Elfovia - Tretia a Štvrtá bitka

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Tretia bitka (Dagor Aglareb, Slávna bitka)


Počas šesťdesiatich rokov po Dagor-nuin-Giliath sa Noldor pevne usadili v Stredozemi. Morgothovi informátori sa domnievali, že elfovia sa zamestnávajú skôr svojimi domácimi záležitosťami než vojenskou ostražitosťou. Morgoth opäť vyslal vojsko škretov, zosilených výtriskmi plameňov v Železných horách.
Niekoľko malých tlúp prešlo Sirionským priesmykom a Maglorovou bránou. Rozptýlili sa po Východnom i Západnom Beleriandu v akejsi partizánskej vojne. Elfovia z tejto oblasti sa im postavili - pravdepodobne Noldor, aj keď na západe možno prispel Círdan. Doriath bol chránený Melianiným pásom. Zelení elfovia z Ossiriandu po svojich hrozných stratách v prvej bitke odmietali otvorený boj.
Hlavní voj škretov medzitým napadol Dorthonion, kde museli niesť hlavný nápor Angrod a Aegnor. Keď od západu a od východu postúpili Fingolfin a Maedhros, škreti boli polapení vo zvierajúcich sa čeľustiach a donútení k ústupu. Utekali na Sever, boli však prenasledovaní. Škretie vojsko bolo porazené na dohľad od brán Angbandu. Po prvýkrát tak bolo víťazstvo v bitke s Morgothom úplné.
Noldor si vďaka tomu zapamätali stále hroziace nebezpečenstvo a upevnili svoje obkľúčenie. To bol počiatok Obkľúčenia Angbandu, ktoré trvalo takmer štyristo rokov. Tento čas mieru narušovali len drobné šarvátky. Po sto rokoch došlo k malému útoku na Fingolfina, ktorý bol rýchlo odrazený. Po ďalšom storočí zahnal elfov pod ochranu vysočiny vtedy ešte nedospelý drak Glaurung, Fingonovými lukostrelcami však bol donútený k ústupu z Ard-galenu. Morgoth zanechal otvorené útoky a behom Dlhého mieru miesto toho používal svoje sily kradmo k zrade a zastrašovaniu väzňov.


Štvrtá bitka (Dagor Bragollach, Bitka náhleho plameňa)


Počas Obkľúčenia a Dlhého mieru stačili Noldor dobudovať svoju obranu. Bol dokončený Nargothrond a postavený skrytý Gondolin. Okolo celého Ard-galenu sa objavili mnohé pevnôstky. Z Východu prišli ľudia a noldorské kniežatá získali služby mnohých týchto udatných mužov. Ani Morgoth nezaháľal. V roku 455 bol mier porušený a z Angbandu vypustené ničivé sily.
Bitka bola opäť ohlásená plameňmi, tieto však boli zhubnejšie než plamene tretej bitky. Puklinami v zemi prýštili rieky ohňa, spálili Ard-galen a prakticky všetky strážne oddiely, ktoré tam táborili. Za ohňom rýchlo prichádzalo more škretov vedené balrogmi a Glaurungom, ktorý už dorástol do plnej sily. Nebola to krátka bitka, vybojovaná za niekoľko dní. Útoky začali v zime a pokračovali v plnej sile celú jar a nikdy od tej doby úplne neskončili.
Najskôr podľahol náporu Dorthonion. Angrod a Aegnor boli zabití a ich ostatný ľud rozprášený. Na východe boli zničené a opustené všetky obranné valy okrem Maedhrosovho, pretože tam prišiel Glaurung v čele prívalu škretov. Maglorova jazda bola upálená na pláni Lothlannu a Maglor ustúpil k Himringu a bojoval spolu s Maedhrosom. Priesmyk Aglon bol prerazený a Celegorm s Curufinom sa prebili do Nargothrondu. Škreti zabrali pevnosti na západnej strane hory Rerir, obsadili Thargelion a znečistili jazero Helevorn. Potom sa rozptýlili po Východnom Beleriandu. Caranthir ušiel na juh, pripojil sa k Amrodovi a Amrasovi a vybudoval opevnenie na Amon Erebe. Na Západe zostal Turgon skrytý vo svojom útočišti, Finrod však vyšiel z Nargothrondu na sever. V močarine Serechu bol oddelený od svojho vojska. Obkľúčený škretmi by bol zahynul, keby ho včas nezachránil Barahir, ktorý zostúpil zo západného Dorthonionu. Finrod a jeho ľud potom ustúpili do Nargothrondu, zatiaľ čo Barahir pokračoval v boji v Dorthonionu. Do Hithlumu nevošli žiadne nepriateľské jednotky, aj keď Fingolfinove vojská horko-ťažko dokázali ubrániť svoje pevnosti. Keď veľkráľa Fingolfina zastihla správa o páde toľkých z Noldor, rozbehol sa tryskom k Thangorodrim a odohral súboj s Morgothom.

Nepriateľ bol ranený na tele i vo svojej pýche, Fingolfin však padol - udatný, avšak proti takému zlu bezmocný.

 
 
Späť
 
 
 

www.TOLKIEN.sk

Vitajte na stránkach občianskeho združenia Spoločenstvo Tolkiena, združenie fantastiky. Nájdete tu mnohé zaujímavé informácie zo sveta profesora J.R.R. Tolkiena, ale aj zo sveta mnohých iných fantasy a sci-fi diel.


 

 

Partneri

SlavCon Angrenost Ramgad SciFi-Guide.net Fantazeen Fantasy podľa skutočnosti LARP klub Košice o.z.
 

Login:

Heslo: