Osídlenie Stredozeme

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Rovnako ako je to u obyvateľov nášho Prvotného sveta, i Tolkienove slobodné národy prežívali s tým, ako plynul čas, rozmach i úpadok. Ako kľúčové pre jednotlivé príbehy boli zvolené tri obdobia: Prvý vek za Dlhého mieru, Druhý vek v Númenore a Tretí vek krátko pred Vojnou o Prsteň. Pre nedostatok presných údajov je uvedená len relatívna hustota osídlenia.

Prvý vek


Keď sa Noldor náhle vrátili z Valinoru, našli väčšinu Beleriandu už osídlenú národom o mnoho početnejším než oni: Sindar a Zelenými elfmi z Ossiriandu. Usadili sa preto v neschodných vysočinách severne od Beleriandu a obľahli Morgotha. Niekoľko oblastí bolo prázdnych: Lammoth, Ard-galen a Lothlann, po odchode Turgonovho ľudu do Gondolinu i Nevrast, neprístupné výšiny ako stredný Dorthonion, Dimbar, Údolie strašnej smrti, kde sídlila Ungoliant, močiare a zarastený les Taur-im-Duinath. Počas Dlhého mieru sa po prvý raz objavili smrteľní ľudia a pripojili sa k elfom. Mnohí zostali východne od Doriathu v Estolade. Tí, ktorí stade odišli, sa usadili v severovýchodnom Dorthonione, lese Brethilu a južne i severne od Ered Wethrin. V západných zemiach žili ešte dva ďalšie slobodné národy: trpaslíci a enti. Trpaslíci dolovali na východnej strane Modrých hôr a mali svoje veľké doly v Belegoste a Nogrode. Aj napriek tomu, že prišli do Beleriandu za prácou, ich prítomnosť bola len prechodná. Enti zjavne chodili po lesoch, pretože o mnohých zemiach sa hovorí v Stromobradovej piesni, a tiež pobili trpaslíkov, ktorí zabili kráľa Thingola.

Východne od Modrých hôr sa po rozľahlých lesoch túlali Temní elfovia a enti, zatiaľ čo ľudia postupovali do otvorenejších území. Ako sa predkovia Edain sťahovali na západ, niektorí sa cestou usadzovali: východne od Temnohvozdu, v údolí Anduiny a v Eriadore. Stali sa predkami Rhovanionských, lesných ľudí, Meddedovcov, ľudí z Údolu a ľudí, s ktorými sa stretol Aldarion v Druhom veku. Ľudia iného pôvodu osídlili údolie Bielych hôr a sťahovali sa na sever do Vrchoviny a dokonca až do Hôrky. V niektorých z týchto oblastí žili i Drúadania, predkovia Divokých ľudí z Drúadanu. Hŕstka z nich sa vraj dokonca presťahovala do Brethilu. Iní ľudia žili ďaleko na východe a na juhu v Rhune a Harade. Ľudia dokonca prenikli i do ľadových končín v okolí Železných hôr. Boli to Forodwaith, "severní ľudia". Ich potomkovia Lossothovia zostali v tomto kraji chladu i po zaplavení západných zemí.

Druhý vek


Na Númenoru sa presídlení Edain rozšírili po celej svojej novej zemi a ich počet do konca veku mnohonásobne vzrástol. Najhustejšie osídlenie mal Arandor, "Kráľova zem", ku ktorému patrili mestá Armenelos a Rómenna. V raných dobách bol veľký i prístav Andúnië, avšak s tým, ako sa Edain odcudzovali elfom, bol postupne opustený.

Na západnom brehu boli i iné prístavy a na juhu rybárske dediny, avšak najväčšia časť ostrova bola využívaná poľnohospodársky značnou populáciou roľníkov, pastierov a lesníkov. Úplne neobývaná bola len Meneltarma, nehostinné severné kopce a močariská na juhu.

Tretí vek


Na konci Tretieho veku bolo obyvateľstvo Stredozeme značne rozptýlené. Elfovia stále odplávali na Západ, dokým nezostali len tí, ktorí sídlili v severovýchodnom Temnohvozde, Lóriene, Roklinke a pri Šedých prístavoch. Trpaslíci boli vyhnaní zo svojich domovov v Hmlistých i Šedých horách a vyskytovali sa hlavne v Modrých horách, Železných horách a v Osamelej hore. Ríša Arnor bola prakticky vyľudnená vojnou a morom. V celých rozlohách Eriadoru bolo zreteľné osídlenie len v Kraji a v Hôrke; priestor za nimi sa nazýval Pustiny. Na úplnom severe žili Lossothovia a západne od Železného pásu sídlili ľudia ešte vo Vrchovine a pozdĺž pobrežia.

Gondoru sa viedlo lepšie. Mnoho ľudí žilo v mestách a v zemiach južne od Bielych hôr, na pobrežiach a dokonca i v horských údoliach. Severne od hôr sa usadili Rohirrimovia. Najpočetnejšie osídlili oblasť okolo Edorasu a v Západných úvaloch. Vysočina sa využívala hlavne na pastierstvo.

V horných údoliach Anduiny a okolo Osamelej hory ľudí pomaly pribúdalo a zrejme stále sídlili východne od Temnohvozdu. Za jazerom Rhun a južne od Mordoru v Chande, Harade a hlavne v Umbare žili Východniari a Južania, spojenci Sauronovi.

Po Bitke piatich armád bolo škretov "málo a boli vydesení", avšak o sedemdesiatsedem rokov neskôr sa opäť množili. Saruman si vybudoval vojsko, Dol Guldur bol stále zabraný nepriateľmi a severozápadný Mordor sa naplnil hemžením obrovských zástupov.

 
 
Späť
 
 
 

www.TOLKIEN.sk

Vitajte na stránkach občianskeho združenia Spoločenstvo Tolkiena, združenie fantastiky. Nájdete tu mnohé zaujímavé informácie zo sveta profesora J.R.R. Tolkiena, ale aj zo sveta mnohých iných fantasy a sci-fi diel.


 

 

Partneri

SlavCon Angrenost Ramgad SciFi-Guide.net Fantazeen Fantasy podľa skutočnosti LARP klub Košice o.z.
 

Login:

Heslo: