Dá sa Tolkienovo dielo sfilmovať?

Autor: Barbora Majerníková, Pridané: 24. 01. 2004, 21:07

Ako malá som veľa snívala. Snívala som o svojom budúcom živote a aj o svojom živote v iných svetoch. Snívala som nereálne, ale moje predstavy boli omnoho zaujímavejšie a krajšie ako skutočnosť. Boli nežné aj kruté, banálne aj vážne. Ale boli úplne iné ako môj obyčajný život. Aká som len bola naivná, myslela som si, že mňa, svetaznalé decko, tento hlúpy, nudný svet ničím nenadchne, neprekvapí. Možno len knižkami zo svetov iných.

Čím som staršia, tým viac zapadám do každodenného života, do obyčajných problémov a radostí. Náš svet je nevyčerpateľný a čím viac povinností na mňa kladie, tým menej času a energie mi ostáva na snívanie. Snívam už reálne. A spomínam na sny. Na tie naivné vzdialené predstavy, svety.

Knihy Tolkiena ma kedysi vtiahli do svojho deja. Jeho postavy som videla priamo pred sebou. Počula som ich hlasy. Plakala som keď umierali. Ale v mojej mysli neumreli, pridali sa k ďalším postavám z iných kníh, ale aj k postavám mnou vymysleným. Umreli len nedávno. Zabil ich film Pán prsteňov. Nebol to zlý film, to netvrdím, zaujal ma a potešil.

Ale Tolkienových hrdinov vhodil do nášho reálneho sveta, spolu s ich vyumelkovanými výzormi, nudnými hlasmi a hercovým druhým, skutočným ja. Áno, Lyv Tyler je krásna, ale je to žena s nalepenými ušami, herečka z Armagedonu, rockerova dcéra, nedávno sa vydala. Je filmová Arwen, ale nie je elfka. Tolkienova Arwen bola „večernicí svého lidu“... ako ju môže stvárniť ľudská žena?

Pamätám si, že sama som si elfov predstavovala úplne inak. Odetých v jemných závojoch ušitých z tenučkých lístkov a pavučinky. Každý mal v ruke akúsi flautu, alebo píšťalku. Najmenej ľudské boli ich oči a ich vlasy ako zo zlata, zdobené striebornými čelenkami, alebo kvetmi a celá ich postava vyzerala ako zo žiarivého kúzla, mala som pocit, že pri dotyku sa rozplynú. Často sa usmievali a ich hlasy zneli ako štebotanie vtáčikov lebo sami milovali zvieratká a vedeli hovoriť ich rečami. To si viete predstaviť, že preafektovaní herci s rovnakými blonďavými parochňami boli pre mňa sklamaním.

Spomenie si ešte niekto z vás akí boli trpaslíci, alebo elfovia v jeho predstavách? Ako boli oblečení a ako krásne spievali?

Z filmov si ale určite každý z nás vyberie veľa čo sa mu páčilo. Určite mnohým najviac dali také tie komerčné scénky, ktoré nechýbali ani v jednom z troch dielov. Mne osobne tam strašne vadili a tak trochu aj urážali. Chápem: aby mohol takýto film vôbec vzniknúť musí sa vymyslieť tak, aby sa predával. Aby sa páčil čo najviac ľuďom, aj tým čo nečítali knihy. Ale myslím si, že keď Tolkien písal svoje dielo, nepísal ho pre všetkých ľudí, ani nie pre čo najviac, asi mu ani veľmi neležala na srdci komerčná úspešnosť jeho kníh.

Myslím si, že keď pán režisér a tí ostatní ľudia čo do tých filmov investovali, chceli vytvoriť dielo z fantázie a chceli na ňom aj zarobiť, mali si tú fantáziu vymyslieť sami a nie prispôsobovať si fantáziu človeka, ktorý je už síce mŕtvy, ale na jeho fantáziu tá ich ani zďaleka nesiaha.

Ako sme všetci videli Tolkienovo dielo sa dá sfilmovať. Položím vám, tolkienistom, inú otázku: Malo sa Tolkienovo dielo sfilmovať?

Barbora Majerníková

 
 
Späť
 
 
 

www.TOLKIEN.sk

Vitajte na stránkach občianskeho združenia Spoločenstvo Tolkiena, združenie fantastiky. Nájdete tu mnohé zaujímavé informácie zo sveta profesora J.R.R. Tolkiena, ale aj zo sveta mnohých iných fantasy a sci-fi diel.


 

 

Partneri

SlavCon Angrenost Ramgad SciFi-Guide.net Fantazeen Fantasy podľa skutočnosti LARP klub Košice o.z.
 

Login:

Heslo: