. Preto jediné remeslo, ktoré málo pestovali, bolo obuvníctvo; mali však dlhé a obratné prsty a vedeli vyrábať veľa iných užitočných a pekných vecí. Tváre mávali skôr dobromyseľné než krásne, široké, jasnooké a červenolíce, s ústami pohotovými k smiechu, jedlu i pitiu. A smiali sa, jedli a pili často a dôkladne: k prostoduchým žartom byli hotoví stále a k jedlu šesťkrát denne (pokiaľ ho mohli dostať). Bývali pohostinní a milovali spoločnosť a darčeky, ktoré štedro rozdávali a dychtivo prijímali.
Bol to skromný, konzervatívny národ a posudzovali druhých podľa toho, ako sa prispôsobujú kľudnému hobitiemu vidieckemu životu.
Mimoriadnosti alebo dobrodružné podniky neboli schvaľované a považovali sa za neprozreteľné. Hobitie výstrelky sa obmedzovali na šatstvo jasných farieb a pojedanie šiestich poriadnych jedál za deň. Ich jedinou výstrednosťou bolo fajčenie fajkového korenia, ktoré prehlasovali za svoj prínos svetovej kultúre.

Hovorí sa, že hobiti pochádzali z troch kmeňov. Volali sa Chlponožci, Plavíni a Statovia.
Chlponožci, najpočetnejší z hobitov, boli najdrobnejší. Mali orieškovo hnedú pleť i vlasy. Milovali kopcovitú krajinu a často si žili v spoločnosti trpaslíkov.
Plavíni boli vyšší, štíhlejší a byli pokladaní za dobrodružnejších než ich príbuzní. Pleť a vlasy mali svetlejšiu a dávali prednosť lesom a spoločnosti elfov. Radšej lovili než orali a prejavovali zo všetkých hobitov najväčšiu vodcovskú schopnosť.
Statovia sa najviac podobali ľudom, byli rozložitejší než ostatné kmene a k úžasu ich príbuzných niektorým skutočne rástli fúzy. Žili najďalej na juh v údoliach Anduiny a vyberali si riečne nivy; od ostatných hobitov sa líšili i tým, že ovládali loďky, rybárčili a plávali. Boli to jediní hobiti, ktorí sa obúvali; tvrdí sa, že v blativom počasí nosili vysoké topánky.

 
 
Späť
 
 
 

www.TOLKIEN.sk

Vitajte na stránkach občianskeho združenia Spoločenstvo Tolkiena, združenie fantastiky. Nájdete tu mnohé zaujímavé informácie zo sveta profesora J.R.R. Tolkiena, ale aj zo sveta mnohých iných fantasy a sci-fi diel.


 

 

Partneri

SlavCon Angrenost Ramgad SciFi-Guide.net Fantazeen Fantasy podľa skutočnosti LARP klub Košice o.z.
 

Login:

Heslo: