Tolkien Reading Day – Bratislava

Autor: Blažena "Morgy" Jančová, Pridané: 28. 03. 2013, 15:35

Tolkien Reading Day

Aby ani Bratislavská "verzia" Tolkien Readin Day nevyšla na ocot, prinášame Vám aj report odtiaľ. Zároveň ďakujeme Morgy a www.panprstenov.com za povolenie zverejniť ich report aj u nás.

***

Koniec marca pre väčšinu planéty neznamená nič dôležité, pre obdivovateľov diel prof. J.R.R. Tolkiena však predstavuje jedno z najdôležitejších období – v roku 3019 Tretieho veku na 25. deň padol nepriateľ Slobodných národov Stredozeme, Sauron. Nuž a od roku 2003 si toto výročie pripomína tolkienovský fandom čítaním úryvkov z profesorových prác po celom svete. Samozrejme, začali s tým členovia The Tolkien Society vo Veľkej Británii a od roku 2010 sa k tejto milej tradícii pridáva aj slovenské Spoločenstvo Tolkiena, združenie fantastiky. Tento rok sa čítanie odohralo súčasne v Bratislave v priestoroch Mestskej knižnice na Laurinskej a taktiež aj v Banskej Bystrici v spolupráci s Katedrou anglistiky a amerikanistiky FHV UMB. Ja som sa spolu Radeonom zúčastnila bratislavskej akcie a na pár riadkoch sa vám pokúsim priblížiť atmosféru, ktorá tam panovala.

Celá paráda sa začala podvečer, no ľudia sa zbierali aj skôr. Ja som prišla medzi prvými, a tak sa mi podarilo obsadiť fantastické miesta v druhom rade. Malá pripomienka – neviem, či ide len o môj subjektívny pocit alebo sa našlo pár jedincov s podobným problémom, no stoličky v Mestskej knižnici boli mimoriadne nepohodlné. Už po pár minútach sa ozývala chrbtica, o pozadí ani nehovoriac. Budúci rok si bezpodmienečne beriem vankúš!

Tolkien Reading Day

Keď sme sa všetci ako-tak pousádzali, Loth a Eru z ST-čka ovorili TRD krátkym príhovorom. Vzhľadom k všeobecnému rozruchu okolo Hobita bola prvá ukážka venovaná práve jemu, v rôznych jazykoch (Okrem slovenčiny a češtiny to boli angličtina, nemčina, francúzština, taliančina, španielčina, maďarčina a čínština, škoda, že nórčina sa nepodarila) sme si vypočuli úvodné vety prvej kapitoly a taktiež sme sa započúvali do rozhovoru medzi Bilbom a Gandalfom pri ich prvom stretnutí, kedy sa Bilbo pokúšal čarodejníka „vydobroráničkovať“. Vtipné a milé to bolo v každom jazyku.

Pokračovalo sa ďalším úryvkom v českom jazyku z Hobita, v ktorom sa po prvýkrát stretol Bilbo so Smaugom, v češtine Šmakom. Na to sme nechali Hobita Hobitom a pustili sa do Pána prsteňov. Crankia z ST-čka nám prečítala úryvok z prvej knihy, započúvali sme sa do opisu stretnutia Froda s elfami. Loth na to nadviazala úryvkom, ktorý sa vo filme neobjavil – odhalili sme spiknutie, ktoré medzi sebou mali Pipin, Smíšek a Sam, kedy odhalili Frodove zámery opustiť Kraj; čítalo sa v češtine. Nasledovala ukážka z Návratu kráľa, v ktorej sme si vypočuli, ako to bolo s vierolomníkmi na vrchu Erech. Dejovú líniu Pána prsteňov sme opustili úryvkom z Nedokončených príbehov, ktorá nám priblížila bitku o brody Želízu.

Po krátkej prestávke, ktorú každý využil inakšie – niektorí sa osviežili pri „bufetovom“ stole, iní ochutnali mordorské koláčiky od Mel z ST-čka či postáli na kus reči s ďalšími návštevníkmi TRD -, sme sa úryvkom predčítaným Radeonom dostali do knihy Silmarillion. Prvé stránky z Hudby Ainur – Ainulindalë – nás biblicky vniesli do počiatku Ardy. Na to nadviazal príbeh o zrode Mesiacia a Slnka v prekrásnom prednese od Tajany. Lothmíril potom prečítala časť z príbehu O Maeglinovi venovanú tragickému skonu jeho rodičov. Príbehy Prvého veku sme opustili úryvkom v češtine o Glaurungovom skone, ktorú čítala Dandy z knihy Húrinove deti.

Na záver nás čakalo trošku poézie, Tajana si pripravila báseň The Mewlips v angličtine zo zbierky The Adventures of Tom Bombadil. Skutočne podmanivá atmosféra vznikla aj vďaka výpadku prúdu v Starom Meste. Rada by som napísala, že pri svetle sviečok sme sa započúvali do poetiky Tolkienových slov, no ako osvetlenie poslúžili mobily. Napriek tomu to malo čarovný nádych a lepší záver sme si ani nemohli priať.

Po čítaní bola pripravená súťaž o cukríky, no vzhľadom k bojovým podmienkam sme museli spoločnosť rozpustiť. Svietiac si mobilmi a baterkami sme sa poobliekali a opustili priestory Mestskej knižnice. Niektorí z nás to zabalili a vybrali sa domov či na internáty, no nepočetná skupinka ľudí sa vybrala na afterparty do Starého Mesta, kde sa presunula aj súťaž. Elektrina stále nešla, takže sme sedeli pri svetle sviečok. Postupom času sa vytvorili dve skupinky, z ktorých tá početnejšia sa venovala Tolkienovi a predovšetkým cukríkovej súťaži – úlohou bolo identifikovať prečítaný úryvok, kto ho povedal a v akej knihe prípadne na akom mieste odznel. Zábavy sme si užili kopec, nebolo to však len o cukríkoch a hádaní, mnohé vety sme ešte dlho preberali potom, čo boli uhádnuté. Rico zo SciFi Guide, ktorý sa k nám pripojil a načúval tolkienovskému švitoreniu, mi neskôr povedal, že bolo veľmi príjemné opäť počuť fandomovské debatovanie a rozoberanie súvislostí a teórií.

Po nejakej dobe sa Staré Mesto dostalo z tmy, no čas už pokročil a spoločnosť sa pomaly rozpúšťala. Spolu s niektorými ďalšími sme zanechali skupinku preživších pri pive či čaji a pobrali sa domov v hustom snežení.

Na záver len zhrniem jednou vetou, že Tolkien Reading Day bola skutočne vydarená akcia. Verím, že o rok sa na nej opäť uvidíme a pépečkári tam budú mať väčšie zastúpenie!

 
 
Späť
 
 
 

www.TOLKIEN.sk

Vitajte na stránkach občianskeho združenia Spoločenstvo Tolkiena, združenie fantastiky. Nájdete tu mnohé zaujímavé informácie zo sveta profesora J.R.R. Tolkiena, ale aj zo sveta mnohých iných fantasy a sci-fi diel.


 

 

Partneri

SlavCon Angrenost Ramgad SciFi-Guide.net Fantazeen Fantasy podľa skutočnosti LARP klub Košice o.z.
 

Login:

Heslo: