Rowley Christopher: Bazil zlomený palcát

Autor: Seamon Lark, Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Drahí priatelia, aby som vás hneď na začiatku informoval, toto je skôr výstraha než odporúčanie, takže pokiaľ nemáte času nazbyt, kľudne si prečítajte niečo iné, podstatu tohto krátkeho článku som už vystihol. Aby sme sa rozumeli hneď od začiatku, táto kniha nie je zlá, aj keď má nejaké tie nedostatky, ale je mimoriadne po obsahovej stránke stereotypná.

Ono zas aby som nebol až taký nespravodlivý, každý hrdinský fantasy príbeh je tak trošku podobný nejakému inému. Keď si tak zoberiem Dragon Lance, Riftwar Saga, Belgariáda alebo Trún z dračích kostí, sú si v mnohých ohladoch podobné. Ale každá z týchto kníh má svoje postavy, príbeh a tiež celkový svet prepracovaný natoľko kvalitne, že vzájomná podobnosť nie je natoľko kritická. Aby som ale zhrnul Bazila do niekoľkých riadkov. Hlavný hrdina Bazil - vydávaný za draka, čo nemá krídla a nevie lietať, u nás tiež známy pod menom veľká jašterica, Relkin - ehm, no drakonoš čo je niečo ako panoš pri rytieroch, a potom no nazvyme to krovie. V kroví nájdeme samozrejme iných drakov, babu do ktorej sa náš hrdina zamiluje, dračicu do ktorej sa náš drak zamiluje, konkurentov 1 kus pre každého z hrdinov, v podstate Gandalfa tentokrát ale v ženskom vydaní, poskoka hlavného nepriateľa, samotný hlavný nepriateľ (tentokrát je to kamenná guľa, ale o tom neskôr) a samozrejme nesmieme zabudnúť na ostatné postavy - dajme im krycie meno obete.

Zhrnutie deja: poskok unesie pravdepodobnú nasledovníčku trónu princeznú (obeť) a na základe dajme tomu politických rohodnutí rozhodne Gandalfka, že princeznú je nutné zachrániť. Do toho sa zhodou okolností pripletú naši hrdinovia (ako to už tak býva, pomaly mám dojem, že bez náhodného pripletenia nemôže byť ani jeden príbeh), Relkin sa zamiluje do baby a po drobných patáliách sa začne prenasledovanie. Celkový priebeh: Smrť nejakých obetí, baba sa zamiluje do konkurenta, smrť obetí, drak nájde dračicu a vyhraje nad konkurentom dva, smrť daľších obetí, a tak ďalej... V dôsledku celkovej neschopnosti hrdinov sa poskok nakoniec predsa len dostane do bezpečia mesta, kde vládne hlavný nepriateľ. Tu sa ako zvyčajne odohrá záverečná strhujúca bitka, aj keď v tomto prípade je zhoda náhod možno až trochu moc výhodná pre našich hrdinov a nakoniec pozitívny výsledok je priam až nepravdepodobný, ale neva. Nakoniec všetko dopadne tak, ako sa patrí a všetci sú štastní. Ako vidno, v príbehu nezažijete mnoho nečakaných zvratov, ani príliš originálnych nápadov. Jediný, čo sa mi ako tak pozdával, bol hlavný nepriateľ čo vlastne bol mysliaci kameň (predpotopný IBM), ktorý využíval na senzorické vnímanie ľudí. To znamená mal človeka - oči, uši a podobne. Hoci na druhej strane, keď už stvorím mysliaci kameň, prečo nestvoriť aj primerané súčiastky. Ako som už spomínal, tak sa v knihe vyskytuje aj zopár nezrovnalostí. Taká najvýraznejšia mi pripadala skutočnosť, že hlavný ľudský hrdina bol chlapec čo slúžil ako drakonoš. Ak sa správne pamätám bolo pomerne často zdôrazňované, že nosil časti drakovej výzbroje do opravy a podobne. Teda aby sme mali jasno. Drak je veľký podľa popisu približne tak 6-7 metrov teda taky menší dom a tu mi autor kľudne tvrdí, že chlapec odniesol jeho prilbicu, alebo štít kováčovi (no dobre popisuje tu určité ťažkosti, ale skúste si to predstaviť). Keď už sme pri tom: Viete si predstaviť, čo by to bol za kováč? Opravovať brnenia celej čate takých vojakov? Proste aby som to zbytočne nepreťahoval (neskoro) pokiaľ ste ešte žiadnu fantasy knihu nečítali, kúpte si radšej nejakú inú. A ak áno... Pokiaľ sa naozaj radi týrate prečítajte... Možno sa vám to bude páčiť.

 
 
Späť
 
 
 

www.TOLKIEN.sk

Vitajte na stránkach občianskeho združenia Spoločenstvo Tolkiena, združenie fantastiky. Nájdete tu mnohé zaujímavé informácie zo sveta profesora J.R.R. Tolkiena, ale aj zo sveta mnohých iných fantasy a sci-fi diel.


 

 

Partneri

SlavCon Angrenost Ramgad SciFi-Guide.net Fantazeen Fantasy podľa skutočnosti LARP klub Košice o.z.
 

Login:

Heslo: